Gıda Hattı

Gübre Fiyatları 2021 Listesi! Gübre fiyatları zamlandı mı?

29 Eylül 2021, 14:53
Paylaş
Gübre Fiyatları 2021 Listesi! Gübre fiyatları zamlandı mı?
Gübre Fiyatları 2021 Listesi! Gübre fiyatları zamlandı mı? Gübre desteği genellikle üretilen ürünün verimini arttırmak, daha kaliteli bir ürün elde etmek ve toprağın kaybettiği besin değerini geri kazandırmak amaçlanmaktadır. Bu açıdan bakıldığında gübre işleminin tarımsal üretim açısından önemli bir işlevi vardır.

Gübre Fiyatları 2021 Listesi! Gübre fiyatları zamlandı mı? Gübre desteği genellikle üretilen ürünün verimini arttırmak, daha kaliteli bir ürün elde etmek ve toprağın kaybettiği besin değerini geri kazandırmak amaçlanmaktadır. Bu açıdan bakıldığında gübre işleminin tarımsal üretim açısından önemli bir işlevi vardır.

Gübre fiyatları son bir yıldır yüzde 150’nin üstünde artmıştı. Üre gübresinin ton başına fiyatı yurt dışındaki fiyat artışları gerekçe gösterilerek ortalama 60 dolar birden arttı.

Piyasada 4 bin 300 ila 4  bin 600 TL aralığında satılan üre gübresinin zamlı tarifesi 5 bin 500 ile 5 bin 600 TL seviyesine çıktı. DAP gübresinin fiyatı da tonda ortalama 150 TL artarken, amonyum sülfat gübresinde ise büyük bir fiyat artışı bekleniyor.

Can gübresinin (Yüzde 26 azot içeren) fiyatı 2 bin TL’den 3 bin 300 TL’ye e çıktı.

 KANGAL Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban gübre ve tohum fiyatlarının yüzde 100'ün üzerinde arttığını belirterek, "tohum ve gübre fiyatları konusunda aynı denetimleri yapmasını bekliyoruz. Tarım Bakanlığımız bu konuda acil denetimlere başlamalı" dedi.
Gıda ürünlerinde yaşanan fahiş fiyat artışlarıyla birlikte Ticaret Bakanlığı müfettişleri denetimlere başlamasının ardından çiftçilerden de talep geldi. Çiftçiler ise raflardaki ürünlerin fiyatlarının düşmesi için denetimlerin tohum ve gübre fiyatlarında da yapılmasını talep ediyor. Gübre fiyatlarına 500 TL civarında yine zam yapıldığını söyleyen Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban, bakanlık tarafından yapılan denetimlerin yerinde olduğunu belirterek, “Bizlerde Tarım Bakanlığımızdan tohum ve gübre fiyatları konusunda aynı denetimleri yapmasını bekliyoruz. Tohum fiyatları son 1 yılda yüzde 100’ün üzerinde arttı. Çiftçinin en çok kullandığı 5 gübre çeşidinde son 1 yıldaki fiyat artışları yüzde 100 ila yüzde 200 arasında gerçekleşti. Raflardaki ürünlerin fiyatlarının düşmesi için üretimde düzenleme yapılmalı. Tarım Bakanlığımız bu konuda acil denetimlere başlamalı" dedi.
Artan girdi maliyetleri karşısında çiftçilerin zorlandığını ifade eden Kangal Ziraat Odası Başkanı Basri Çoban, "Gübre ve tohum fiyatları inanılmaz şekilde arttı. Geçen yıl 3 bin 250 TL civarında olan gübre fiyatları bu yıl 7 bin liraya yaklaştı. Tonu 2 bin 500 TL olan tohum fiyatları bu yıl 5 bin TL'den satılıyor. Gıda denetimlerinde başarı elde edilebilmesi için tarlalara yani üreticiye destek verilmesi gerekiyor. Bu konuda yapılacak en önemli çalışma ise tohum ve gübre fiyatlarında denetim yapılmasıdır. Bakanlığımız gerekirse uygun fiyata ithal gübre getirmelidir. Çiftçilerimizin desteğe en fazla ihtiyacı olduğu bu dönemde tohum ve gübre fiyatlarına acilen müdahale edilmelidir" diye konuştu.

