Gıda Hattı

Görele Dondurması coğrafi işaret tescili aldı

3 Temmuz 2019, 08:26
Paylaş
Görele Dondurması coğrafi işaret tescili aldı

Giresun’un Görele ilçesinin meşhur Görele Dondurması, Görele Belediyesi tarafından yapılan başvuru Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından karara bağlanarak coğrafi işaret alarak tescil edildi.

Görele Dondurması için Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce yürütülen ve Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından finanse edilen, Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi kapsamında; gerekli teknik çalışmalar gerçekleştirildi.

Görele Dondurması coğrafi işaret tescili aldı

Görele Belediyesi tarafından Türk Patent ve Marka Kurumuna başvurusu yapılan “Görele Dondurması”  1 Temmuz 2019 tarih ve 56 sayılı Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni’nde yayınlanarak tescil edildi.

Konuyla ilgili teknik bilgileri de paylaşan Giresun Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Muhammet Angın, şu açıklamaları yaptı:

“Görele dondurması inek sütü, salep, beyaz şeker, su ve meyan kökü özütünden yapılan yöreye özgü dondurmadır. Ürünün yöre ile bağı yaklaşık 200 yıl öncesine dayanır. Bayram ve düğünlerde ikram edilen dondurma geleneksel özelliğini devam ettirerek zamanla ticarete konu olmuştur.

Üretiminde meyan kökü özütü kullanılıyor

Çeşitli dondurma tiplerine göre oldukça yumuşak krema kıvamındadır. Diğer dondurmaların iç sıcaklığı -18°C ile -24°C arasında bulunurken, Görele dondurmasının iç sıcaklığı -8°C ile -10°C arasındadır.

Görele dondurmasının en önemli özelliği, emülgatör ve stabilizatör yerine meyan kökü özütü kullanılması ve yapımı sırasında belli miktar su eklenmesidir.

Asırlık Görele dondurmasının coğrafi işaret alması ile birlikte, dondurmanın ulusal ve uluslararası tanıtımına katkı sağlanması ve markalaştırılması hedeflenmektedir.

Ayrıca yine GİRKAP projesi kapsamında;  yöremize özgü, Giresun simidi, Alucra oğlak kebabı, Giresun tel kadayıfı ve Şebinkarahisar karadutu ile ilgili coğrafi işaret çalışmaları halen devam etmektedir.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.