AramaArama
Gıda Hattı

Google’da pisuvar araması skandalı! TDK ne dedi?

19 Nisan 2019, 17:54
Paylaş
Google’da pisuvar araması skandalı! TDK ne dedi?

İnternetin önde gelen arama motorlarından Google’da “pisuvar TDK” araması yapıldığında, Türk Dil Kurumu (TDK) güncel Türkçe Sözlük’teki Cemevi tanımının çıkması ortalığı karıştırdı. TDK, olayla kurumun herhangi bir ilgisi olmadığı açıklaması yaptı.

Her gün milyonlarca kişinin arama yaptığı Google’de pisuvar sözcüğünün Türk Dil Kurumu (TDK) güncel Türkçe Sözlüğü’ndeki karşılığı için “pisuvar TDK” şeklinde arama yapıldığında, TDK sözlüğündeki “Cemevi” tanımı çıkıyor.

Google’da pisuvar araması skandalı!

Google’un pisuvar araması skandalı tepkileri de beraberinde getirirken, Türk Dil Kurumu da, adının karıştığı konuya kayıtsız kalmadı.

TDK’dan "Google'da Skandal 'Cemevi' Hatası’ Haberi Hakkında” başlığıyla yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“18.04.2019 tarihinde basında "Google'da Skandal 'Cemevi' Hatası" başlıklı bir haber yer almıştır. Haberde de belirtildiği gibi söz konusu hatanın Kurumumuzla bir ilgisi bulunmamaktadır. Gerek genel ağ sayfamızdaki sözlüğümüzde gerekse yayımlanmış olan sözlüklerimizde, haberde bahsi geçen kelimelerin anlamlarıyla ilgili herhangi bir sorun bulunmamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

TDK Sözlük’te Cemevi tanımı

TDK Güncel Türkçe Sözlük’te Cemevi ismi, “Alevilerin toplanma yeri” olarak tanımlanıyor.

Google'ın erkekler için tasarlanmış tuvalet için yapılan aramaları, TDK sözlükteki Cemevi tanımı ile eşleştirmesinin nasıl gerçekleştiği aydınlığa kavuşmadı.

Yükselen tepkilerin odağındaki Google, henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.