'MİLLETVEKİLLERİMİZİ, ÇİFTÇİLERİN YANINDA OLMAYA DAVET EDİYORUZ'
Başkan Çoban, Sivas milletvekillerini de çiftçilerin sorunlarına çözüm üretme konusunda göreve davet ederek, "Hayvan pazarları ve halk pazarlarını gezip, hasat programlarına katılmakla çiftçinin yanında yer almış olmuyorsunuz. Milletvekillerimizi, bu zor günlerde çiftçilerimizin yanında olmaya davet ediyorum. Çiftçileri oy deposu olarak görmekten vazgeçsinler. Çiftçilerin sorun ve sıkıntılarını TBMM’ye taşısınlar, Tarım Bakanı ile görüşsünler. Aylardır TARSİM konusunda yaşanan sorunları dile getiriyoruz. Ama TARSİM ile görüşme yapan ve sonucu bizlere bildiren bir tek milletvekilimiz yok. Çiftçi ekmeyi, üretmeyi bırakırsa ne gıda fiyatlarına müdahale edebilirler, ne de rahat rahat seçilip meclise gidebilirler. Zor günde vekillerimiz laf olsun diye değil samimi bir şekilde sorunlarımıza çözüm üretmek için bizleri ziyaret etsinler" ifadelerini kullandı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, geçen yıl 2 bin 100 ile 2 bin 400 lira arasındaki fiyatlarla satılan gübre çeşitlerinin, bu yıl 4 bin 500 ve 6 bin 800 TL arasındaki fiyatlara yükseldiğini, bu durumda üreticinin artık “dama” dediğini söyledi.

ÜRETİCİ EKTİĞİNE PİŞMAN 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yaptığı açıklamada, üreticiyi ektiğine pişman eden girdi maliyetlerindeki artışın neden olduğu olumsuzluğa dikkat çekti.

2 BİN 700 LİRALIK GÜBRE 6 BİN 800 LİRA OLDU 

Girdi maliyet artışındaki en önemli kalemin gübre fiyatları olduğuna dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, geçen yıl ve bu yıl arasındaki satış fiyatlarını kıyasladı. Gürer, “Geçen yıl 2 bin 100 lira olan ÜRE gübresinin ton fiyatı, bu yıl 2,5 katına çıkarak 5 bin 100 liraya yükselmişti. Dün ise 6 bin TL’yi geçti. Geçen yıl 2 bin 720 lira olan DAP  gübresi bu yıl 6 bin 800 lira oldu. Geçen yıl 2 bin 400 liradan satılan “20.20” olarak tabir edilen gübre, bu yıl 4 bin 500 liradan satılıyor. %26 Azotlu Gübre geçen yıl 1.000 TL/Ton iken dün itibari ile 3 bin 600 TL’ye çıktı. Gübreye gelen fiyat artışlarını TÜİK takip edemiyor ama artışın %100’ün üzerinde olduğunu bir bayide gidip görse, ne kadar yanlış veri açıkladığını görür” dedi.

 TOHUM DA KATLADI 

2020 yılında Buğday Tohumunun ton fiyatı 3.000 TL iken bu yıl 5.000 TL’ye çıktı diyen Gürer, “Geçen yıl şekerpancarı tohumunun 250 ile 320 lira arasında değiştiğini, bu yıl ise 450 ile 650 lira arasında bir tutara çıktığına dikkat çekti. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Şekerpancarı tohumu fiyatındaki artış da yüzde 150’inin üzerine çıktı. Bu durumda üretici nasıl ekim yapsın?” diye sordu.

BAKANLIK SIKI TAKİPTE
Gübre fiyatlarının afaki oranlarda artışına karşı geçtiğimiz ağustos ayında Ticaret Bakanı Mehmet Muş harekete geçmişti. Gübre firmalarının üst düzey yöneticileri ile toplantı yapan Bakan Muş, firmaları fahiş fiyat konusunda uyarmış, firmalar da gübre çeşitlerinde tonda 100 ila 200 TL arasında bir indirim yapacakları sözü vermişti.

Ticaret Bakanlığı bu toplantının ardından 5 Eylül'de de gübre ihracatına sınırlama getirmişti. Buna göre çiftçinin en çok kullandığı, DAP, NP ve NPK gübrelerinin ihracı kayda bağlı mallar listesine eklendi.

