AramaArama
Gıda Hattı

Gribi yeryüzünden silecek formül bir kurbağada bulundu!

17 Şubat 2018, 13:55
Paylaş
Gribi yeryüzünden silecek formül bir kurbağada bulundu!

Bilim adamları, Güney Hindistan’da yaşayan bir kurbağada bulunan urumin isimli bir maddenin grip virüsünü yok edebildiğini keşfetti. Bu madde saflaştırılarak elde edilirse, evrensel bir grip aşısı üretmek mümkün olabilecek.

Güney Hindistan’a özgü bir kurbağanın sırtındaki yapışkan maddede bulunan bir bileşik, virüs parçacıklarının patlamasına yol açıyor. Kurbağa türü yerel olarak ‘mikrop öldürücü’ adıyla anılıyor.

Kurbağada bulunan mucizevi madde!

ABD'deki Emory Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, urumin isimli bir maddenin tüm grip virüslerinin patlamasına neden olduğunu, ancak diğer virüs ve hücrelere zarar vermediğini tespit etti.

Kurbağalardan elde edilen diğer bileşenlerin aksine urumin kesinlikle toksik (zehirli) değil. Tüm bu benzersiz özellikleri sayesinde uruminin grip tedavisi için uygun bir madde olduğu düşünülüyor.

Grip mücadelesi neden zor?

Griple mücadele için çalışan araştırmacıların karşılaştığı en büyük zorluklardan biri, virüs türlerinin sürekli değişmesi. Üstelik bazı yeni türlerin ilaçlara dirençli olduğu da biliniyor.

Her yıl en yaygın virüs türlerine yönelik yeni aşılar geliştiriliyor ve hastalığın yayılması önlenmeye çalışıyor. Araştırmacılara göre urumin, gribi ortadan kaldırmak için yeni ve gelmiş geçmiş en iyi çözüm olarak değerlendirilebilir.

Nasıl etki ediyor?

Farelerle yapılan testlerde, uruminin virüs parçacığının yüzeyinden çıkan lolipop şekilli Hemagglutinin isimli proteini hedef aldığı belirlendi.

Virüsün insan hücrelerine tutunup yayılmasını sağlayan yapışkan benzeri bir madde olan Hemagglutinin ortadan kalktığında grip virüsü hayatta kalamıyor. Bu yeni tedavinin geliştirilip geniş ölçekte uygulanması, grip mücadelesinde tamamen yeni bir sayfa açabilir.

hastane-doktor-gidahatti

Gribin bilançosu büyük

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tahminlerine göre, yalnızca 2014 – 2015 grip döneminde 40 milyon kişi gribe yakalandı. Bunlardan 970.000’i grip nedeniyle hastaneye kaldırdı.

Günümüzde ciddi bir hastalık olarak algılanmasa da grip insan sağlığını en çok etkileyen ve önlenemeyen hastalıklardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle bilim insanlarının grip tedavisi ve grip virüslerinin yayılmasını önlemeye yönelik çalışmaları sürüyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.