AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Godiva’ya ABD’de marka davası

Godiva’ya ABD’de marka davası
13 Mart 2019, 22:02

Yıldız Holding’in dört ülkedeki operasyonlarını Güney Koreli MBK Partners’a satmak üzere anlaşmaya vardığı Godiva, markasında kullandığı “Belgium 1926” ifadesi nedeniyle ABD’de davalık oldu. Firma aleyhine açılan yanıltıcı reklam davasında 5 milyon dolar tazminat talep ediliyor.

DesignTaxi sitesindeki Mikelle Leow imzalı haber kaynak gösterilerek, mediacat.com’da yayınlanan habere göre, Yıldız Holding bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Belçikalı Premium markası Godiva’nın logosundaki “Belgium 1926” ifadesi, ABD'de tartışma konusu oldu.

Godiva’ya ABD’de marka davası

1926 yılında kurulan ve günümüzde üretim faaliyetlerini biri Belçika’da, diğeri ABD’nin Pensilvanya eyaletinde olmak üzere iki noktada sürdüren Godiva Chocolatier hakkında yanıltıcı reklam yaptığı iddiasıyla dava açıldı.

Davanın açılmasına gerekçe olarak, ABD’de satılan Godiva ürünlerinin büyük çoğunluğunun Pensilvanya’da üretilmesine karşın, Godiva logosundaki “Belgium 1926” ifadesinin ürünlerin üretim yerine dair yanıltıcı bilgi sunması gösterildi.

godiva-logo-gidahatti

Jürili duruşma ve 5 milyon dolar tazminat talep ediliyor

DesignTaxi’deki habere göre, Godiva adına konuşan bir yetkili, söz konusu dava hakkında direkt yorumda bulunmadı ancak köklerinden gurur duyan bir Belçika markası olduklarını ve Belgium 1926 logosunun da bu ruhu yansıttığını ifade etti.

Godiva’ya açılan toplu davada jürili duruşma ve 5 milyon dolar tazminat talep ediliyor.

Ülker, Godiva satışı için MBK Partners ile anlaşmıştı

Yıldız Holding (Ülker Bisküvi), son olarak Godiva’nın 4 ülkedeki operasyonları, marka kullanım hakkı ve Belçika fabrikasına ek olarak makine ve teçhizatlarının satışı için MBK Partners ile anlaşmaya varıldığını açıklamıştı.

Ülker Bisküvi’den Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, “1 Ocak – 31 Aralık 2018 hesap dönemine ait konsolide finansal raporumuzun 37 no.lu dipnotunda açıklandığı üzere, Şirket’imizin %19,23 oranında hissesine sahip olduğu Godiva Belgium şirketi Japonya, Kore, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki operasyonları ile bu ülkelerdeki Godiva markası hakkının sınırsız süre ile kullanımı ve Belçika’daki fabrika, makine ve teçhizatlarının satışı için MBK Partners ile ön protokol imzalamıştır. Bahsi geçen satışa ilişkin süreç ise devam etmektedir.” denilmişti.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.