Gıda Hattı

Grip hakkında bilmeniz gereken her şey!

29 Aralık 2017, 16:13
Paylaş
Grip hakkında bilmeniz gereken her şey!

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Nafiz Karagözoğlu, grip ile ilgili doğru bilinen yanlışları anlattı.

Dr. M. Nafiz Karagözoğlu, grip ile ilgili doğru sandığımız yanlışlar konusunda, “Hepimiz her şeye ‘grip’ demeye alışmışız. Belki toplum içinde birbirimize koyduğumuz tanıların en yanlışıdır. Severiz konu komşuya hastalık tanısı koymayı hatta tedavi vermeyi. Çoğu kez reçetesiz olsa da bambaşka bir tadı vardır kesilen ahkamın” dedi.

Grip ve nezle soğuk algınlığının farkı ne?

Dr.M.Nafiz Karagözoğlu, açıklamasında şunları söyledi;

“Bu hastalıkları bedenimizde ortaya çıkaran mikroplar farklıdır. Virüs dediğimiz mikroplarla hastalık ortaya çıkar. Grip Influenza A, Influenza B ve Influenza C virüslerinin neden olduğu viral bir enfeksiyon hastalığıdır. Nezle-soğuk agınlığı hastalığını da başka virüsler yapar. Yani her burun akıntısı grip değildir.

Gribi nasıl anlarız?

38-39 °C ateşiniz olur. Vücudunuzda yaygın ağrı, yorgunluk ve kırgınlık olur. ‘Dayak yemiş gibiyim’ der bazen hastalar. ‘Daha önce dayak yediniz mi?’ diye sormasak da ruhsal olarak nasıl bir durum oluşturduğunu anlayabiliriz (sırt, kol, bacaklarda olmak üzere). Genelde kuru öksürük, bazen burun tıkanıklığı , hapşırma ve boğaz ağrısı, üşüme, titreme, terleme olur.grip-soguk-alginligi-gidahatti

Grip nasıl bulaşır?

Hayati risk doğurabilecek kadar önemli bir hastalığın bulaşmasının yollarını bilip korunmamız gerekir. En sık Damlacık Enfeksiyonu yoluyla ve tokalaşma ile bulaşır. Yakın konuşma, öpüşme, kalabalık ortamlarda bulunma yoluyla da bulaşır. Toplumumuzda en sık kullanılan selam-samimiyet-tanışma hareketi tokalaşmadır. Hasta kişilerin çeşitli şekillerde eline bulaşan virüsler tokalaşma yoluyla hızla yayılabilir. Eğer elimizi yıkamazsak, elimizin değdiği her yerde hastalık yayılmaya devam edebilir.gripten-korunmak-gidahatti

Damlacık Enfeksiyonu yoluyla bulaşma ne demektir?

Özellikle ağız içi ve üst solunum yollarında bulunan bakteriler ve virüsler dediğimiz mikroplar nefes alıp verme, öksürük, hapşırma sırasında tükrüğümüze bulaşık olarak dışarı çıkar. Ortam havasına, insanların solunum yolarına, cildine kıyafet ve eşyalarına bulaşabilir. Oradan da diğer insanlar hastalık kapabilir. Bu da özellikle grip gibi hastalıklarda yayılmayı arttırabilir. Özellikle toplu yerlerde ya da yüzünüze hapşırırken ortaya çıkan bu durum "tokalaşmak" kadar virüsü yayabilir.

Hasta kişiyle temastan kaç gün sonra hastalık başlar?

Grip virüsünün kuluçka süresi diye tarif edilen hastalık öncesi dönem 2-3 gündür. Ayrıca bağışıklık sistemimiz, başka hastalıklarımız, stres, beslenme durumumuz gibi kişisel özellikler bu süreyi değiştirebilir.

Hastalık ne kadar sürer?

