Gıda Hattı

“Göç ve sanayileşme, insanın tarım ile ilişkisini kesti”

28 Mart 2022, 13:43
Paylaş
“Göç ve sanayileşme, insanın tarım ile ilişkisini kesti”

Tarım ve gıda sorunlarının ele alındığı oturumda konuşan Prof. Dr. Sedat Murat, “Ülkemiz için gelecekte konuşulacak iki önemli konu su ve enerji. Sıkıntılar yaşamamıza rağmen su, hoyrat bir şekilde kullanılıyor. Tarım arazilerine gereken önem gösterilmiyor” dedi. Dr. Fatih Turan Yaman ise “Biz ülke olarak sanayileşmeyi beceremedik. Göç ve sanayileşme nedeniyle insanın tarım ile olan ilişkisi kesildi” ifadelerini kullandı.

Bu yıl 4’üncüsü düzenlenen 2022 Kartepe Zirvesi’nin “Tarım ve Gıda Politikalarının Şehir Yaşamına ve Tedarik Ağlarına Etkisi” başlıkla oturumunda; kent dirençliliği, tarım ve gıda sorunları ele alındı.

Prof. Dr. Sedat Murat’ın başkanlık ettiği oturumda, Prof. Dr. Uğur Ömürgönülşen “Türkiye’de Büyükşehir Belediyelerinin Yerelde Kalkınmaya Yönelik Tarımsal Faaliyetlerdeki Rolü”, Öğr. Üyesi Dr. Fatih Turan Yaman ise “Dirençli Şehir ve Gıda Güvenliği Kapsamında Tarım Kent Uygulaması” konusunu ele aldı.

“Su hoyratça kullanılıyor, tarım arazilerine önem verilmiyor”

Oturum Başkanı Prof. Dr. Sedat Murat; “Türkiye’de özel ilgi gösterilmesi gereken bir alan tarım politikalarıdır. Özellikle yerel yönetimlerin bu konuda çok etkili ve yönlendirici, ulusal ve uluslararası projeler üretmesi gerekiyor. Ülkemiz için gelecekte konuşulacak iki önemli konu su ve enerji. Bugün gelinen noktada sıkıntılar yaşamamıza rağmen su hoyrat bir şekilde kullanılıyor. Tarım arazilerine gereken önem gösterilmiyor” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Uğur Ömürgönülşen ise 2012 tarihli ve 6360 sayılı Kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte Büyükşehir Belediyelerinin rol ve faaliyetlerinde önemli değişiklikler meydana geldiğini aktardı. “Bunlardan biri de Büyükşehirlere tarım ve hayvancılıkla alakalı birtakım görevler verilmesi oldu” diyen Ömürgönülşen, “2014 Yılından itibaren yerel yönetimler tarıma ciddi yönelimler gösterdi. Çiftçilere yem bitkisi, tohum desteği, tıbbi ve aromatik bitki ile hayvancılığa yönelik desteklemelerde bulunuluyor” diye konuştu.

“Göç ve sanayileşme nedeniyle, insanın tarımla ilişkisi kesildi”

Oturumda İstanbul Rumeli Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Fatih Turan Yaman ve Esin Yalçıntaş’ın hazırladığı “Dirençli Şehir ve Gıda Güvenliği Kapsamında Tarım Kent Uygulaması: İstanbul, Silivri Örneği”ni ele aldı. Yaman “Biz ülke olarak sanayileşmeyi beceremedik. Göç ve sanayileşme nedeniyle insanın tarım ile olan ilişkisi kesildi. Ama insanımızın tarım ve toprakla olan ilişkisi, batılı ülkeler kadar az değil. Bizim halen hafızamızda toprak var. Bu hafızayı kullanabiliriz” açıklamasında bulundu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.