AramaArama
Gıda Hattı

Gribin ilacı antibiyotik değil, istirahat

20 Ocak 2016, 18:01
Paylaş
Gribin ilacı antibiyotik değil, istirahat

H3N2 virüsünün yol açtığı grip nedeniyle son günlerde boğaz ağrısı, yüksek ateş, öksürük, halsizlik, vücut ağrıları gibi şikâyetler ile başvuranların sayısı artıyor. Dr. Sinan Akkurt, "Antibiyotik gribe fayda etmez" diyerek uygulanabilecek doğal yöntemler ve salgından kaçınmak için alınabilecek pratik önlemler hakkında bilgi verdi. 

sinan-akkurt-gidahattiGribin nezleye göre daha ağır seyrettiğini belirten Dr. Sinan Akkurt, "Gribin bulaşıcılığı, ilk şikâyetler başladıktan yedi gün sonra ortadan kalkar." dedi. İstirahatin önemine dikkat çeken Akkurt, okul ve iş yerlerinin bu konuda anlayışlı olmasının hem kişinin iyileşmesi, hem de hastalığın bulaşarak yayılmasını önleme adına çok önemli olduğunun altını çizdi.

Antibiyotik kullanımının gribe bir faydası olmayacağını vurgulayan Dr. Sinan Akkurt, şunları kaydetti: "Bir hafta dinlenin. Evinizi günde iki - üç kez havalandırın. Tavuk suyu çorba, ıhlamur, kuşburnu, ekinezya, nane-limon çayları ile vücudunuzu destekleyin. Tuzlu ve karbonatlı suyla gargara yapın. Okaliptus yapraklarını kaynatarak buharını soluyun. Yastığınızı biraz yükselterek nefes alışınızı rahatlatın. Günde bir tatlı kaşığı zerdeçal tüketin. Toz zencefil, zerdeçal ile balı karıştırarak elde ettiğiniz macunu da alabilirsiniz. Günümüzün tarım koşullarında meyve - sebzelerin vitamin, mineral oranlarının düşüklüğü nedeniyle günde 500 mg C vitamini kullanarak bağışıklık sistemini desteklemek önemli.”

grip-gidahattiDr. Sinan Akkurt, gripten korunma yollarını şöyle sıraladı:

  1. Grip hastaları hem iyileşmek, hem de başkalarına bulaştırmamak için muhakkak evinde bir hafta istirahat etmeli. Evde ya da mecburen işe, okula gidiliyorsa bu gibi toplu ortamlarda damla yoluyla hastalığın başkalarına bulaşmasının önlenmesi ve havadaki mikropların elemine edilmesi için bir bardak sıcak suya bir avuç lavanta çiçeği atıp odalara yerleştirilebilir.
  2. Ellerinizi sık sık sabunla yıkayın. Yiyeceklerinizi sirkeli suyla yıkayın. Masalar, kapı kolları, lavabolar, ortak kullanılan telefon gibi yerlerin de sirke, dezenfektan ya da deterjanla temizlenmesine özen gösterin.
  3. Hastaların kullandığı bardak, çatal, havlu, yastık gibi eşyaları kullanmayın.
  4. Bulunduğunuz mekânı hava soğuk demeden günde en az iki - üç kere havalandırın.
  5. Düzenli olarak her gün 500 mg C vitamini ve kilonuza göre kilogram başına 40 cc su için.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.