“İlaçla 7 günde, yatarak bir haftada” tabiri gerçeğe çok yakındır. Öncelikle virüslere karşı %100 başarılı bir anti viral ilaç hali hazırda yoktur. Dolayısı ile hastalarımıza ilaçla %100 iyilik hali garanti edilemeyen hastalıklardır viral hastalıklar. En önemli tedavi istirahat ve bol su içimi, düzenli beslenmedir.

Gripken hangi durumlarda acil kliniklerine başvurmalıyız?

  • 39 dereceyi geçen ateşiniz var ise ve 48 saatte her ne yaptıysanız düşmüyor ise,
  • Grip hastalığını takiben nefes darlığınız var ve kısa kısa nefes alıyorsanız hemen bir hastane aciline başvurunuz veya 112'ye haber veriniz.
  • Gripten sonra şiddetli ve geçmeyen baş ağrısı varsa veya bilinç bulanıklığınız var ise bir hastane aciline başvurunuz veya 112'ye haber veriniz.
  • 3 aydan büyük bebeklerde grip var ve yüksek ateş var ise (Havale geçirme riski 3 aydan büyük bebeklerde ateş olduğunda son derece yüksektir.) hemen bir hastane aciline başvurunuz veya 112'ye haber veriniz.
  • Ayrıca, yutkunurken zorlanma ve ağrı, göğüs, kulak ve sinüzit bölgenizde ağrınız var ve balgamlı öksürük var ise, dudaklarda-parmak uçlarında morarma-nefes darlığı-genel durum bozukluğu varsa mutlaka doktor başvurusu yapınız.

Gripte hayati tehlike söz konusu mu?

Özellikle akciğerlerde ortaya çıkan enfeksiyon çok önemlidir. Zatüree veya Pnömoni denilen bu hastalık bazen sadece virüslerle, bazen de hem virüs hem de bakterilerle ortaya çıkabilir. Özellikle solunum yetmezliğine kadar gidebilen ilerlemiş durumlar söz konusu olabilir. Bu nedenle bu açıdan dikkatli olmak gerekir.grip-asisi-gidahatti

Gripten nasıl korunalım?

Sağlamsak; öncelikle sakınmak gerekir. Hasta olduğu bilinen insanlarla temastan sakınalım. Hastane veya hasta ziyaretlerinde mümkünse ağzı ve burunu kapatabilen maskeler kullanalım. Ellerimizi bol su ve sabun kullanarak yıkayalım. Uykumuza ve beslenmemize dikkat edelim. Mevsim sebze ve meyvelerinden yiyelim. Aşı ile ilgili doktorlarımızın önerilerini dinleyelim. Aşı yaptırmamız gerekiyorsa yapalım.

Hastaysak; aksırırken ve öksürürken ağzımızı kapatmalıyız. Bol su ve sabunla ellerimizi ve yüzümüzü yıkayalım. Verilen ilaçlar olursa düzenli alalım. Hasta olduğumuzu yakınlarımıza söyleyelim. Kişisel korunma tedbirlerinin tam alınmasını sağlayalım. İstirahat edelim. İşyerine giderek diğer sağlam insanlara hastalığı bulaştırmayalım.

Hangi yaşlarda daha zor geçer?

6 ile 23 ay arası bebekler, İleri yaşta olanlar (65 üstü...) hastalık açısından daha büyük riskler taşırlar. Hastalığın bu yaşlarda başlaması kolay, geçmesi zordur. Ayrıca zatüree ve solunum yetmezliği açısından bu yaş grupları daha risklidir.

Alerjisi olanlar daha kolay mı yakalanır?

Hayır... Yapılan çalışmalar alerji öyküsü olanların diğer insanlarla eşit riske sahip olduklarını göstermiştir.grip-gidahatti

Kimler risk taşıyor?

