AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Google’dan Kripto Para yasağı!

Google’dan Kripto Para yasağı!
18 Mart 2018, 16:00

Google, kripto para birimlerini teşvik eden tüm internet reklamlarını ve ilgili içerikleri Haziran 2018’den itibaren yasaklayacağını duyurdu. Benzer bir kararı Facebook da Ocak ayında duyurmuştu. Her 2 firmanın da internetteki alanı daha güvenli hale getirmeyi hedeflediği düşünülüyor.

Google, kripto para birimlerine ilişki tüm reklamları yasakladığını duyurdu. The Wall Street Journal dergisinin haberine göre kripto paralara olan ilginin arttığı, sahtekarların insanları kandırmak için kripto para reklamlarını kullandığı bir dönemde atılan bu adım oldukça önemli.

bitcoin-gidahatti

Google kullanıcıların korumayı hedefliyor

Teknoloji devi Google’ın açıklamasına göre bu yasak Haziran 2018’den itibaren, firmanın mali hizmetler politikasındaki bir güncellemenin parçası olarak devreye girecek.

Yeni kripto para birimlerinin ilk satışlarına, kripto para takaslarına, kripto para cüzdanlarına ve kripto para ticareti danışmanlığına ilişkin reklamlar da bu yasaktan etkilenecek.

Google’ın Sürdürülebilir Reklamcılık biriminin Direktörü Scott Spencer CNBC’ye şu açıklamayı yaptı:

“Kripto para birimlerinin geleceğinin ne olacağını gösteren sihirli bir küremiz yok. Birçok tüketicinin zarar gördüğünü deneyimledik. Birçok tüketicinin de zarar görme potansiyelini fark ettik. Bu nedenle söz konusu alana son derecede temkinli bir şekilde yanaşmak istiyoruz.”

Facebook da benzer bir adım atmıştı

Sahtekarların uyguladığı bir başka taktik olan “kripto hırsızlığı”nda, internet sitelerine konulan kodlar sayesinde, kripto para üretmek için başka insanların bilgisayar kapasiteleri sömürülüyor. Reklam yasağı sayesinde bunun da önüne geçilmesi hedefliyor.

Kripto para birimi reklamlarına karşı adım atan bir başka firma ise Facebook. Ocak ayında kripto paraların ilk satışlarını ve kripto para birimlerini teşvik eden reklamları yasaklayacağını duyuran Facebook’un Ürün Yönetimi Direktörü Rob Leathern konu hakkında şunları söylemişti:

“Bu adımı, reklamlarımızın bütünlüğünü ve güvenliğini arttırmaya yönelik çabamızın bir parçası olarak atıyoruz. Sahtekarların Facebook üzerinde para kazanmasını zorlaştırmak istiyoruz”.

Twitter da kısa bir süre önce kripto para birimi sahtekarlıkları konusunda bir çözüm üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.