Gıda Hattı

Grigol Orconikidze kimdir? Grigol Orconikidze hayatı

12 Ekim 2021, 13:33
Paylaş
Grigol Orconikidze kimdir? Grigol Orconikidze hayatı
Grigol Orconikidze kimdir? İç savaş döneminin komiserlerinden biri olan Grigol Orconikidze hayatı ve yaptığı çalışmalar hakkında merak edilen her şey...

Grigol Orconikidze kimdir? Komser Grigol Orconikidz hayatı ve eserleri merak ediyor. Grigol Orconikidze biyografi araştırmasını gidahtti.com olarak sizlere sunuyoruz.

Grigol Orconikidze biyografi

doğum; 24 Ekim 1886

ölüm; 18 Şubat 1937

Sergo Orconikidze olarak da tanınır.

Politbüro üyesi. "Koba" lakaplı Stalin'in yakın dostu. Orconikidze, Stalin ve Mikoyan ile birlikte yarı şaka maksatlı "Kafkasya hizbi" olarak anılmıştır.

Grigol Orconikidze kimdir
Grigol Orconikidze

Grigol Orconikidze hayatı

1886'da Gürcistan'ın Haragauli'de dünyaya gelmiştir. Tiflis'teki Mikhailov Hastanesi Tıp Okulundan tıbbi doktor olarak mezun olmuştur.

Ancak silah kaçakçısı olduğu öne sürülerek tutuklanmıştır. Tahliye edildikten sonra Almanya'ya gitmiş ve 1907'de Rusya'ya dönerek Bakü'ye taşınmıştır. Bakü'de Stalin ile birlikte faaliyetlere katılmış ve 1909'da Bolşevik görevlisi olarak İran'daki Meşrutiyet Devrimine (1906-1911) katılarak Tahran'da kalmıştır.

Rusya Sosyal Demokrat İşçi Partisi üyesi olduğu öne sürülerek tutuklanarak Sibirya'ya sürgüne gönderilmiş ve üç yıl sonra oradan kaçmayı başarmıştır. Nisan 1912'de Stalin ile birlikte Sankt-Peterburg'a döndüyse de tekrar tutuklanarak 3 yıllık ağır zorunlu çalışma cezasına çarptırılmıştır.

Ekim Devriminden sonra Rus İç Savaşı sırasında Ukrayna'da komiser olmuş ve Kafkasya'daki mücadeleye katılmıştır. Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nin kuruluşunu desteklemiş ve Menşeviklerin Gürcistan Demokratik Cumhuriyeti'ne karşı düzenlenen Kızıl Ordu istilasında önderliğini üstlenmiştir. Gürcistan Olayı'nda Gürcülerin özerklik isteklerine karşı çıkarak bastırmış ve 1922'de Transkafkasya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti'ni kurdurmuştur. 1926'da Sovyet Komünist Partisi Merkezi Komitesi Politbüro üyeliğine seçilmiştir. 5 kasım 1925-10 kasım 1930 arasında "Rabrkin" başmüfettişliği görevinde bulundu. Bu görevde yaptığı çalışmalar ile Sovyet ekonomisine olumlu katkılarda bulundu. 18 Şubat 1937'de öldü. Resmi olarak enfarktüs nedeniyle öldüğü açıklandı.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.