Bunlara eş zamanlı olarak Rekabet Kurulu, Türkiye'deki 7 gübre üreticisine (Bandırma Gübre Fabrikaları -BAGFAŞ, Ege Gübre, Eti Bakır, Gemlik Gübre, Gübre Fabrikaları, İstanbul Gübre, Toros Tarım) birlikte hareket ederek fiyatları yükselttiklari gerekçesiyle inceleme başlattı. Edinilen bilgilere göre, kurul soruşturmada sona gelirken, raporu da hazırladı. Tüm bu gelişmelere ve bakanlığın sıkı takibine rağmen gübre fiyatları yine şahlandı.

60 DOLAR ARTTI!
Çiftçinin en çok kullandığı gübre çeşidi olan ÜRE'nin ton başına fiyatı yurt dışındaki fiyat artışları gerekçe gösterilerek ortalama 60 dolar (532 TL) arttı. Piyasada 4 bin 800 TL olan ÜRE gübresinin zamlı tarifesi 5.300 ila 5.500 TL seviyesine çıktı. DAP gübresinin fiyatı da tonda ortalama 150 TL artış gösterdi. Gelen son zamlara isyan eden çiftçiler, artan fiyatlar nedeniyle gübre kullanımının çok düşeceğini, bunun da verimlilik ve rekolteyi olumsuz yönde etkileyeceğini belirtiyor.

VERİMLİLİK DÜŞER
Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı Hüseyin Demirtaş, çiftçinin en çok kullandığı iki gübre çeşidinin DAP ve ÜRE olduğunu belirterek, "Son yıllarda gübre fiyatları hızla artıyor. Bir yıllık artışa baktığımızda DAP gübresi yüzde 175, ÜRE ise yüzde 166 yükseldi. Bu çiftçi için çok büyük maliyet kalemi. O nedenle birçok küçük üretici gübre kullanımını düşürecek.

Gübre olmadan verim ve rekolte artmaz" dedi. Girdi fiyatlarına devletin çok acil müdahale etmesi gerektiğini belirten Demirtaş, şöyle konuştu: "1980'li yıllarda gübre fabrikaları devletin elindeydi. Tarım gibi bazı sektörlerde serbest piyasa ekonomisi olmamalı. Devletin müdahil olması gerekiyor. 5-6 firma kurdaki her artışı bahane edip zam yapıyor.

Bu da çiftçiyi mağdur ediyor. Devlet kooperatifler aracılığıyla ya da direkt kendi gübre üretmeli. Üretilen gübreyi uygun fiyattan çiftçiye vermeli, burada kâr gözetilmemeli. Bu yıl verimlilik düştü. Eğer böyle devam ederse daha da düşer. Hatta yüksek borç nedeniyle üretim yapmaktan vazgeçen çiftçiler var. Kalanlar da küserse işler hepten zora girer. Çok çok acil müdahale şart."

GLOBAL PİYASALAR ETKİLİ
GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Poyraz, pandemi nedeniyle uluslararası ticaretin yavaşladığına dikkat çekerek, "Bazı hammadde fiyatlarında döviz cinsinden yüzde 100'ün üzerinde artış yaşandı. Bu da gübre fiyatlarında harekete neden oldu" dedi. Fahrettin Poyraz, "Son dönemde döviz kurunda artışlar yaşanıyor.

Hal böyle olunca, her iki gelişme gübre fiyatlarını olumsuz yönde etkiliyor" ifadelerini kullandı. Fiyatları mümkün olduğunca düşük tutmaya çalıştıklarını anlatan Poyraz, şunları kaydetti: "Çiftçimize en uygun fiyattan ürün vermek için elimizden geleni yapıyoruz. Son zammı yansıtmadık. aksine DAP gübresinde yüzde 3 indirime gittik. Piyasayı regüle etmeye çalışıyoruz."

Gübre Fiyatları 2021 Listesi

Gübre Fiyatları 2021 güncel listesi sitemiz editörleri tarafından piyasa üzerinden gerekli araştırmalar yapılmak suretiyle siz değerli ziyaretçilerimizin yaklaşık olarak bilgi sahibi olması amacıyla sunulmaktadır. Hepimizin bildiği üzere gübre çeşitleri yoğun olarak tarım sektöründe kullanılmaktadır. Bu bakımdan yazımızda belirtilen gübreler daha çok tarım alanında kullanılmakta olan gübre fiyatlarını yansıtmaktadır.