Kalabalık ortamlarda bulunanlar yüksek risk altındadır. Yuvaya giden çocuklar, ilkokul öğrencileri, yaşlı ve bakım evi kalanlar ve çalışanlar, ileri yaştaki insanlar, kalp ve hipertansiyon hastaları, kronik akciğer hastalığı olanlar, hastanelerde sağlık personeli, diyabeti olanlar, böbrek hastalığı olanlar, “Hemoglobinopatiler” denilen kan hastalığı grubundakiler, vücut bağışıklık sisteminde zayıflık yaratan hastalığı bulunanlar (immünolojik hastalıklar) grip geçirirken solunum yetmezliği ve ölüm açısından yüksek riskli gruplardır.

“Bana bir grip ilacı verir misiniz?”

Hayır. Gribin tanısının konduktan sonra tedavisi ancak doktor önerisiyle olur. Bunun içinde önce muayene ve gerektiğinde tetkiklerin yapılması gereklidir. Grip ilacı diye satın alıp kullandığınız günlük ilaçlar hastalığı iyileştirmez. Hastalıkta ortaya çıkan şikayetleri hafifletebilir. Anti-viral ilaçlar grip hastalığının tedavisinde kullanılabilir. Ancak %100 iyilik hali beklentisi ile kullanılmaz. Her bedende cevap ayrı gelişebilir.

Gerçek antiviral ilaçlar hangileri?

Bilimsel isimleri amantadin, rimantadin, zanamivir, oseltamivir dir. İlk iki günde başlamak kaydıyla etkili olabilen ilaçlardır. Potansiyel etkisi herkeste aynı şekilde tam ve güvenilir değildir. Virüsler bu ilaçlara karşı çok çabuk direnç geliştirebilmektedirler.

Grip ilacı diye günlük hayatta bildiğimiz ilaçları nasıl kullanmalıyız?

Nezle-soğuk algınlığına 'grip olduk.' diyip Eczanelere ilaç için girmek doğru bir uygulama değildir. Özellikle grip ilacı denilerek ilaç almayalım. Doktorunuz tarafından bir ilaç önerilmediyse ilaç kullanmak anlamlı değildir. Buna rağmen bu gibi ilaçları kullanmak istiyorsanız. Mutlaka doktorunuza siz danışın. Çünkü bu tip ilaçlar hiç de masum değildir.yerli-ilac-uretiminde-dev-is-birligi-gidahatti

İlaçları kimler dikkatli kullanmalı?

Hipertansiyon, ciddi kalp damar hastalığı bulunanlar, tiroid bezinin fazla çalışması, diyabet, astım bronşit, glokom, amfizem, kronik akciğer hastalığı, böbrek ve karaciğer fonksiyon bozuklukları, prostat büyümesine bağlı idrar tutukluğu gibi durumlarda dikkatli kullanılmalıdır.

Karaciğer yetmezliği olanlar ilaçları kullanırken nelere dikkat etmeli?

Karaciğer yetmezliği tanısı konulmuş olan hastalar bu tip ilaçları doktor bilgi ile kullanmalıdır. Karaciğerin çalışmaları bozulabilir. 12-48 saat içinde karaciğer enzimleri yükselebilir ve protrombin zamanı uzayabilir, ancak yan etkiler dozun alınmasından 1-6 gün sonrasına kadar görülmeyebilir. Kronik alkoliklerde, tedavi edici dozlardan sonra ağır karaciğer hasarı ortaya çıkabilir. Günlük toplam doz 2 gramın altında tutulmalıdır.ilac-gidahatti

Grip ilacı olarak bilinen ilaçların başka yan etkisi var mı?

İçerdikleri “Klorfeniramin maleat” maddesi dikkati azaltıp, uykuya meyili arttırabilir. Dikkat gerektiren makinelerde çalışanlarda, tehlikeli ve/veya yüksek yerlerde çalışanlarda veya vasıta kullananlarda kazaya neden olabilir. Bu tip ilaç alanlar bu nedenle çok dikkatli olmalıdırlar.”

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.