AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Göz bebeğinizin büyüklüğü zekanızla bağlantılı!

Göz bebeğinizin büyüklüğü zekanızla bağlantılı!
17 Temmuz 2021, 13:22

Yeni bir bilimsel araştırma, göz bebeklerinin büyük olması ile zeka seviyesi arasında bir bağlantı olduğun gösterdi.

Gözlerimizin merkezinde bulunan göz bebeğimizin temel görevi, göze giren ışığı ayarlamak. Bunun yanında göz bebeklerimiz uyarıldığımızı, yorgun olduğumuzu ve hatta yalan söylediğimizi dahi gösterebiliyor.

Yeni bir araştırma, göz bebeklerimizin bilişsel becerilerimizle de bağlantısı olduğu gösterdi. Verilere göre daha büyük göz bebekleri, beynin daha iyi çalıştığının bir göstergesi.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Cognition dergisinde yayınlandı.

| Bilimsel araştırma: Gözlük takanlar daha zeki! |

Daha önce yapılan bir dizi araştırma da göz bebeği büyüklüğü ve belirli bilişsel beceriler arasında bağlantı olduğunu göstermişti. Buna karşın, aynı sonuçların başka çalışmalarda tekrarlanamaması, bu konuyu tartışmalı hale getirmişti.

Georgia Teknoloji Enstitüsü’nden 2 psikoloğun yaptığı yeni çalışmada, önceki araştırmaların tutarsız ışık uygulaması nedeniyle çeliştiği belirlendi. Öte yandan ışık kontrollü olduğunda, büyük göz bebeklerinin akışkan zekanın, işler belleğin ve odaklanma kontrolünün daha iyi olmasıyla güçlü bir bağlantısı olduğu görüldü.

Çalışmada 500’den fazla, 18 ile 35 yaş arası gönüllü yer aldı. Katılımcılar bazı bilişsel görevleri yaparken, yüksek kapasiteli bir kamera ile gözler takip edildi.

Sonuçta, göz bebekleri daha büyük olanların bilişsel görevleri daha başarılı bir şekilde yerine getirdiği görüldü.

| Bilim adamları zekayı geliştiren ilaç üretti! İlacın içinde neler var? |

Göz bebeği ve zeka nasıl bağlantılı?

Peki göz bebekleri ile zeka arasında nasıl bir bağlantı var? Bu yalnızca bir tesadüf veya önemsiz bir korelasyon mu?

Araştırma, nedensel bir bağlantıyı incelemese de, araştırmacıların bu konuda bazı tahminleri var. Ekip, bu ilişkinin locus coeruleus (beynin üst bölümünde yer alan, merkezi sinir sisteminin kalan kısmıyla derin bağlantıları olan küçük bir bölge) ile bağlantılı olduğunu düşünüyor.

Hakkında çok bilgi olmayan bu küçük alan, göz bebeği büyüklüğü ile yakından ilişkili. Aynı zamanda karmaşık görevleri yapmak için gerekli beyin aktivitesinin organize edilmesinde de rol oynuyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.