AramaArama
Gıda Hattı

GSS prim affından kimler yararlanacak?

25 Mart 2016, 14:08
Paylaş
GSS prim affından kimler yararlanacak?

Meclis’e sunulan torba yasa ile 25 yaşın altındaki 2.3 milyon kişinin Genel Sağlık Sigortası borcu silinecek.  Ancak aftan yararlanmayan 4.6 milyon kişi borçlu kalmaya devam edecek. Tasarı bu haliyle yasalaştığı takdirde yine GSS prim borcu bulunan vatandaşların önemli bir bölümünde mağduriyet yaşanacak. Ayrıca, liseden mezun olanlar 20, üniversiteden mezun olanlar ise 25 yaşını geçmemek şartıyla, mezun oldukları tarihten itibaren 2 yıl süreyle prim borçlarına bakılmaksızın 'bakmakla yükümlü olunan' veya 'hak sahibi kişi sayılmak' suretiyle sağlık hizmetlerinden faydalandırılacak. Detaylar haberimizde…

genel-saglik-sigortasi-gss-gidahatti1 Ocak 2012 tarihi itibariyle yürürlüğe giren GSS’de, gelir testi ile geliri olmadığını belgeleyenlerin primlerini devlet öderken, gelir testinden haberdar olmayanlar borçlarını tesadüfen öğrenmek zorunda kaldı. 2014 yılında çıkarılan borçların yeniden yapılandırılmasına ilişkin torba yasaya hüküm konularak, gelir testine girmek koşuluyla tespit edilecek gelir seviyesi üzerinden geçmişe doğru borçları yeniden hesaplatıp ödeme kolaylığı sağlandı. Bir yıl süre tanınmasına karşın gelir testine başvuranların sayısı 500 bin dolayında kaldı. Okul sonrası iş bulamayan yaklaşık 517 bin gence iki yıl zaman tanındı. Ayrıca, bu gençlere iki yıl süreyle, GSS primi ödemeden sağlık hizmetinden yararlanma hakkı getirildi.

GSS’de 25 yaş sınırı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 Kasım seçimlerinden önce yaptığı açıklamada, kalıcı çözüm için gençlerin GSS prim borçlarının silineceğini belirtti. TBMM'ye önceki gün sunulan torba yasa tasarısına bu konuya ilişkin düzenlemede getiriliyor. Buna göre, prim affından sadece, Meclis'te görüşülecek yasanın çıktığı tarihte 25 yaşını doldurmamış olan kişiler yararlanabilecek. Bunların GSS prim borçları silinecek.

GSS prim borcu 11 milyar lirayı aşıyor

suleyman-soylu-kimdir-gidahattiÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu,’nun yanıtladığı soru önergesine göre, GSS prim borcu olanların sayısı 6 milyon 891 bin kişi. Bunlardan 5 milyon 390 bini gelir testi yaptırmadı. Gelir testi yaptırmamış olanların borçları 10 milyar 963 milyon lirayı buluyor. Gelir testi yaptıranlar dahil edildiğinde toplam GSS prim borcu miktarı 11 milyar lirayı aşıyor.

25 yaşından küçük olup prim affından yararlanacak şanslıların sayısı 2 milyon 334 bin kişide kalıyor. 25 yaş üzerinde olup GSS prim borcu bulunanların sayısı ise 4 milyon 556 bin kişiye ulaşıyor. Bunlar prim affından yararlanamayacak grubu oluşturuyor.

Son gün 30 Haziran

saglik-hizmetinden-ucretsiz-yararlanacak-genclere-yas-siniri-gidahattiGenel Sağlık Sigortası prim borcu olup da aftan yararlanamayanlar Sağlık Bakanlığı ile devlet üniversitelerine ait hastanelerden 30 Haziran 2016 tarihine kadar ücretsiz yararlanabilecekler. Bu tarihe kadar söz konusu hastanelere gittiklerinde prim borçları olup olmadığına bakılmayacak. Ancak, prim affından yararlanamayan 4.6 milyon kişi 30 Haziran 2016 tarihinden sonra sağlık hizmeti alamayacak.

Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Daire Başkanı Uğur Ünalan, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Nejat Deniz ileSGK İl Binası'nda düzenlediği basın toplantısında şunları kaydetti:''Kanun yürürlüğünden önceki uygulamada lisede okuyan gençler 20 yaşına kadar, üniversitede okuyan gençler ise 25 yaşına kadar anne babalarının sağlık haklarından faydalanabiliyorlardı. Ancak, mezun olan geçlerimiz için bu haklardan faydalanma imkanı sona eriyordu. Hal böyle olunca, mezun olan gençlerimize işsiz oldukları dönemde çeşitli prim borçları çıkıyor ve ödemekte zorluk çekiyorlardı. İşte bu mağduriyete son vermek amacıyla bu durumda olan gençlerimize yeni haklar getirilmiş, herhangi bir kapsamda sigortaları olmasa bile sağlık hizmetlerinden faydalanmaları sağlanmıştır. Şöyle ki; liseden mezun olanlar 20 yaşını, üniversiteden mezun olanlar 25 yaşını geçmemek şartıyla, mezun oldukları tarihten itibaren 2 yıl süreyle prim borçlarına bakılmaksızın 'bakmakla yükümlü olunan' veya 'hak sahibi kişi sayılmak' suretiyle sağlık hizmetlerinden faydalandırılacaktır.''

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.