AramaArama
Gıda Hattı

Göz alerjisi nedir? Belirtileri neler? Nasıl tedavi edilir?

3 Mayıs 2016, 16:51
Paylaş
Göz alerjisi nedir? Belirtileri neler? Nasıl tedavi edilir?

Gözde kızarıklık, çapaklanma, yanma, batma, kaşıntı ve sulanma gibi şikayetler alerjik göz nezlesinin habercisi olabilir. Op. Dr. Umut Altuner,  alerjen maddenin tespit edilmesinin ve göz nezlesine yönelik önlem alınmasının önemine dikkat çekerek, alerjik göz nezlesinin erken teşhis edilmediğinde görme kaybına kadar uzanan ciddi sorunları neden olabileceğini kaydetti.

Bahar alerjisinin göz sağlığını yakından etkilediğine dikkat çeken Op. Dr. Altuner,  “Sulanma, kızarıklık, kaşıntı, ışık ve güneşe karşı aşırı hassasiyet gibi belirtilerle ortaya çıkan alerjik göz nezlesi, geç teşhis edildiğinde; göz kapaklarında düşme ve kısılmaya, korneada hasara ve kalıcı göz bozukluklarına neden olabiliyor. Bu nedenle alerjik göz nezlesinde alerjinin kendi kendine geçmesi beklenmemeli, mutlaka alerjen madde tespit edilmeli ve uzman bir göz hekimine başvurarak korunma ve tedavi konusunda destek alınmalıdır” dedi.

Goz-alerjisi-3-gidahatti

Şapkasız ve gözlüksüz çıkmayın!

Alerjik göz nezlesini büyük oranda rüzgâr ile birlikte uçuşan polen ve tozların tetiklediğini söyleyen Op. Dr. Umut Altuner, şu bilgileri verdi: “Alerjik göz nezlesi genellikle atipik bünyeli diye adlandırdığımız çocuklarda çocukluk yaşlarında ortaya çıkıp yıllarca aynı mevsimlerde kendini gösterebiliyor. Her sene yinelenen bu alerjilerde korunma ve tedaviye yönelik yapılması gereken en önemli şey alerjen madde tespit edilebiliyorsa mümkün olduğu sürece ondan kaçınmaktır.

gunes-gozlugu-2-gidahatti

Tozlu ortamlardan uzak durun!

Tozlu ortamlardan mümkün olduğunca uzak durulmalı, açık havaya çıkıldığında şapka ve gözlük kullanımı tercih edilmeli, özellikle alerjinin alevlendiği dönemlerde havalandırma yerine filtreli olduğu için klima kullanılmalı. Ev tekstilinde ve özellikle yatak odasında toz çekmeyen kumaşlardan yapılmış, sık yıkamaya müsait yatak örtüleri ve nevresimler kullanmak gerekiyor.  Evinizi de mutlaka günde bir kez süpürün ve toz alırken mutlaka ıslak bez kullanın. Tabi bunun yanı sıra ellerinizi ve yüzünüzü sık sık bol su ile yıkamayı da ihmal etmeyin.

goz-nezlesi-gidahatti

Gözlerinizi kaşımayın!

Alerjinin en rahatsız eden ve göze zarar veren yanı gözde meydana getirdiği kaşınma hissi. Göze el temasından mümkün olduğunca uzak durmak göz sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Çünkü gözü kaşımak ve ovuşturmak, gözün ön kısmında bulunan ve saydam tabakası olan korneanın yapısında bozulmalara sebep olabileceği gibi ciddi görme kayıplarına neden olabilecek “keratokonus” hastalığına da zemin hazırlayabilir.

Goz-alerjisi-2-gidahatti

Gözlerdeki kızarma ve sulanmaya dikkat!

Gözdeki her kızarma, sulanma ve çapaklanma sadece alerjik temelli olmayabilir. Viral ya da bakteriyel sebeplerle ortaya çıkan göz nezlesinin bulaşıcı olduğu  unutulmamalı.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.