Gıda Hattı

Gübre analiz ücretleri ne oldu?

24 Mart 2016, 09:40
Paylaş
Gübre analiz ücretleri ne oldu?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 24 Mart 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Gübre Analizlerinin Yaptırılacağı Analiz ve Referans Kurum ve Laboratuvarları ile Analiz Ücretleri Tebliği ile analizi yapacak kurumlar ve itiraz halinde analizi tekrarlayacak referans kurumlar ile 2016 yılı gübre analiz ücretleri belirlendi.

gubreleme-gidahattiTebliğe göre Gübrelerin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği gereği, denetimler sırasında alınacak olan kimyevi gübre numuneleri;

Yeditepe Üniversitesi Ar-Ge ve Analiz Merkezi Laboratuvarı/ İstanbul, Toprak-Gübre ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü/Ankara, Zeytincilik Araştırma İstasyonu/İzmir, Konya Laboratuvar ve Depoculuk Tarım, Gıda, Enerji A.Ş./Konya, Düzen Norwest Çevre, Gıda ve Veteriner Sağlık Hizmetleri Eğitim Danışmanlık Tic. A.Ş./Ankara, Proanaliz-Profesyonel Çevre Analiz Laboratuvar Gıda Tarımsal ve Kalibrasyon Hiz. San. ve Tic. Ltd. Şti./Antalya, Martest Analiz Laboratuvarları San. ve Tic. Ltd. Şti./Mardin, Ekmekçioğulları Metal ve Kimya Sanayi Tic. A.Ş./Çorum, Doktolab Tarım Araştırma San. ve Tic. A.Ş./Antalya, Deppo Lojistik Orman Tarım Lab. Hizm. Taş. Gıda Su Ür. Mad. Met. Pet. Kim. San. Tic. A.Ş./İzmir, AgrioLaben Gıda ve Zirai Lab. Hizm. San. Tic. Ltd. Şti./Antalya, Biyotar Organik Tarım Orman Kimya San. ve Tic. A.Ş./Ankara, BSK Tarım Ürünleri Hay. Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Karatay/Konya, Serda Toprak Tar. Su İnş. Prj. Mim. Müh. Müş. San. ve Tic. Ltd. Şti. Macunköy/Ankara, Ba-Ser Ltd. Şti. Ba-Ser Su ve Tarımsal Analiz Laboratuvarı Yenimahalle/Ankara, Başkent Laboratuvar Hizmetleri Gıda ve Tarımsal Danışmanlık San. ve Tic. Ltd. Şti. Yenimahalle/Ankara, Ahmet Naki Öztürk-A Kalite Toprak Su ve Bitki Analiz Laboratuvarı Karatay/Konya, MSA Tarımsal Analiz Laboratuvarı Zirai Dan. Tarım Gıda İnş. San. Tic. Ltd. Şti. Kepez/Antalya, Ufuk Tarım Gıda Turizm İnş. Taş. İth. İhr. San. ve Tic. Ltd. Şti. Bayrampaşa/İstanbul, GTS Test Laboratuvarları San. Tic. A.Ş Bağcılar/İstanbul laboratuvarlarında analiz ettirilebilecek.

Organik gübre analiz kuruluşları

gubre-gidahattiTarımda Kullanılan Organik, Organomineral Gübreler ve Toprak Düzenleyiciler ile Mikrobiyal, Enzim İçerikli ve Organik Kaynaklı Diğer Ürünlerin Üretimi, İthalatı, İhracatı ve Piyasaya Arzına Dair Yönetmelik gereği, denetimler sırasında alınacak olan organik gübre numuneleri;

