Gıda Hattı

Godiva İçin Ülker'den İki Farklı Strateji

24 Aralık 2007, 18:25
Paylaş

Ülker’in, lüks çikolatada dünya birincisi olan Belçikalı Godiva’yı 850 milyon dolara satın alması Türkiye’deki rakipleri bile sevindirdi. Eti, satın almayı “Bir Türk şirketinin başarısı” olarak nitelerken, Ülker, Godiva’nın dünya stratejilerinin değiştirilmeyeceğini, Türk pazarı için de farklı bir strateji oluşturulacağını açıkladı.

Kuzey Amerika, Uzakdoğu ve Avrupa'da 80 ülkeye yayılan operasyon ağıyla yıllık 500 milyon dolar ciroya sahip Godiva, dünyanın en lüks (premium) çikolatalarını üretiyor. Bir Türk çikolatasının kilosu en çok 14 doları bulurken, Godiva markalı çikolataların kilosu 140 dolar civarında. Peki Godiva, Türkiye'de büyüklüğü 1 milyar YTL’ye ulaşan çikolata pazarında taşları yerinden oynatır mı?

Bu sorunun cevabına ulaşmak için öncelikle pazarın künyesine bakmak gerekiyor. Türkiye’de 160 bin ton kakaodan gerçek çikolata üretiliyor. Yani bunun içinde çikolin ve şekerlemeler yok. Pazar her yıl ortalama yüzde 30'a yakın büyüyor ve bu oran iştah kabartıyor. Orta Avrupa’da kişi başına yıllık çikolata tüketimi 5-6 kilogram iken Türkiye’de bu rakam sadece 1 kilogram civarında. Yani Avrupa’ya göre çikolata tüketimi 4-5 kat daha az.

Sağlıklı ürün trendi

Çikolata tüketiminde dünyada trendlerde de bir değişim söz konusu. Amerika'da yapılan bir araştırma tüketicilerin giderek daha sağlıklı olan siyah çikolata ve lüks segment ürünlere yöneldiğini gösteriyor. Araştırma sonuçlarına göre 2002 yılında yüzde 13 olan premium çikolatanın pazar payı 2006 yılında yüzde 17’ye yükseldi. Türkiye'de ise süper premium yani aşırı lüks çikolatanın üretimi ve tüketimi yok denecek kadar az. Ancak sağlıklı ürünlere yönelik trend, Türkiye’de de yaygınlaşmaya başladı. Bu trendin hem dünyada hem de Türkiye’de çikolata pazarındaki satın almaları hızlandırması bekleniyor. Çikolata pazarında yüzde 61’le lider olan Ülker’in Godiva’yı alması bu trendin hızlanmasını da sağlayacak. Çünkü Godiva bugüne kadar Türkiye pazarı için free shoplardan hediye olarak alınan bir ürün grubundan öteye gidemiyordu. Godiva’nın Ülker’e geçmesi önümüzdeki iki üç ay içinde resmi olarak tamamlanacak. Ülker'in dünya ve Türkiye stratejileri de bu süreçte oluşturulacak.

Yerli pazarda etkinlik

Ülker Holding İcra Kurulu Üyesi ve Gıda Grubu Başkanı Metin Yurdagül, satın almanın kısa vadede Türkiye çikolata pazarını etkilemeyeceğini söylüyor. Ancak uzun vadede stratejik konumlandırmalarla Godiva ile Türkiye pazarında da daha etkin olmayı planladıklarını söylüyor. Yurdagül, şu yorumu yapıyor: “Premium segmentin dünyadaki artışının Türkiye'de de etkili olacağını düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemde Türkiye'de Godiva’ya merak artacak. Sadece yurtdışından getirme olanağı varken, Godiva raflarda yerini alacak. Sektörde bugünden yarına bir rekabet beklemiyoruz. Bizim de müthiş bir Ar-Ge çalışmamız var. Buna Godiva’nın dünyadaki araştırmaları ve know how’ı ekleniyor. Şu anda müthiş bir güce ulaştık.” Godiva’nın dünya stratejisinin değişmeyeceğini de anlatan Yurdagül, “Godiva şu anda 80 ülkede var. ABD ve Japonya en büyük pazar. Satışlarının yüzde 60’ı ABD'de, yüzde 20’si Japonya'da. 80 ülkenin hangileri olduğunu henüz ben bile bilmiyorum. Biz 110 ülkedeyiz. Hangi ülkeler çakışıyor, hangi ülkelere girecek onu detaylarını önümüzdeki dönemde kesinleşecek” diyor.

Süper premiuma ilgi artar

Çikolatada Ülker'in en yakın rakiplerinden biri olan Eti de satın almayı başarı olarak niteliyor. Godiva ile rekabet edecek bir ürünün şu an Türkiye piyasasında olmadığını ancak süper premium ürünlere olan ilginin pazarı büyütebileceğini söyleyen Eti Şirketler Grubu CEO’su Hazım Ellialtı, şöyle devam ediyor: "Bizim eylül ayında lansmanını yaptığımız çikolatalarımız da premium ürün. Ancak Godiva’nın bulunduğu kesim premiumun çok üstünde bir süper premium. Türkiye pazarı için fiyatıyla da kendini gösteren butik bir operasyon ve bir yenilik.” Bir dünya markasının bir Türk şirketi tarafından satın alınmasının Türkiye için çok olumlu bir haber olduğunu söyleyen Ellialtı, “Olaya Türkiye pazarında yaratacağı bir etkiden çok dünya çapında bir Türk şirketinin başarısı olarak bakmak gerekir” diyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.