Gıda Hattı

Göğsünüzde keskin, batma benzeri hissin sebebi ne olabilir?

21 Kasım 2021, 15:00
Paylaş
Göğsünüzde keskin, batma benzeri hissin sebebi ne olabilir?

Daha önce göğsünüzde keskin ve ani bir ağrı hissettiniz mi? Bu ağrının sebebi Prekordiyal Yakalanma Sendromu olabilir. Peki bu nedir?

Öncelikle Prekordiyal Yakalanma Sendromu, göğsünüzdeki ağrının sebebiyse bu iyi bir haber. Kalp krizi gibi zararlı veya yaşamı tehdit eden bir durum değil.

Prekordiyal Yakalanma Sendromu (PYS), kalp krizinin aksine, vücudun diğer bölgelerine yayılan bir ağrı değil. Yine kalp krizinden farklı olarak Prekordiyal Yakalanma Sendromu terlemeye veya küsmeye neden olmuyor.

Bunun yerine 1-2 parmak ucu genişliğinde, göğsün ön veya yan tarafında bölgesel bir ağrı söz konusu. Rahatsızlığın adındaki Prekordiyal kelimesi, “kalbin önünde” anlamına geliyor.

Bu durumda nefes almak ağrıyı yoğunlaştırabiliyor. Bazı insanlar hafif veya yarım nefes almanın belirtilere iyi geldiğini düşünüyor. Bazıları ise derin nefes almanın, ağrıyı geçiren “hafif bir patlamaya” neden olduğunu düşünüyor.

Prekordiyal Yakalanma Sendromu, ani bir şekilde ortaya çıktığı gibi, ani bir şekilde ortadan kayboluyor. Genelde 30 saniye ile 3 dakika arası sürüyor. Kalıcı bir işaret veya başka bir belirti söz konusu olmuyor.

Çok çok nadiren zararlı olabiliyor ve kendi kendine geçiyor. Bazen anksiyeteyi tetikleyebiliyor veya sık sık küçük nefesler almak kişiyi sersemleyebiliyor.

Kalp krizi ile karıştırılabilen Prekordiyal Yakalanma Sendromu, gençlikte ve erken yetişkinlikte ortaya çıkabilen, oldukça yaygın bir durum.

Ağrının nedeni ne?

Ne yazık ki bu atakların tam olarak nedeni bilinmiyor. Ancak uzmanlar, ağrının göğüs boşluğunun iç yüzeyindeki (pleura) sinirlerin kaşınması veya sıkışması sebebiyle olabileceğini düşünüyor.

Prekordiyal Yakalanma Sendromu (PYS), kalp veya akciğerlerdeki bir zarar nedeniyle ortaya çıkan bir durum değil.

Altta yatan bir kalp rahatsızlığı olmadığı müddetçe (ki bunu ancak bir sağlık uzmanı söyleyebilir), PYS nihayetinde iyi huylu olsa da son derece rahatsız edici olabilir.

Can sıkıcı bir şekilde, mevcut bir tedavi yok.

Ancak bir ataklara neden olan bazı durumlar olduğu biliniyor. PYS genellikle dinlenirken, kişi kambur durduğunda veya ani bir duruş değişikliği yaptığı ortaya çıkar. Bu nedenle dik duruş, atak riskini azaltabilir.

Not: Bu yazı genel bilgi verme amaçlıdır. Kalbinizde veya göğsünüzde bir ağrı veya farklı bir his yaşarsanız zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneririz.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.