Gıda Hattı

Gribi atlatan tavuklar altın yumurtladı

15 Ocak 2007, 13:10
Paylaş

Geçen yıl bütün dünyayı kasıp kavuran kuş gribinin etkisiyle iflasın eşiðine gelen tavukçuluk sektörü kendini toparlayarak yaralarını sarıyor.

İç piyasada Uğur Dündar'lı reklamlarla yumurta satışlarını kısa sürede artıran sektör, son aylarda ihracata da başladı. Bu nedenle iç piyasada arzın kısılmasıyla fiyatlar da son bir ayda yüzde 40-55 oranında artış gösterdi. Son bir aylık fiyat artışıyla 2006'nın zam şampiyonu da olan yumurtanın yıllık fiyat artışı ise yaklaşık yüzde 70 oldu. 
 Tam bir yıl önce kuş gribinin ortaya çıkmasıyla tavuk eti ve yumurta tüketimi bir anda durdu. Bu yüzden fiyatlar da dibe vurdu. Geçen yıl Ocak ayında cinsine göre yumurta, toptan piyasalarda tanesi 5.3 ile 7.5 YKr arasında satılıyordu. Ancak daha sonraki aylarda hastalığın ortadan kalkması, etkili reklamlar ve askeri birlik ve okullarda tüketimin tavsiye edilmesi gibi nedenlerle tüketim giderek arttı. Buna bağlı olarak fiyatlar da yükselmeye başladı.

Aralık ayında yumurta ihracatına da başlandı. Şu anda Gürcistan, Azerbaycan, İran, Irak ve son günlerde Rusya'ya da yumurta ihracatı yapılıyor. İhracatın başlamasıyla fiyatlar da hızla tırmanışa geçti. Aralık ayı başında, büyüklüğüne göre toptan piyasalarda 10 ile 12.5 YKr arasında değişen fiyatlar, yüzde 40-55 arasında artarak, şu anda 15.5-17.5 YKr seviyesine kadar yükseldi. Bu fiyatlar perakende piyasalarda 25 YKr’ye kadar çıkıyor. Fiyatların bir miktar daha yükseleceği belirtiliyor

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.