Gıda Hattı

Göçmen çalışanlar en çok hangi ülkede çalışmak istiyor?

26 Ağustos 2018, 12:59
Paylaş
Göçmen çalışanlar en çok hangi ülkede çalışmak istiyor?

Dünyada yaklaşık 50 milyon göçmen çalışan bulunurken, bu sayının 5 yıl içinde 60 milyona yükselmesi bekleniyor. Göçmen çalışanlara göre, dünyada yaşamak ve çalışmak için en iyi ülke ise Bahreyn…

Araştırma kuruluşu Finaccord tarafından yapılan araştırmaya göre, dünyada göçmenlerin sayısı 66.2 milyon. Bu sayının 2021 yılında 87.5 milyona ulaşması bekleniyor.

suriyeli-tekstil-gidahattiEn çok göçmenin bulunduğu ülkeler

Göçmenlerin bulundukları ülkeler itibariyle sıralamada petrol zengini Suudi Arabistan başı çekerken, bu ülkeyi Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve yurt dışındaki Türklerin büyük çoğunluğuna ev sahipliği yapan Almanya izliyor.

Göçmen olarak doğdukları ülkeden başka bir ülkede bulunanların yüzde 70’inden fazlasını göçmen çalışanlar oluştururken, bütün göçmenler içinde öğrencilerin oranı ise yüzde 8,5.

Göçmen çalışanlar Bahreyn’i istiyor!

Finaccord’un araştırmasına göre, halen küresel ölçekte göçmen çalışanlarının sayısı yaklaşık yaklaşık 50 milyon iken, bu sayı önümüzdeki 5 yılda 60 milyona çıkacak.

Dünyanın en mobil ve kozmopolit grubu olarak nitelendirilen göçmen çalışanların, nerede çalışmak ve yaşamak istediklerine dair tercihleri, nitelikli işgücünü çekmek isteyen ülkeler için büyük önem taşıyor.

InterNations kuruluşunun 166 ülke uyruklu 13 bin göçmen çalışan arasında yaptığı “The Expat Insider” (Göçmen İçeride) araştırması, bu konuda çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

Araştırma göre göçmen çalışanlar, 2017 yılı itibariyle, dünyada yaşamak ve çalışmak için en iyi ülke olarak Körfez ülkesi Bahreyn’i görüyor. Göçmen çalışanların ülkeyi çalışmak ve aile kurmak için güzel, yabancılara iyi muamele yapılan bir yer olarak değerlendirmesi ile zirveye yerleşen Bahreyn, Körfez bölgesindeki komşuları Kuveyt, Suudi Arabistan ve Katar’ın önünde yer aldı.

new-york-gidahattiİngiltere ve ABD, göçmenlerin gözünde itibar kaybediyor

İngiltere ve ABD’nin, göçmen çalışanlar arasındaki itibarı ise giderek düşüyor. Bu sonuçta, İngiltere’de referandumdan çıkan Brexit kararının, ABD’de ise Donald Trump yönetiminin yabancılara yönelik tavırlarının etkili olduğu düşünülüyor. Araştırmaya katılan göçmenler, söz konusu ülkelerdeki yaşam kalitesinin de, özellikle çocuk bakımı ve sağlık alanlarında düşmeye başladığını belirttiler.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.