AramaArama
Gıda Hattı

Greenpeace: Çinli çiftçiler yasadışı GDO’lu mısır üretiyor!

7 Ocak 2016, 16:19
Paylaş
Greenpeace: Çinli çiftçiler yasadışı GDO’lu mısır üretiyor!

Kâr amacı gütmeyen bir çevre örgütü olan Greenpeace Çarşamba günü sundukları bir raporda Çin’in kuzey doğusunda bulunan çiftçilerin yasadışı olarak GDO’lu mısır yetiştirdiklerini açıkladı.

Çin hükümeti hızlı bir şekilde büyümeye devam eden 1,4 milyarlık nüfusuna yeterli gıda tedariki sağlayabilmek adına GDO’lu ekinler geliştirmek için milyarlarca dolar harcama yaptı, ancak güç sahibi GDO karşıtı hareketler sonucunda bu GDO’lu ekinlerin ticari olarak ekilmesi için gereken yasal izin henüz alınamamıştır.

Greenpeace raporu ise şu anda gözlenen yasadışı ekimlerin, Çin hükümetinin GDO’lu ürünleri yasal hale getirmesinin ardından gereken kontrolleri yerine getiremeyeceğinin bir işareti olduğunu belirtiyor. Bu durum ise GDO’suz ürünlerde ve genel olarak gıda zincirinde GDO’lu ürün bulaşıları olacağı anlamına geliyor.

Raporunda Çin’in ekmek sepeti olarak tanımlanan Liaoning bölgesinde mısır tarlalarından geçen yıl alınan örneklerin %93’ünde GDO bulaşıları bulduklarını belirten Greenpeace, bununla birlikte bölgedeki tahıl pazarlarından alınan tohum örnekleri ve süpermarketlerdeki mısır kaynaklı gıdalardan alınan örneklerin neredeyse tamamında GDO gözlendiğini ifade etti.

Greenpeace GDO’lu mısır tohumlarının pazarlara nasıl girdiğinin belli olmadığını belirtirken, uzun süredir gündemde olan iddialar denemeler için kullanılmak üzere hazırlanmış GDO’lu tohumların yasadışı olarak çiftçilere satıldığı yönünde.

Liaoning tohum pazarından alınan tohumlarda tespit edilen 6 farklı mısır suşundan 3’ü henüz Çin’in Tarım Bakanlığı tarafından sertifika verilmemiş GDO’lu mısırlara ait olurken, diğer 3’ü ise sıradan tohumlar olarak belirlendikleri için bulaşı sahibi ürünler olarak tanımlanmıştır.

Greenpeace raporu hakkında gerçekleştirilen yorum isteklerine Tarım Bakanlığından henüz bir cevap gelmezken, bakanlık geçtiğimiz yıl geliştirilmekte olan biyoteknoloji ürünlerinin denetimini sıkılaştırmak adına mevzuatta değişikliğe gidileceği duyurusunda bulunmuştu.

Greenpeace raporunda ayrıca tespit edilen GDO’lu mısır suşlarının genetiği değiştirilmiş tohum türleri üreten ve uluslararası çapta faaliyet gösteren Monsanto, Syngenta ve DuPont Pioneer firmalarına ait olduğunu açıkladı.

DuPont Pioneer yaptığı açıklama ile yasalar gereğince Çin’de hiçbir GDO’lu ürün satmadıklarını belirtirken, bulunan yasadışı GDO’lu tohumların nasıl sağlandığı hakkında herhangi bir yorumda bulunamayacaklarını belirtti.

Diğer iki biyoteknoloji firması olan Monsanto ve Syngenta ise konu ile ilgili açıklama taleplerini cevapsız bıraktı. Greenpeace ise durumun suçlusu olarak aşırı derece serbest ve düzensiz olan tohum piyasaları yönetim sistemini gösterdi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.