AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Grip aşısı olanlar, koronavirüs aşısı da yaptırmalı mı? Prof. Dr. Salih Emri yanıtladı…

Grip aşısı olanlar, koronavirüs aşısı da yaptırmalı mı? Prof. Dr. Salih Emri yanıtladı…
12 Haziran 2021, 15:33

Gıdahattı Bilim Kurulu üyesi ve İç Hastalıkları ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Salih Emri, grip aşısı olanların koronavirüs aşısına yaptırması gerekip gerekmediği sorusunu yanıtladı…

1 yıl önce hayatımıza giren koronavirüse karşı, 2020 yılı başından itibaren tüm dünyada yaygın bir aşılama kampanyası sürüyor. Ülkemizde de hızla devam eden koronavirüs aşı uygulaması, bazı vatandaşlarda kafa karışıklığına yol açtı.

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı da internet sitesi üzerinden aşılarla ilgili bir soru cevap metni yayınlamıştı. Prof. Dr. Salih Emri de grip aşısı ile koronavirüs aşısının birbirinin yerine geçip geçmediği ve birbirini etkileyip etkilemediğine ilişkin soruları yanıtladı.

| Zatürre aşısı olanlar, koronavirüs aşısı da yaptırmalı mı? |

Grip aşısı oldum, koronavirüs aşısı da olmalıyım?

Aşı konusunda vatandaşın merak ettiği soruları Gıdahattı’na özel olarak yanıtlayan Prof. Dr. Emri, “‘Grip aşısı oldum, COVID-19 aşısı da olmam gerekir mi?’ sorusunun cevabı evet. Çünkü her 2 hastalık da değişik virüsler nedeniyle meydana geliyor.

| Alerjik bünyesi olanlar ve astım hastaları koronavirüs aşısı olabilir mi? |

“Grip ve koronavirüs iki ayrı hastalık”

İnfluenza, yani gribin değişik varyasyonları var. Bu nedenle biz grip aşısı olan hastalarımıza, COVID-19 aşısını da öneriyoruz. Farklı aşı gerekmesinin temel sebebi, koronavirüs ve gribin farklı hastalıklar olması. Bazı durumlarda 2 hastalığı aynı anda da geçirebilirsiniz.

Bu 2 hastalıktan korunmanın yolu, her 2 hastalığa karşı aşı yapılması. İnfluenza aşıları, yıllık olarak yapılıyor. Her yıl yeni virüslere karşı hazırlanıyor. Koronavirüs aşısı ise Aralık ayından itibaren yapılan, yeni bir aşı. Henüz mutant virüslere göre yıllık bir değişim söz konusu değil. Muhtemelen önümüzdeki yıl, koronavirüs aşısında bir değişim olacaktır” diye konuştu.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.