AramaArama
Gıda Hattı

Glütensiz beslenme kalp sağlığı için zararlı olabilir!

17 Mayıs 2017, 11:19
Paylaş
Glütensiz beslenme kalp sağlığı için zararlı olabilir!

Çölyak hastalığı gibi bir sağlık sorunu olmayan bireyler, sağlık için faydalı olduğunu düşünerek glütenden uzak durabiliyor. Ancak yeni bir çalışmaya göre glütensiz beslenme kalp sağlığı için zararlı olabilir.

ABD New York’taki Columbia Üniversitesi Çölyak Hastalığı Merkezi’den araştırmacılar tarafından yapılan bir analizde, glütensiz beslenmenin çölyak hastalığı, glüten hassasiyeti veya buğday alerjisi olmayanlarda kalp sağlığı riskini arttırdığı belirlendi.

Ekibin başındaki isim olan Dr. Benjamin Lebwohl, “glütensiz gıdaların sağlıklı olduğu yönüne görüşler olması, bu ürünlerin sağlıklı olduğunu göstermiyor. Bunu anlamak önemli” şeklinde konuştu.

Dr. Lebwohl ve meslektaşları, ABD’deki bireylerin %1’inde çölyak hastalığı olduğunu söyledi. Çölyak hastalığı; vücut buğday, arpa ve çavdarda bulunan glüten proteini ile karşılaştığında ortaya çıkıyor ve ince bağırsağa zarar veriyor.

Glütensiz beslenme akımı… Bir faydası var mı?

Kalp hastalığı riskiyle karşı karşıya olan çölyak hastaları, glütensiz beslenme sayesinde riski azaltabiliyor. Çölyak hastalığı ve benzer sorunları olmayan insanların glütenden uzak durmasının faydalı olduğu yönünde bir kanıt bulunmuyor. Buna karşın bazı insanlar glüten tüketmenin sağlığı olumsuz etkilediğini düşünüyor.

Araştırma ekibine göre glütensiz diyet uygulayan birçok kişinin çölyak hastalığı var. Buna karşın 2013 yılında ABD’de yapılan ulusal bir anket, ülkedeki her 3 kişiden 1’inin glüten tüketimini azaltma eğiliminde olduğunu ortaya koydu.

Yeni araştırmanın detayları

Araştırmacılar yeni araştırma için 1976 yılından bu yana takip edilen 121.700 kadın hemşire ve 1986’dan bu yana takip edilen 51.529 erkek sağlık çalışanına ait veriyi kullandı.

Çalışma grubundakilerin sağlığı hakkında veri toplandı. Ayrıca 1986-2000 arasında her yılda bir gıda anketleri yapıldı. Katılımcılar beslenmelerindeki glüten miktarına göre 5 gruba ayrıldı.

Genele bakıldığında, en az glüten tüketen grupta kalp krizi gibi koroner kalp hastalığı vakalarının 100.000’de 352 olduğu görüldü. En çok glüteni tüketen grupta da 100.000 kişide 277 vakaya rastlandı.kalp-kapak-hastaliklari-gidahatti

Kalp sağlığı nasıl etkileniyor?

Araştırmacılar bilinen risk faktörlerini ayarladıktan sonra 2 grup arasında istatistiki olarak anlamlı bir fark olmadığını belirledi.

Columbia Çölyak Hastalığı Merkezi direktörü ve araştırma ekibinden Dr. Peter Green, “glütensiz diyetlerdeki artış ve glütensiz beslenmenin faydalı olduğu yönündeki iddialar bilime dayanmıyor. Bu nedenle araştırmadan elde ettiğimiz sonuçlar oldukça önemli.” diye konuştu.

Veriler insanların tükettiği tahıl miktarı ve türüne göre düzenlendiğinde ise, en az glüten tüketenlere kıyasla en çok tüketenlerde kalp hastalığı vakası görülme riskinin -az bir farkla da olsa- daha düşük olduğu görüldü.

 

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.