AramaArama
Gıda Hattı

Gönüllülük Protokolü, gençliği toprakla, fidanla buluşturacak!

7 Ağustos 2019, 14:39
Paylaş
Gönüllülük Protokolü, gençliği toprakla, fidanla buluşturacak!

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Gönüllülük Protokolü imza töreninde konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Gençleri etkileyen, dünyayı etkiler, dünyayı etkileyen de geleceği belirler! Gençliği toprakla, fidanlarla buluşturmamız, suyun önemini anlatmamız lazım.” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında "Gönüllülük Alanında İş Birliği Protokolü" imzalandı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından imzalanan protokolün amacı; gönüllülük bilincini artırıcı ve özendirici faaliyet ve projeler aracılığıyla gıda, orman, su, toprak,  tohum,  tüketim, tasarruf, geri dönüşüm, çevre kirliliği, iklim değişikliği, küresel ısınma vb. konularda başta gençler olmak üzere toplumun tüm kesimlerinde bilgi ve duyarlılık düzeyini artırmak olacak.

Ayrıca, doğaya karşı ödev ve sorumlulukları benimsetmek, orman ve ağaçlandırma, tarım ve hayvancılık uygulamalarında bulunmak suretiyle gençlere farklı tecrübeler kazandırmak, kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak hususlarında iş birliğini gerçekleştirmek amaçlanıyor.

Toplumun her kesimini kapsayacak, yaş sınırlaması olmayan projede, gönüllü arayanların ve gönüllü olmak isteyenlerin buluşma platformu, organizasyonun resmi adresi gencgonulluler.gov.tr olacak.

Protokolün amacını üç kelime ile özetledi: Gönüllülük, Gençlik, Farkındalık

İmza töreninde Gönüllülük Protokolü’nün amacını “Gönüllülük, Gençlik, Farkındalık” olmak üzere üç kelime ile özetleyen Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, "Bu protokolü, gönüllülerimizle birlikte; tarımdan spora, kültürden eğitime, turizmden çevreye; afet korumadan sağlık ve sosyal hizmetlere kadar önemli başlıklarda uygulamayı hedefliyoruz" dedi.

Her alanda uygulanacak proje ile başta gençler olmak üzere, toplumun genelinde farkındalığı artırmanın amaçlandığına vurgu yapan Pakdemirli, "Hedefimiz, gençlerin; Tabiatı tanıması, Ormanların önemini kavraması, Topraktan - soframıza tarımın ve çiftçiliğin seyrini, Hayvancılığın ve hayvansal gıdaların oluşum sürecini yakından tanımasıdır" diye konuştu.

“Gençleri etkileyen, dünyayı etkiler!”

Gençlerin hem dünyayı etkileme hem de gelecekte söz sahibi olma noktasında oldukça güçlü olduğunu vurgulayan Pakdemirli, “Şunu unutmayacağız: Gençleri etkileyen, dünyayı etkiler, dünyayı etkileyen de geleceği belirler! Çünkü en büyük iletişim ağları bugün; gençliğin elinde” ifadelerini kullandı.

Tarımın ve ormanın geleceği için genç nesillerle bir araya gelmeleri gerektiğini dile getiren Bekir Pakdemirli, şunları söyledi:

“Gençliği toprakla, fidanlarla buluşturmamız, suyun önemini onlara anlatmamız lazım. İklim değişikliğinin önemini anlatmamız lazım. Gençlerden emanet aldığımız dünyamızı ileriye taşıyacak onlar. O yüzden onlarla iş birliğimizi mutlaka artırmamız lazım. Gönüllülük projesinin buna mutlaka katkı sunacağına inanıyorum.

Gençlerimiz için en iyi yatırım, kendine yapılan yatırım. Bundan daha iyi bir yatırım yok. Gençlerimizin erken yaşlarda hayatla karşı karşıya gelmesi, meslek sahibi olması veya bilgi sahibi olması yolunda önemli adımlar atmasını önemsiyorum. Gençlerimize çok güveniyorum.”

“Gençlerimizin çiftçiyi tanımasını istiyoruz”

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ise bakanlık olarak 2019 yılını 'Gönüllülük Yılı' ilan ettiklerini kaydederek, Türkiye'nin dünyanın en genç nüfusa sahip ülkelerinden biri olduğunu bildirdi. Dünyayı tüm canlılar için yaşanabilecek bir yer haline getirmek zorunda olduklarını belirterek, “Biz bastığı yeri yeşerten bir milletiz” diyen Kasapoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bakanlık olarak gençlerimize yönelik pek çok çalışmamız var. Yurtlarımızda 700 bine yakın genci misafir ediyoruz, gençlik kamplarımızda bu sene 150 bine yakın gencimizi misafir edeceğiz. Gençlerimizi tarıma, doğaya yönelik yapacağımız çalışmalarla, faaliyetlerle yetiştireceğiz. Çiftçi amcalarımızla, teyzelerimizle birlikte tecrübe aktarımıyla toprağı anlayan çiftçiyi tanıyan bir anlayışla yetişmelerini istiyoruz. Tarım kamplarımızda bize bu noktada pek çok yeni anlayışı kazandıracak.

Bizim toprağa, ağaca, tabiata sorumluluğumuz hiç bitmeyecektir. Toprağın bize mütevazi olmayı öğrettiği pek çok şeyde gençlerimize erken yaşlarda kazandıracağına inanıyorum. Bizim sadece insana değil, kurda, kuşa, börtü böceğe borcumuz var. Bu anlayışla yetişmek zorundayız. Sadece insanın değil, her bir canlının hukukunu korumakla mükellefiz.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.