AramaArama
Gıda Hattı

Göçmen sağlığı konusuna ilk çözüm: Göçmen Sağlığı Merkezi için ilk adım atıldı!  

15 Eylül 2021, 20:19
Paylaş
Göçmen sağlığı konusuna ilk çözüm: Göçmen Sağlığı Merkezi için ilk adım atıldı!  

Göçmenlerin sağlık kontrolleri ve durumuna ilişkin merak edilen pek çok konu bulunuyordu. Bu durum halkı da tedirgin etmekteydi. Gereken ilgi ve çözüm için Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) ile Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü (ESM) Göçmen Sağlığı Merkezi için ilk çalışmayı başlattı.  

Protokol imza töreni Rektörlük Senato Salonunda ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Arslantaş, Prof. Dr. Rifat Edizkan ile Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge’nin katılımlarıyla gerçekleşti.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’ndan bütçe sağlandı

İşbirliği ile ESOGÜ’nün Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA)’ndan sağladığı bütçe kapsamında oluşturduğu Kadın Sağlığı ve Danışma Merkezi içerisinde Göçmen Sağlığı Merkezi kurulacak. En az 6 odalı merkezin ısınma, elektrik, su, internet hizmetleri ESOGÜ, Merkezin oluşturulması için gereken tadilat işlemleri ESM tarafından yerine getirilecek.

ESM, ESOGÜ Çamlık Yerleşkesindeki ESOGÜ Kadın Sağlığı ve Danışma Merkezinin içerisinde kurulacak Göçmen Sağlığı Merkezinin personel, ilaç, araç, gereç ve malzeme ihtiyacını karşılayacak. Göçmen Sağlığı Merkeziyle, Kadın Sağlığı ve Danışma Merkezi tarafından yürütülen hizmetlere ek olarak 2021 Eylül - 2024 Eylül ayları süresince 3 yıl boyunca yabancı uyruklu vatandaşlara sağlık hizmeti verilmesi amaçlanıyor.

(İHA)

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.