AramaArama
Gıda Hattı

Gübre analiz ücretleri ne oldu?

26 Mart 2017, 10:45
Paylaş
Gübre analiz ücretleri ne oldu?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2017 yılında gübre analizlerinin yaptırılacağı analiz ve referans kurum laboratuvarları ile analiz ücretlerini belirledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Gübre Analizlerinin Yaptırılacağı Analiz ve Referans Kurum Laboratuvarları İle Analiz Ücretleri Hakkında Tebliği, 26 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlandı.

organik-gubre-gidahattiKimyevi ve organik gübre analiz kuruluşları

Tebliğde, Gübrelerin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği gereği, denetimler sırasında alınacak olan kimyevi gübre numunelerinin analiz edileceği kuruluşlar ile Tarımda Kullanılan Organik, Organomineral Gübreler ve Toprak Düzenleyiciler ile Mikrobiyal, Enzim İçerikli ve Organik Kaynaklı Diğer Ürünlerin Üretimi, İthalatı, İhracatı ve Piyasaya Arzına Dair Yönetmelik gereği, denetimler sırasında alınacak olan organik gübre numunelerinin analiz edileceği kuruluşların listesine yer verildi.

Referans kuruluşlar

Denetimler sırasında alınacak kimyevi ve organik gübre numunelerinin analiz çalışmalarında uyulacak usul ve esaslar, analiz kuruluşları ile Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü arasında imzalanan bir protokol ile belirlenecek.

Piyasa ve şikâyet denetimleri sırasında alınan kimyevi gübre numunelerinin analiz sonuçlarına itiraz edilmesi halinde; Türk Standartları Enstitüsü Laboratuvarları ile bu kurumdan yeterlilik belgesi almış olan Gübretaş Gübre Fab. T.A.Ş. Körfez/KOCAELİ Laboratuvarı;

Organik gübre numunelerinin analiz sonuçlarına itiraz edilmesi halinde ise 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununa tabi hastalıklar yönünden Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü/ANKARA, diğer parametreler yönünden de Türk Standartları Enstitüsü Laboratuvarları referans kuruluş olarak belirlendi.

gubre-gidahattiGübre analiz ücretleri

Denetim esnasında alınacak kimyevi ve organik gübre numunelerinin analizi için analiz ve referans kuruluşuna Tebliğ ekinde belirtilen ücretler üzerinden ödeme yapılacak. Analiz ve referans kurumları belirlenen fiyatların altında fiyat talep edebilecek ancak, üzerinde bir fiyat talep edemeyecekler.

Deney ve referans kuruluşları tarafından, analiz ücretlerine ilişkin faturalar, numunelerin teslim tarihinde geçerli olan ücretler üzerinden ilgili Bakanlık il müdürlüğü adına düzenlenecek. Ödemeler, düzenlenen faturaların ilgili Bakanlık il müdürlüğüne bir üst yazı ile teslim edilmesinden itibaren 30 gün içinde Bakanlık il müdürlüğü tarafından analiz ve referans kuruluşunun mevcut veya yeni açılacak hesabına havale edilecek.

Tebliğ ile geçen yıl Mart ayında yayınlanan Gübre Analizlerinin Yaptırılacağı Analiz ve Referans Kurum Laboratuvarları ile Analiz Ücretleri Hakkında Tebliğ de yürürlükten kaldırıldı.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.