Gıda Hattı

Google'ın başı Avrupa'yla belada

14 Nisan 2019, 13:45
Paylaş
Google'ın başı Avrupa'yla belada

Google, bunamaya iyi geldiği iddia edilen, ancak etkisi bilimsel olarak kanıtlanmamış "beyin takviyesi" reklamlarından haksız kazanç elde etmekle suçlanıyor. Gelişmeler nedeniyle arama motoru devinin reklam ve tanıtım politikaları konusunda soru işaretleri artıyor.

İngiltere'nin ünlü Times gazetesinin yürüttüğü bir araştırmada, "Alzheimer ilaçları" ve "demans takviyeleri" gibi anahtar kelimelerle yapılan aramaların kullanıcıları bilimsel dayanağı olmayan gıda takviyelerini pazarlayan kişilere yönlendirildiği ortaya koyuldu.

Skandalın ortaya çıkmasından sonra bu arama terimlerine reklam vermeyi durduran Google, İngiltere'deki Alzheimer Cemiyeti tarafından sert bir şekilde eleştirildi. Eleştiride söz konusu takviyelerin etkilerinin çoğunlukla bilimsel verileri temel almayan, kulaktan dolma kanıtlara dayandığı ifade edildi.

Demans teşhisi konulmasının yıkıcı bir durum olduğu ifade edilen açıklamada, bu durumda olan kişilerin zayıflıklarının çeşitli firmalar tarafından kötüye kullanılması ve bu kişilere etkileri kanıtlanmamış tedavilerin pazarlanmasının kabul edilemez olduğu ifade edildi.

Google ise iddialara verdiği yanıtta, sitede izin verdikleri reklamlar konusunda çok sıkı bir politikaları olduğu, mucizevi sonuçlar ortaya koyduğu iddia edilen tıbbi çözümlerin bu politikaları ihlal ettiğini ifade etti. Yetkililer, politikalarını ihlal eden reklamları tespit ettiklerinde bunlara son verdiklerini vurguladılar.

İçeriği organik avokado, aylık maliyeti 300 lira

Times gazetesi araştırmasında aramalar sonucunda ortaya çıkan ve hafızayı güçlendirdiği ifade edilen reklamlara örnekler de verdi. Hafızayı güçlendirdiği iddia edilen bu ürünlerden birinin aktif maddesi "klinik olarak araştırılmış tam gıda bileşeni" olarak tanımlanan organik avokado. Bu gıda takviyesinin kişiye aylık maliyeti ise 44 Avro, yani yaklaşık 300 Lira. Örnek olarak gösterilen, bilişsel fonksiyonları güçlendirici etkisinin "10 binden fazla bilimsel çalışma ile desteklendiği" öne sürülen ürünün yasal uyarılarında ise herhangi bir hastalığı tedavi etmeye ya da önlemeye yönelik olmadığı belirtiliyor.

2019 yılı Ocak ayında Google "onaylanmamış maddelerin" tanıtım ya da satışının yapıldığı reklamları engelleme politikasını güncelledi. Yeni oluşturulan yasaklı listede kanun dışı bileşenler yanında kilo vermeye yönelik ürünlerle vücut geliştirme etkisi olan anabolik steroidler de ye alıyor. Efedra adı verilen maddeyi içeren ürünlerin reklamları da ihtiyat nedeniyle yasak.

Google geçtiğimiz günlerde Avrupa Komisyonu tarafından çevrimiçi reklamlar konusunda tekelleşme ile ilgili olarak 1,49 milyar Avro cezaya çarptırılmıştı. Bunun sonucunda, Avrupa'nın Google'a yasa dışı faaliyetler nedeniyle son iki yılda kestiği cezanın boyutu 8,25 milyar Avro'ya ulaştı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.