Gübre işleminde üreticimizin dikkat etmesi gereken en önemli nokta, üretime uygun gübre çeşidi kullanmasıdır. Mevcut olan pek çok gübre çeşidi bulunmaktadır. Ancak gübreleme işi yapılmadan önce ürünün neye ihtiyacı olduğuna karar vermek gerekmektedir. Bu nedenle üreticilerimize önerimiz, üretim esnasında gübre kullanımını kulaktan dolma bilgilerle ezbere yapmamanızı ve gübre atılmadan önce toprak analizi yaptırıp, sonucuna göre gübre seçmenizdir.
Tarım sektöründe kullanılan pek çok gübre çeşidi bulunmaktadır. Gübre çeşitlerinin, markalarına göre etkisi farklılık göstermektedir. Ülkemizde kullanılan gübre markaları; gübretaş, igsaş, dap, agsan ve toros olarak belirtilebilir. Her bir marka farklı kalitede ve özellikte gübre üretmektedir.

Özellikle İgsaş, Toros, Bagfaş ve Gübretaş gübre fiyatları piyasada belirleyici bir konumda karşımıza çıkmaktadır. Diğer taraftan dap gübre fiyatlarıüre gübre ve şeker gübre fiyatları18 46 gübre fiyatları20 20 20 gübre fiyatları3 15 gübre olarak da anılmakta olan 15 15 15 gübre fiyatları13 24 12 gübre fiyatları, kompoze gübre fiyatları,  azotlu gübre fiyatlarıfosforlu gübre fiyatlarıtavuk gübresi fiyatları, diğer hayvan gübresi fiyatlarıakıllı gübre gibi pek çok gübre çeşidi ve güncel fiyat listesi yazımızda bilginize sunularak merakınızı giderme amacı taşımaktadır. Sitemiz tahmini fiyat bilgileri vermekte olduğu için ticari açıdan kayba uğramamak adına güncel fiyatları satış yapan firmalardan almanız büyük önem taşmaktadır.

Bu arada 33 nitrat gübre olarak da bilinen amonyum nitrat gübresinin satışı ülkemizde yasaklanmıştır.

Tarım Kredi Gübre Fiyatları 2021; Ülkemizde en genel geçim kaynaklarından biri olan tarım ve kredi alanında gelişim göstermek ve neticesinde çok daha başarılı olmak adına toprakların gübrelenmesi gerekmektedir. Herkes tarafından da bilinmektedir ki gübrelenmiş toprağın verimi çok fazla olmakla birlikte ürün yetiştiriciliğinde de önemli bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda sizler de tarım alanında gelişim göstermek istiyor ve neticesinde de daha verimli ürünler elde etmek istiyorsanız gübrelenmiş topraklar ile iş görmeniz son derece mantıklı ve bir o kadar da verimlidir. Bu noktada kredi desteklerinden de yararlanmak mümkündür. Nitekim tarım kooperatif alanında çiftçilere verilen destekler bir hayli fazladır.

Gübre mahsullerin gelişimleri ve büyümelerinde en önemli role sahip etkidir. Bir çiftçi ürün ekimi sırasında eğer doğru gübre seçimi yapamaz ve veremezse ürünlerine istediği verimi alamaz. Bu yüzden de tarım işi ile ilgilen tüm çiftçiler hem kaliteli hem de uygun fiyatlı olarak yer alan gübre seçimi yapma istekleri bulunur. Her an değişen yaşam koşullarına uygun olarak da ekonomi düşüşleri ya da artışlarına göre farklılık gösteren fiyat değişimlerine göre hareket edilmelidir.

Tarımda Kullanılan Gübre Çeşitleri

Tarım ile uğraşmakta olan ve bu alanda çeşitli gübreler ile işlerini gerçekleştirmekte olan kişilerin gübreler hakkında araştırmalar yapması gerekmektedir. Ekilen toprakların verim alması adına ve ürünlerin gelişiminin de sağlaması adına gerekli olan kimyasal ya da doğal malzemeler gübre olarak adlandırılmaktadır. Gübreler ekilen toprak üzerinde toprağın en verimli biçimde olmasını sağlamaktadır. Buna göre gübreleri yapay gübre ve doğal gübre olarak ikiye ayırabiliriz. Tabi bu gübreler de kendi içinde çeşitli kollara ayrılmaktadır.

