Gıda Hattı

Gök cisminden gelen örnekler bilim insanlarını şaşırttı

16 Aralık 2020, 09:15
Paylaş
Gök cisminden gelen örnekler bilim insanlarını şaşırttı

Japon uzay ajansı JAXA'nın Ryugu adlı gök cismine gönderdiği sonda örneklerle geri döndü.

Japon uzay ajansı JAXA'nın 3 Aralık 2014'te uzaya gönderdiği Hayabusa 2 adlı uzay aracı geçtiğimiz günlerde görevinden başarılı şekilde geri dönmüştü. Hayabusa 2, 27 Haziran 2018'de 162173 Ryugu adlı asteroide ulaşmış, yaklaşık bir buçuk yıl bu gök cismini inceledikten sonra 2019 yılı Kasım ayında Dünya'ya dönüş uçuşuna başlamıştı.

Hayabusa 2 görevi sırasında Ryugu asteroidinin yüzeyine bir patlayıcı göndermiş, daha sonra oluşan kraterin içerisinden numune almıştı. Uzay aracı Aralık ayında Dünya'ya ulaşarak numune kapsülünü Avustralya üzerinde atmosfere bırakmış, daha sonra yeni görevleri için yola koyulmuştu. Uzay aracının 2026'da ve 2031'de dünyaya yakın iki başka gök cismini incelemesi planlanıyor.

Numune kapsülünde bol miktarda parça bulundu

Hayabusa 2'nin numune kapsülü, dünyaya dönüşünden bir hafta sonra, 14 Aralık 2020'de ilk kez açıldı. Numune kapsülünde Ryugu asteroidine ait siyah granül yapıda bol miktarda parça bulundu.

Şimdi dünya bilim insanlarının yıllarca sürecek incelemelerinde elde edilecek sonuçları bekliyor. Numunelerin incelenmesi sonucunda Ryugu'nun olduğu kadar Dünya'da yaşamın başlangıcı ile ilgili ip uçları elde edilmesi umuluyor.

Hayabusa 2'nin numune toplamak için asteroidin yüzeyinde bir krater oluşturmasının nedeni, gök cisminin yüzeyinin altındaki katmanlara ulaşabilmek. Bu şekilde toplanan numunelerin güneş sisteminin oluşum aşamalarından kaldığı, bu sayede o zamanlara ışık tutulabileceği düşünülüyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.