Gıda Hattı

Gübrede barkod sorunu Meclis’e taşındı!

26 Mart 2019, 07:33
Paylaş
Gübrede barkod sorunu Meclis’e taşındı!

CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, tarımsal amaçlı piyasa sürülen gübrelere ilişkin tebliğ, Gübre Takip Sistemi ve karekod uygulamasıyla sektörde yaşanan kaos ve tek bir firma üzerinden düzenleme yapılması konusunda Meclis araştırması açılmasını istedi. Barut, “Gübre Kanunu çıkarılsın, kaos ve peşkeş önlensin” dedi.

Gübre Takip Sistemi (GTS) ile ilgili karekod uygulaması hakkında sektörde kaos yaşandığını bildiren CHP’li Barut, "Yaşanan kaosun, adaletsizliğin önlenmesi, uygulamanın neden tek bir firma üzerinden yapıldığının araştırılması, başta sitikır ücretlendirme farklılıkları olmak üzere karşılaşılan sorunların tüm yönleriyle değerlendirilmesi ve olumsuzlukların ortadan kaldırılması için Meclis Araştırması açılmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

"Patlayıcı özelliği olmayan gübreler kapsam dışı olmalı”

Meclis Araştırması önergesini TBMM Başkanlığına sunan Ayhan Barut, şöyle konuştu:

“Ülkemizde terörle mücadele kapsamında El Yapımı Patlayıcı (EYP) yapımında kullanılan ve kullanılması muhtemel gübrelerin denetlenmesi ve kontrol altına alınması için DNA barkod ve karekod uygulamasına geçiş tartışılıyor. Bu düşünce patlayıcı yapımında kullanılan gübrelerin takibi için son derece önemli ve gerekli bir uygulamadır. Fakat patlayıcı özelliği olmayan diğer gübrelere de aynı uygulamanın yapılmak istenmesi ve patlayıcı özellikte olmayan gübrelerin kapsam içine alınmasının bir mantığı yoktur.

Tebliğin çıkış noktası EYP yapımında kullanılan nitrat bazlı gübrelerin takip edilmesi olmasına rağmen yönetmelik tüm gübreleri kapsayacak şekilde Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Sorunun ayırt edilmesi ve asıl amaca uygun uygulamanın icra edilmesi için dönemin Tarım Bakanı Eşref Fakıbaba’nın EYP kapsamı dışındaki ürünlere uygulanmaması sözü ve talimatı, 24 Haziran seçimleri sonrası oluşan yeni bakanlık yönetimi ile unutulup, EYP kapsamına patlamayla alakası olmayan üre ve amonyum sülfatı da eklemişlerdir.

Piyasaya arz edilen tüm gübreler, iki ayrı yönetmeliğe göre alınmış lisans belgeleri ve tescil belgeleri ile piyasaya arz edilen ürünler yine aynı yönetmeliklere göre denetlenmektedir. Yurt dışından gelen tüm hazır mamul (gübre) veya yurtiçi üretimde kullanılacak olan tüm gübre hammaddeleri gerek TSE ve gerekse Ticaret Bakanlığı Laboratuvarları tarafından analiz edildikten sonra yurt içine girişi serbest bırakılmaktadır. Ayrıca piyasaya arz edilen tüm gübreler Tarım Bakanlığına bağlı il ve ilçe birimleri personelleri tarafından kontrolleri yapılmakta ve numuneler alınarak kontrol ve denetleme amaçlı analize gönderilmektedir.”

nitratli-gubre-gidahatti

'Neden tek firma yetkilendirildi?'

Gübreyle ilgili Türkiye'de iyi işleyen bir sistem bulunduğunu vurgulayan CHP’li Barut, şunları kaydetti:

"Yasal mevzuata uygun çalışan firmaların sahte gübre yapma şansları yoktur. İdari yapılanmamız bu kadar güçlü ve organize iken, bu iş için tek yetkili firma olarak bir şirketin yetkilendirilmesi sektörde büyük bir rahatsızlığa neden olmuştur. Firma kendi ürettikleri DNA Barkod sitikırlarını ambalaj üzerine yapıştırılmak üzere firmalarla görüşmeler yapıp sisteme dahil etmeye çalışmaktadır.

Satmaya çalıştıkları stikırlar her bir ambalaj için farklıdır ve ambalaj büyüdükçe stikır fiyatı artmaktadır. Örneğin 100 gr – 990 gr için 10 Krş + KDV, 1 Kg – 4990 gr arasındaki ambalaja 20 Krş + KDV, 20 Kg ve üzeri için 65 Krş + KDV uygulamaktadır. Amaç bir ürünün aşamalarını takip etmekse ambalaj büyüklüğü ile stikır ücreti arasında nasıl bir bağlantı vardır? Aynı karekod tüm ambalajları takip olanağı verdiği halde ambalaj büyüdükçe fiyat yükselmesi anlaşılmaz ve açıklanamaz bir durumdur.

nitratli-gubre-satisina-teror-yasagi-gidahatti

“Gübre Kanunu çıkartılmalı”

EYP kapsamındaki ürünlere DNA markör ve karekod, diğer ürünlere karekod uygulaması yapılması maliyetinin 250 - 300 milyon TL olduğu ve EYP kapsamının dışındaki ürünlere yapılan iki yıllık ertelemenin bitmesi sonucunda maliyetin 500-600 milyon TL’nin üzerinde bir rakama ulaşması öngörülmektedir. Bu da çiftçiye 2018 yılında 540 milyon gübre desteği verilmiş iken, GTS ile tek bir şirkete bu ödemenin yapılacağı sonucunu doğurmaktadır. Bunu çiftçinin ve üreticinin alın terinin bir şirkete peşkeş çekilmesi değil midir? Bunun engellenmesi, tek bir yandaşa yapılacak bu ödemenin çiftçiye destek olarak verilmesi gerekmektedir. Gübre sektörü tarımın oluşturduğu GSYİH’nın üçte biri gibi önemli kısmını oluşturmaktadır. Asıl olan sektörle ilgili kalıcı çözümler bulunabilmesi için 'Gübre Kanunu çıkarılmasıdır.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.