Kimyasal madde içermeyen doğal gübreler daha çok bitki ve hayvan canlılarının atıklarından meydana gelen gübrelerdir. Doğal gübreler ile verim alınması çok daha kolaydır. Bu noktada sizler de doğal gübreleri tercih ederek ürün anlamında daha verimli olmayı hedeflemek mümkündür. Bir diğer dikkat edilmesi gereken noktada haliyle az maliyet ile maksimum verimin sağlanacak olmasıdır. Bu kapsamda sizler de bu gibi kriterler doğrultusunda tarım işlerinizi devam ettirebilirsiniz.

Önemli Notlar: 

 1. Belirtilen gübre fiyatları perakende satış fiyatlarıdır.
 2. Fiyatlara KDV eklenmemiştir.
 3. Vadeli ödeme durumunda fiyatlar artabilir.
 4. Nakliye dahil olmayan fiyatlardır.
 5. Fiyatlar döviz kuru, mazot fiyatları ve sezon durumuna göre değişiklik gösterebilir.
 6. Fiyatlar ortalamadır ve sadece kabaca bilgilendirme amacı taşımaktadır.
 7. Nisan 2020 tarihinde güncellenmiştir.

2021 yılı gübre fiyatlarını gübretaş gübre ve bagfaş gübre olarak iki şekilde kategorize edebiliriz. Gübretaş gübre kategorisinde şu gübreler ve fiyatları bulunmaktadır:

Gübretaş Gübre Fiyat
18 46 DAP Katı Gübre (50 Kg) 190,00 TL
15 15 15 Kompeze Gübre (50 Kg) 165,00 TL
20 20 0 Kompeze Gübre (50 Kg) 160,00 TL
Amonyum Sülfat %21 N Gübre (50 Kg) 125,00 TL
Amonyum Nitrat 33 AN Gübre (50 Kg) Yasak
Üre %46 Azot Gübre (50 Kg) 130,00 TL
13 24 12 + ME + SO3 + Gübre (50 Kg) 185,00 TL
Potasyum Sülfat Gübre (50 Kg) 265,00 TL
TSP Triple Süper Fosfat Gübre (50 Kg) 170,00 TL
Patentkali Gübre (50 Kg) 345,00 TL
18 46 DAP Kompoze Gübre (50 Kg 120,00 TL
Bagfaş Gübre Fiyat
20 20 0 Kompeze Gübre (50 Kg) 85,00 TL
15 15 15 Kompeze Gübre (50 Kg) 100,00 TL
Üre %46 Azot Gübre (50 Kg) 100,00 TL
%26,5 N Can Gübre (50 Kg) 65,00 TL

Gübre Markaları

Gübreler de çeşitli markalar dahilinde alıcısı ile buluşmaktadır. Tabi gübrelerin markasına göre gösterdiği etki de değişmektedir. Bu anlamda size en yakın gübreyi tercih etmenizde fayda vardır. Nitekim gübreler markalarına göre kaliteli olarak ya da kalitesiz olarak karşımıza çıkmaktadır. Gübre markalarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Gübretaş
 • İgsaş
 • Dap
 • Agsan
 • Toros

Çok çeşitlilik gösteren ve aralarında özellik farklılıkları da bulunan gübreler arasından size uygun olanının tercih etmenizde fayda vardır. Tabi bu noktada toprağı tanımanız da gerekmektedir. Ayrıca bütçenize uygun olanını da tercih etmelisiniz.

Doğal, küçük saksı bitkileri ya da kimyasal olarak yer alan birçok farklı alternatifleri yer alıyor. Şu an çiftçilerimiz tarafından satın alınan gübrelerin büyük bir kısmı yurt dışından ülkemize gelmektedir. Her alış veriş sırasında olduğu gibi gübre satışları da bu yüzden dolar üzerinden sağlanıyor. Tabi ki buna paralel olarak azalan ya da artan enflasyon durumlarına göre gübre fiyatları artış ya da azalış durumları söz konusu olabiliyor. Firmalara göre de değişiklik gösteren gübre satış fiyatları, üretim noktasından çiftçilere ulaşana kadar bir hayli farklı işlemlerden geçiyor. Uygulanan bu işlemlerdeki farklılıklar da tabi ki doğal olarak fiyatlardaki duruma yansıma gösteriyor. Gübre ile beraber diğer tarımsal faaliyet adına gerekli olan masrafların karşılanması süresince verilen devlet destekli ya da bankalar tarafından verilen kredilerden yararlanılabilir.

