Gıda Hattı

Göz tansiyonunda körlük tehlikesi!

24 Temmuz 2016, 12:37
Paylaş
Göz tansiyonunda körlük tehlikesi!

İlerleyen göz tansiyonu hastalığının körlüğe neden olabildiğine dikkat çeken Op. Dr. M. Serdar Dervişoğulları, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre,  glokomun önlenebilir körlük nedenleri arasında ikinci sırada olduğuna işaret etti. Dervişoğulları, glokomun belirti vermeyen ve sinsi ilerleyen bir hastalık olduğunu vurgulayarak, hastalığın ilaç yardımıyla kontrol altına alınabileceğini kaydetti.

Göz tansiyonu hastalığının, sıklıkla 40 yaş üstünde görüldüğünü belirten Serdar Dervişoğulları,  şunları kaydetti:

“Sinsi bir ilerlemeyle görme yeteneği için gerekli olan göz sinirlerine zarar veren bir hastalıktır. Göz içinde salgılanan gözün beslenmesi için gerekli olan göz içi sıvısıyla ilgili dengelerin değişmesi ile ilgili bir rahatsızlıktır. Göz içinde basınç yükseliyor göz sinir hücrelerine zarar veriyor ve uzun dönemde bununla görmede azalmaya neden oluyor.

Daha çok ailede glokom öyküsü olduğu zaman ya da kırk yaş üstü kişilerde şeker hastalığı gibi hastalığı olanlarda hipotiroidi gibi ya da daha önce geçirilmiş göz ameliyatı olanlarda daha sık görünen bir hastalıktır. Bunlarda daha çok ve sık takip edilmesi gerekiyor. Glokom aslında son döneme kadar çok belirti vermiyor”

goz-sagligi-icin-beslenme-gidahatti

Rutin göz muayenesi önemli!

Tanısının konulması için rutin göz muayenesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Dervişoğulları, “Göz polikliniklerinde yaptıracağınız göz tansiyon ölçümü ve ihtiyaç olursa sonrasında diğer cihazlarla incelemeler yeterli oluyor bunun tanısını koymak için.

Genelde son döneme kadar görmede belirti olmaz ama çok tipik olmayan baş ağrıları zaman zaman bulanık görme şikâyetleriniz oluyorsa bu göz tansiyonuyla ilgili olabilir. En son dönemlerde artık görme alanınızı daralttığı için görme şikayetleri başlar. Yürürken masaya çarpma araç kullanırken yandan gelen araçları görememe gibi şikâyetler olabiliyor” diye konuştu.

göz-sagligi-gidahatti

Göz tansiyonu tedavisi

Göz tansiyonunun ilaç tedavisiyle yüzde 80 ya da 90 başarılı olunduğunu kaydeden Serdar Dervişoğulları, “Kullanılan ilaçlarda damla formunda. Bazen lazer veya cerrahi tedavi de gerekebiliyor. O tekniklerde o yöntemlerde var tabi.

Dünya Sağlık Örgütü sınıflamasında glokom önlenebilir körlük nedenler arasında ikinci sırada. 2000’li yıllarda yaptığı bir sınıflama bu. İlaçlarla kontrol altına alınabiliyor.

Gerekli tedavi uygulandığında, körlüğün önüne geçilebiliyor. Kalıcı körlük ilerlediği zaman tedavi etmek mümkün olmuyor. Kaybedilen kısım yerine konulmuyor” şeklinde konuştu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.