Gıda Hattı

Godiva'ya Türk Fındığı Yakışır

14 Şubat 2008, 00:04
Paylaş

Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, lüks çikolata ikonu Godiva’nın bir Türk kuruluşu olan Ülker tarafından alındığını duyduğunda çocuklar gibi sevindiğini söyledi.

Bayraktar, Godiva’nın çikolatacılık açısında çok önemli bir marka olduğunu ifade ederek, “Godiva’nın bir Türk şirketi tarafından alınmasından dolayı çok mutlu oldum. İlk duyduğumda çocuklar gibi sevindim” dedi.

Godiva’nın alınmasının ardından Ülker Grubu’na tebrik mesajı geçtiğini belirten Bayraktar, “Godiva’nın alınması hem Türkiye açısından, hem kalite açısından, hem de Türk fındığı açısından çok önemli bir olay. Türk fındığı bu durumdan olumlu yönde etkilenecektir” diye konuştu.

Godiva’nın alınmasından sonra fındık pazarında ciddi bir rahatlama olacağını ifade eden Bayraktar, fındığın aracısız, direkt olarak satış imkanının doğacağını belirtti.

Ülker Grubu yetkilileriyle görüşme talebinde bulunduğunu vurgulayan Bayraktar, “Bu görüşmede Türk fındığıyla ilgili konuları konuşmayı planlıyoruz. Fiskobirlik’ten fındık talepleri olursa, fındık ihtiyaçlarını karşılamaktan çok büyük memnuniyet duyarız. Kalite konusunda, Türk fındığı ile yarışacak başka bir fındık bulunmuyor. Dünyanın en kaliteli fındığına sahibiz. Bu da Godiva için çok önemli bir avantaj” dedi.

‘Fındık altın değerinde’

Godiva’nın, Ülker Grubu tarafından alınmadan önce fındık konusunda anlaştığı bir kuruluş ya da şirketin olabileceğini ifade eden Bayraktar, şöyle devam etti: “Bunun için bir diyalog içerisine girmemiz lazım. Ülker grubu, memleketi seven, ülkeye değer veren, ülkenin değerlerine yakın duran bir grup. Biz de bu ülkenin insanların oluşturduğu bir kuruluşuz. Bu anlamda orta noktada buluşmamız çok zor olmaz. Çünkü, fındık hem bölgemizin hem de ülkemizin altın değerinde bir ürünüdür. Üreticinin, ülkenin, sanayicinin lehine olan ortak bir noktada buluşmak sektördeki en büyük arzumuzdur.”

Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Arslantürk de Godiva’nın dünyanın en prestijli markalarından biri olduğunu vurgulayarak, “Godiva’nın Ülker Grubu tarafından alınmasıyla birlikte var olan satış noktaları daha da artacaktır. Bu da fındık konusunda üretim miktarlarının artmasını sağlayacaktır” dedi.

Arslantürk, kaliteyi ön planda tutan Godiva’nın dünyanın en kaliteli fındığı olan Türk fındığını kullanmasının çok önemli olduğunu da belirterek, Ülker Grubu ile sürekli görüşme halinde olduklarını kaydetti.

Dünya pazarının yüzde 75’i elimizde

Dünyanın en fazla fındık üreten ülkesi olan Türkiye, kendini kanıtlamış kalitesiyle de dünya fındık pazarının yaklaşık yüzde 75’ini elinde bulunduruyor. Son 5 yılda, ülkeye yıllık ortalama 1,5 milyar dolar seviyesinde döviz girdisi sağlayan fındık, dünyada 90 ülkeye ihraç ediliyor. İhracatta başı çeken Avrupa ülkelerinin payı yüzde 60 civarında.

İhracatı, yüzde 30 oranında işlenmiş, geri kalanı natürel olarak gerçekleştirilen fındık, alıcı ülkeler tarafından ağırlıklı olarak çikolata sanayisinde kullanılıyor. Türkiye’den 2007-2008 sezonunun 5 aylık döneminde 125 bin 367 ton fındık ihraç edilirken, karşılığında 963 milyon 726 bin 347 dolar döviz elde edildi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.