AramaArama
Gıda Hattı

Grip virüsünü 24 saatte yok eden hap geliştirildi!

14 Şubat 2018, 21:23
Paylaş
Grip virüsünü 24 saatte yok eden hap geliştirildi!

Japon bir ilaç üreticisinin grip virüsünü 24 saatte yok edebilen bir ilaç geliştirdiğini duyurması bilim camiasında büyük yankı uyandırdı.

Bu yıl, gelmiş geçmiş en büyük grip salgınlarından birine sahne oldu. ABD’deki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne (CDC) göre Ekim 2017’den bugüne 17.000 kişi grip nedeniyle hastaneye kaldırıldı.

Japon bir firmanın geliştirdiği ilaç, grip mücadelesinde büyük bir adım olabilir...

Yeni formül testlerde başarılı oldu

Shionogi & Co Japon firma tarafından geliştirilen ilaç bir grup Amerikalı ve Japon grip hastasında denendi. Katılımcılar aldıkları hap sayesinde gribin vücutlarından 24 saat içinde temizlendiğini ifade etti.

Karşılaştırma amacıyla bazı katılımcılara Roche grubunun popüler grip ilacı Tamiflu verildi ve iyileşme sürecinin 3 kat daha uzun olduğu görüldü.

Shionogi tarafından geliştirilen ilaç ve Tamiflu, grip semptomlarını aynı sürede tamamen kontrol altına alabiliyor. Tamiflu daha hızlı rahatlama sağlasa da, üreticilere göre yeni ilacın etkili olması için tek doz yeterli. Tamiflu’nun ise günde 2 kez, 5 gün boyunca alınması gerekiyor.

grip-asisi-3-gidahatti

İlaç grip virüsünü nasıl yok ediyor?

Grip virüsü insan vücut hücrelerini ele geçirerek ve hücrelerin protein yerine viral maddeler üretmesini sağlayarak çalışıyor. Bu süreç devam ettikçe grip insan vücuduna yayılıyor.

Japon firma diğer grip ilaçlarından daha farklı bir ilaç mekanizması geliştirme hedefiyle yola çıktı. Mevcut grip ilaçları virüsün enfekte hücreden çıkmasını ve yayılmasını önlemeye odaklanırken, Shionogi’nin ilacı viral maddelerin üretimini önlüyor.

Grip mücadelesi yöntemlerine ilişkin araştırmalar genellikle yeni tedaviler geliştirmekten ziyade mevcut aşıların iyileştirilmesine odaklanıyor. Grip virüsünü yok ederek gribin insanlar arasında yayılma riskini düşüren bu yöntemin gribe karşı verilen mücadelede büyük bir adım olması bekleniyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.