AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Göz rahatsızlıklarının nedeni vitaminsiz beslenme olabilir!

18 Şubat 2016, 10:19

Sağlıklı ve dengeli beslenme göz sağlığını da yakından etkiliyor. Uzmanlar, özellikle vitamin yönünden zengin olan besinlerin göz hastalıklarına karşı koruma sağladığına dikkat çekiyor. Ülkemizde göz sağlığı ve beslenme denilince akla ilk olarak havuç geliyor ancak havuç tek başına yeterli değil. Op. Dr. Pınar Alkaya, gözün ihtiyaç duyduğu vitaminlerin başında A, E, C ve B2 vitaminlerinin geldiğini belirterek, omega 3 ve 6 yağ asitleriyle birlikte çinko ve magnezyum gibi minerallerin de göz sağlığı için oldukça önemli olduğunu kaydetti.

pinar-alkaya-gidahattiHayvansal gıdalar başta olmak üzere buğday, havuç, mantar, baklagiller, fıstık, ceviz ve domates gibi besinlerin A vitamini yönünden zengin olduğunu belirten Pınar Alkaya, yeterli miktarlarda tüketilen A vitamininin başta gece körlüğü olmak üzere makula dejenerasyonu ve katarakt oluşumundan korunmada etkili olduğuna dikkat çekti.

Yumurta ve süt ürünleri tüketmeyen vegan kişilerde A vitamini eksikliği ile daha sık karşılaşılabildiğini belirten Alkaya “Gözlerin karanlıkta normal olarak görmesine ve alacakaranlığa alışmasına yardım eden A vitamini, yetersiz alındığında ise gözde kuruluğa neden olarak görmeyi olumsuz etkileyebiliyor” dedi.

Göz yorgunluğundan B2 vitaminiyle kurtulun

Alkaya şu bilgileri aktardı: “Karaciğer, yağsız süt, yoğurt, peynir, ısırgan otu, adaçayı, ıspanak, brokoli gibi yeşil yapraklı sebzelerle balık, baklagiller ve tahıllarda bol miktarda bulunan B2 vitamini cilt sağlığının yanı sıra göz sağlığı üzerinde de oldukça önemli etkilere sahip. B2 vitamininin özellikle göz yorgunluğunu ve katarakt oluşumunu önlemede etkileri biliniyor. B2 vitamini eksikliğinin gözlerde yanma, kaşıntı, ışığa karşı hassasiyet ve kornea hastalıkları gibi göz rahatsızlıklarına neden olabilir.

goz-sagligi-gidahattiKronik göz hastalıklarına E vitamini kalkanı

Zeytinyağı, ceviz, badem, tereyağı, kırmızı et, brokoli, ıspanak gibi yeşil yapraklı bitkiler ile kivi, mango ve muzda bol bulunan E vitamini aynı zamanda güçlü bir antioksidan. Kalp, damar, beyin ve sinir fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olan E vitamini, kronik göz hastalıklarından korunmada ve retina dejenerasyonunu önlemede faydalı olabiliyor.”

Diyabetli hastaların göz sağlığı için C vitamini olmazsa olmaz!

C vitamininin gözleri katarakt ve makula dejenerasyonundan korumada oldukça etkili olduğunu belirten Op. Dr. Alkaya, özellikle diyabet hastalarına gözlerini korumak için düzenli olarak C vitamini almalarını önerdi. Diyabet hastalarında şekerin neden olduğu sinir sistemi ve damar hasarlarını önleyen C vitamini diyabetik retinopatiye karşı da koruma sağlıyor.

Omega 3 ve 6 göz kuruluğunu da önlüyor

Balık, ceviz ve keten tohumundan Omega 3; mısırözü, soya ve ayçiçeği yağından da bol miktarda Omega 6 yağ asitlerinin bulunduğunu ifade eden Alkaya, beyin ve göz sinirlerinin gelişiminde büyük önem taşıyan Omega 3 ve 6 yağ asitlerinin göz kuruluğunu azaltmada da büyük oranda yardımcı olduğunu belirtti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.