Gıda Hattı

Göz yorgunluğu nedir? İşte nedenleri!

9 Ocak 2022, 13:42
Paylaş
Göz yorgunluğu nedir? İşte nedenleri!

Göz yorgunluğu, tıp dilinde “astenopi” olarak bilinmekte. Gözlerin uzun süre ya da yoğun bir şekilde kullanımı sonucu yorgun düşmesi göz yorgunluğu olarak biliniyor.

Göz yorgunluğu, elektronik alet kullanan  bireylerde sıklıkla görülmekte. Normal kitap okumayla çok sık olmamakla beraber dijital ortamlardan okunan kitaplar ve iş koşullarından  dolayı bilgisayara sürekli bakmaktan göz yorgunluğu ortaya çıkabiliyor.

Hatta son yıllarda tanımlanan ‘bilgisayar göz yorgunluğu sendromu’ adı verilen, bilgisayarda gözlerin aşırı yorulması, parmaklarda klavye ve fare kullanımından kaynaklı oluşan ağrılar, sırt ve boyun ağrıları, boyun eklem ağrıları yaygın olarak görülmekte.

Bilgisayar göz yorgunluğu sendromunun önüne geçmek için dik oturmak ve 20 dakikadan sonra mutlaka 20 saniye uzakta bir noktaya bakmak gerekiyor. Uzağa bakmak gözleri dinlendiriyor.

Çünkü göz kasları en çok yakın mesafe görüşte yoruluyor. Yakına çok uzun süre bakmak miyopun da ilerlemesine neden olacağından dolayı en az 25 cm en fazla 45 cm olacak şekilde kişinin boyuna ve kol uzunluğuna göre ayarlanıp ekrana uzaktan bakılması gerekiyor.

Bilgisayar ve tablet gibi ortamlarda film veya dizi izlemek yerine televizyona aktararak izlemeyi tercih etmek de göz yorgunluğunun engellenmesine yardımcı olmakta.

Işık göz yorgunluğu nedenleri!

Bilgisayar göz yorgunluğu sendromunun önüne geçmek için bir diğer öneri ise antirefleli yani gözlük camlarında ışığı süzen gözlük kullanmak fayda sağlıyor. Gözlük camlarında ışığın süzüldüğü takdirde özellikle mavi ışık denen ve LED ekranlardan sıklıkla yayılan ışınların engellenmesi bu sendromun önüne geçiyor.

Göz yorgunluğunun bir diğer sebebi ise göz kuruluğu. Göz kuruluğu tedavi edilmezse gözde sıkıntı yaratmaktadır. Kuruluktan muzdarip kişiler mutlaka suni gözyaşıyla tedavi edilmesi gerekiyor.

Göz yorgunluğu, baş ağrısı ve konsantrasyon bozukluğu gibi hayatın devamını etkileyen sebepler ortaya çıkarabildiğinden mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.