2021 Tarım Kredi Gübre Fiyatları

Gübre markaları kadar gübre fiyatları da bir o kadar önemlidir. Buna göre 2021 tarım kredi gübre fiyatları şu şekilde sıralanabilir:

 • Amonyum Nitrat 33 AN Gübre – Satışa sunulması yasak olarak belirlendi.
 • Süper Ekin – 80, 87 TL arası
 • Amonyum Sülfat AS Gübre – 83, 87 TL arası
 • Nitro Power %33 Azot Gübre – 130 TL
 • Dap Gübre Fiyat – 142, 147 TL arası
 • Kompeze Gübre – 140 TL
 • Kompeze Gübre – 135 TL
 • Kompozit Akıllı Gübre – 160 TL
 • 20.20 Çinkolu – 100, 108 TL arası

Genel olarak gübre fiyatları 2021 bu şekilde değişiyor. Fakat bu satılan kuruma ya da alınacak miktara göre değişiklik gösterebilir. Alınacak yerlerden daha detaylı bir bilgi almak her zaman daha önemli olacaktır. İnternet siteleri üzerinde de satışlar yer alıyor. Akla gelen birçok markanın satışlarının devam ediyor olması birçok çiftçinin rahat bir şekilde yararlanmasına olanak sunuyor. Her mahsul için uygun olan gübre çeşitlerini belirlemek ve ona göre satın almak daha uygun olacaktır.

Gübre Çeşitleri Nelerdir?

Azotlu Gübreler: Amonyum sülfaat, kireçli amonyum nitrat, üre

Fosforlu Gübreler: Süper fosfat, triple süper fosfat

Potasyumlu Gübreler: Potasyum sülfat

DAP Gübreler: Diamonyum fosfat olarak bilinir ve azot, fosfor ve nadir olarak da potasyumu bünyesinde barındıran gübre çeşididir.

Kompeze Gübreler: Çeşitli maddelerin bir arada bulunduğu bileşim şeklindeki gübrelerdir.

Ülkemizde yaygın olarak kullanılmakta olan gübrelerin başında Dap gübrelerin ve Kompeze gübrelerin geldiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Gübre Ne Zaman Verilir?

Bitkilere uygulanacak gübreleme işlemi bulunduğunuz bölgenin iklimine, toprak durumuna, bitki cinsine ve kullanılacak gübre çeşidine göre değişiklikler arz etmektedir. Dikkat edilmesi gereken husus yukarıda belirtilen koşullara göre bitkinin ihtiyaç duyduğu dönemde, ihtiyaç duyduğu besinleri takviye etmektir.

Gübre Verme Yöntemleri Nelerdir?

 • El ile gübreleme
 • Çapa ve pulluk gibi aletler yardımıyla gübreleme
 • Sıralar üzerine ve ocaklara verme
 • Sulama suyu ile gübreleme

Gübreleme Kuralları Hakkında Bazı Bilgiler

 • Fosforlu gübreler ekim-dikim işlemi öncesinde veya ekim-dikim işlemi esnasında toprağa gömülmek suretiyle verilmelidir. Ekim-dikim işleminin çok öncesi veya çok sonrasında verilmesi halinde beklenen verimi göstermemiş olacaktır.
 • Azotlu gübrelerin suyla teması halinde yer değiştirebileceği veya gaz halinde olduğu gibi buharlaşabileceği göz önüne alındığında tek seferde verilmesi yerine çeşitli büyüme evrelerinde kısım kısım verilmesinin uygun olacağı değerlendirilmektedir.
 • Potasyumlu gübreler de azotlu gübrelerde uygulanan yöntem ile toprağa verilmelidir.
 • Genel bir intiba oluşması açısından; sonbahar döneminde uygulanan azotlu gübreler için amonyum ve üre çeşitleri, ilkbahar ve yaz döneminde uygulanacaklarda ise nitratlı gübre çeşitlerinin kullanıldığı görülmektedir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.