Gıda Hattı

Gözleriniz, ‘erken ölüm’ riskini gösterebilir!

23 Ocak 2022, 14:30
Paylaş
Gözleriniz, ‘erken ölüm’ riskini gösterebilir!

Gözlere yapılacak kolay ve hızlı bir tarama, kişide erken ölüm riski olup olmadığını gösterebilir. Peki bu nasıl mümkün oluyor?

Yaşlanmak, vücutta birçok değişime neden olur. Aynı yaştaki iki insanın fiziksel durumu ise aynı olmaz. Bir başka deyişle insanlar farklı hızlarda yaşlanır.

Bir kişinin gözlerine detaylı bakmak, gerçek biyolojik yaşı ölçmenin oldukça iyi bir yolu. Üstelik hastaların gelecekteki sağlıkları hakkında önemli bilgiler de sunuyor.

Konu hakkındaki bir çalışmanın sonuçları British Journal of Ophthalmology dergisinde yayınlandı.

Çalışma kapsamında geliştirilen bir makine öğrenme modeli, yalnızca bir kişinin retinasına bakarak kişinin yaşını tahmin edebiliyor. Algoritma o kadar başarılı ki İngiltere’deki 47 bin orta yaşlı ve yaşlı yetişkinin yaşını 3,5 yıllık bir aralık içerisinde tahmin etti.

Bu retina taramalarından 10 yıl sonra 1.871 katılımcı yaşamını yitirdi. Retinası daha yaşlı görünen kişilerin bu gruba düşme ihtimalinin daha yüksek olduğu belirlendi.

Örneğin, algoritmanın bir kişinin retinasının gerçek yaşından bir yaş büyük olduğunu tahmin ettiği durumda, sonraki 11 yıl içinde herhangi bir nedenle ölüm riskinin yüzde 2 arttığı belirlendi. Aynı zamanda, kalp damar hastalığı veya kanser dışındaki bir nedenle ölüm riskleri de yüzde 3 arttı.

Araştırmanın bulguları tamamen gözlemsel. Bir diğer deyişle, bu bağlantının biyolojik açıklaması henüz bilinmiyor.

Retina, neden yaşlanma göstergesi?

Retinanın yaşlanmanın etkilerine karşı oldukça hassas olduğuna dair birçok çalışma var. Mevcut araştırmanın sonuçları da bu kanıtları destekliyor. Bu görünür doku kan damarları ve sinirleri barındırdığından, kişinin damar ve beyin sağlığı hakkında önemli bilgiler verebiliyor.

Önceki çalışmalar, insan gözünün arkasındaki hücrelerin kalp damar hastalığı, böbrek hastalığı ve diğer yaşlanma belirtilerinin başlangıcını tahmin etmeye yardımcı olabileceğini göstermişti.

Ancak mevcut araştırma, retina yaşı ile gerçek yaş arasındaki farkın, ölüm ihtimali ile ilişkisini ortaya koyan ilk çalışma.

Çalışmada yalnızca 20 kişi bunama sebebiyle yaşamını yitirdi. Bu nedenle beyin bozukluğu ile retina sağlığı arasında bir ilişki kurulamadı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.