AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

GTO’da kırmızı et sektörü değerlendirildi

GTO’da kırmızı et sektörü değerlendirildi
14 Aralık 2017, 16:56

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) üyelerinin faaliyet gösterdikleri alanlarda yaşanan sorunların ve gelişmelerin konuşulduğu sektörel toplantılar devam ediyor. Bu çerçevede GTO’da düzenlenen toplantıda kırmızı et sektöründeki son gelişmeler değerlendirildi.

Toplantı sektörel istişare toplantıları kapsamında 9 nolu Canlı Hayvan-Hayvansal Ürünler ve Yem Üreticileri Meslek Komitesi öncülüğünde gerçekleştirildi. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın geçtiğimiz günlerde kırmızı et sektör ithaline ilişkin bir tebliğ yayımlamıştı. Bunun ardından et ithali yapılarak belirli marketlerde satılması ile birlikte sektörde yaşanan son gelişmeler GTO’da masaya yatırıldı.

Toplantıda, fiyat artışlarının önüne geçilmesi için et ithalatı yapıldığı ve bu ürünlerin belirli marketlerde satıldığı vurgulanarak üretimin tüketimi karşılamaması nedeniyle alınan bu önlemin geçici olduğu, bunun sektördeki sorunu çözmeye tek başına yeterli olmadığı ve bu durumun indirimli ithal et satan marketler ile kasap ve et reyonu bulunan marketler arasında haksız rekabete yol açtığı, son dönemde büyükbaş hayvan kesiminin ciddi oranda artış gösterdiği vurgulandı.

Kırmızı et fiyatlarında yem maliyetleri en önemli etken

Kırmızı et fiyatlarının düşürülmesi için hayvan sayısının arttırılmasına yönelik çalışmalar yapılması, dişi düve ve kuzu kesiminin önüne geçilmesi veya sınırlama getirilmesinin yanında milli hayvancılık ve tarım politikası geliştirilmesinin şart olduğu dile getirildi.

Toplantıda yem desteği, kredi kullanımı ve Et ve Süt Kurumu'nun hem piyasayı denetleyici hem de uygulayıcı olmasının oluşturduğu sıkıntılar konuşuldu.

Bunun yanında et fiyatlarını etkileyen en önemli etkenin yem maliyetlerinin yüksekliği olduğu, hayvan ithalatında kota uygulanması, besicilerin bilinçlendirilmesi için teşvik ve desteklerle kayıt altına alınması, hayvancılık sektörüne verilen teşviklerin attırılması ve bürokratik engellerin kaldırılması gibi konularda görüş alış verişinde bulunuldu.hayvancilik-gidahatti

GTO Meclis üyesi Mahmut Yıldırım’ın başkanlık ettiği toplantıya; Besi Organize Sanayi Bölgesi, Gaziantep Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Gaziantep Ticaret Borsası başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşları ile sektör temsilcileri katıldı. Toplantıda gündeme getirilen sorun ve çözüm önerilerinin rapor haline getirilerek ilgili kurum ve kuruluşlara gönderilmesi kararlaştırıldı.

İHA

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.