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi/Ankara, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi/Erzurum, Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi/Bingöl, Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi/Adana, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi/Adana, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi/İzmir, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi/Konya, Yeditepe Üniversitesi Ar-Ge ve Analiz Merkezi Laboratuvarları/İstanbul, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü Laboratuvarı/Ankara, Antep Fıstığı Araştırma Enstitüsü Şahinbey/Gaziantep, Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Alata/Mersin, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü/Antalya, GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü/Şanlıurfa, Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü/Eskişehir, Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü Menemen/İzmir, Toprak-Gübre ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü/Ankara, Toprak Su ve Çölleşme ile Mücadele Araştırma Enstitüsü/Konya, Zeytincilik Araştırma Enstitüsü/İzmir, Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Tarımsal Analiz Laboratuvarı/ Manisa, Orbit Ekoloji Grup Lab. Hizm. San. Tic. A.Ş. Torbalı/İzmir, Konya Laboratuvar ve Depoculuk Tarım, Gıda, Enerji A.Ş./Konya, Düzen Norwest Çevre, Gıda ve Veteriner Sağlık Hizmetleri Eğitim Danışmanlık Tic. A.Ş./Ankara, Proanaliz-Profesyonel Çevre Analiz Laboratuvar Gıda Tarımsal ve Kalibrasyon Hiz. San. ve Tic. Ltd. Şti./Antalya, Martest Analiz Laboratuvarları San. ve Tic. Ltd. Şti./Mardin, Ekmekçioğulları Metal ve Kimya Sanayi Tic. A.Ş./Çorum, Doktolab Tarım Araştırma San. ve Tic. A.Ş./Antalya, Deppo Lojistik Orman Tarım Lab. Hizm. Taş. Gıda Su Ür. Mad. Met. Pet. Kim. San. Tic. A.Ş./İzmir, AgrioLaben Gıda ve Zirai Lab. Hizm. San. Tic. Ltd. Şti./Antalya, Biyotar Organik Tarım Orman Kimya San. ve Tic. A.Ş./Ankara, BSK Tarım Ürünleri Hay. Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Karatay/Konya, Serda Toprak Tar. Su İnş. Prj. Mim. Müh. Müş. San. ve Tic. Ltd. Şti. Macunköy/Ankara, Ba-Ser Ltd. Şti. Ba-Ser Su ve Tarımsal Analiz Laboratuvarı Yenimahalle/Ankara, Başkent Laboratuvar Hizmetleri Gıda ve Tarımsal Danışmanlık San. ve Tic. Ltd. Şti. Yenimahalle/Ankara, Ahmet Naki Öztürk-A Kalite Toprak Su ve Bitki Analiz Laboratuvarı Karatay/Konya, MSA Tarımsal Analiz Laboratuvarı Zirai Dan. Tarım Gıda İnş. San. Tic. Ltd. Şti. Kepez/Antalya, Ufuk Tarım Gıda Turizm İnş. Taş. İth. İhr. San. ve Tic. Ltd. Şti. Bayrampaşa/ İstanbul, GTS Test Laboratuvarları San. Tic. A.Ş Bağcılar/İstanbul laboratuvarlarında analiz ettirilecek.

Denetimler sırasında alınacak kimyevi ve organik gübre numunelerinin analiz çalışmalarında uyulacak usul ve esaslar, analiz kuruluşları ile Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü arasında imzalanan bir protokol ile belirlendi.

Gübre analizinde referans kuruluşlar

gubretas-iran-razi-gidahattiPiyasa ve şikâyet denetimleri sırasında alınan kimyevi gübre numunelerinin analiz sonuçlarına itiraz edilmesi halinde; Türk Standartları Enstitüsü Laboratuvarları ile bu kurumdan yeterlilik belgesi almış olan Gübretaş Gübre Fab. T.A.Ş. Körfez/Kocaeli Laboratuvarı;

Piyasa ve şikâyet denetimleri sırasında alınan organik gübre numunelerinin analiz sonuçlarına itiraz edilmesi halinde; 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununa tabi hastalıklar yönünden Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü/Ankara, diğer parametreler yönünden de Türk Standartları Enstitüsü Laboratuvarları referans kuruluş olarak belirlendi.

Denetim esnasında alınacak kimyevi ve organik gübre numunelerinin analizi için analiz ve referans kuruluşuna Tebliğ Ek-1’de yer alan listede belirtilen ücretler üzerinden ödeme yapılacak. Analiz ve referans kurumları belirlenen fiyatların altında fiyat talep edebilecekler ancak, üzerinde bir fiyat talep edemeyecekler.

Deney ve referans kuruluşları tarafından, analiz ücretlerine ilişkin faturalar, numunelerin teslim tarihinde geçerli olan ücretler üzerinden ilgili Bakanlık İl Müdürlüğü adına düzenlenecek. Ödemeler, düzenlenen faturaların ilgili Bakanlık İl Müdürlüğüne bir üst yazı ile teslim edilmesinden itibaren 30 gün içinde Bakanlık İl Müdürlüğü tarafından analiz ve referans kuruluşunun hesabına havale edilecek.

Tebliğ ekinde yer alan 2016 Yılı Gübre Analiz Ücretleri Cetveli’nde gübreler için yapılacak analizler için analiz kurum ile referans kurum ücretleri ayrı ayrı belirlendi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.