Gıda Hattı

Göz kırpmak kedilerle iletişim kurmayı sağlıyor!

31 Ocak 2021, 15:00
Paylaş
Göz kırpmak kedilerle iletişim kurmayı sağlıyor!

Genellikle köpeklerle kıyaslanan kedilerin insanlara mesafeli durduğu düşünülüyor. Yeni bir çalışmaya göre, kedilerle iletişim kurmanın kolay bir yolu var…

İnsanlarla kediler arasındaki etkileşimi gözlemleyen bilim insanları, kedilere bakarken yavaşça göz kırpmanın, kedilerin insanlara yaklaşmasını sağladığını belirledi.

Yapılan yeni araştırma Scientific Reports dergisinde yayınlandı.

Kedilerle zaman geçirdiyseniz, gözlerinin kısık olduğunu ve gözlerini yavaşça kırptıklarını görmüşsünüzdür. İnsanların gülerken gözlerinin kısılmasına benzetilebilen bu ifade, bir tür kedi gülümsemesi olarak algılanıyor.

Bazı kedi sahiplerine göre bu yüz ifadesinin aynısını yaparak kedilere “arkadaş canlısı ve etkileşime açık” olduğumuzu söylememiz mümkün. Bir grup araştırmacı bu iddiayı test etmek istedi ve kedilerle çalışma yaptı.

| Bilim insanları toksoplazma enfeksiyonunu durdurmayı başardı! |

Kediler göz kırpan insanlara yakınlık duyuyor!

Çalışma kapsamında, kediler kendilerine bakarken insanların kedilere bakarak yavaşça göz kırpması istedi. Bir kamera ile hem kedinin hem de göz kırpan kişinin kaydı alındı. Bu sonuçlar, insanlar etkileşim kurmayan kedilerin göz kırpması ile karşılaştırıldı.

Çalışmada, insanlar kendilerine yavaşça göz kırptıktan sonra kedilerin insanlara göz kırpma ihtimalinin daha yüksek olduğu görüldü.

İkinci bir çalışmada ise göz kırpmanın yanında kediye el de uzatıldı. İnsanlar göz kırptıktan sonra kedilerin insanların eline yaklaşma ihtimalinin de arttığı belirlendi.

Bu çalışma ile insan – kedi iletişiminde yavaşça göz kırpmanın rolü ilk kez deneysel olarak araştırılmış oldu. Kedi sahibi okuyucularımız, bu hareketin işe yarayıp yaramayacağını deneyecek misiniz?

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.