Gıda Hattı

Glutatyon düzeyini arttırmak sağlığınız için oldukça önemli oluyor

16 Kasım 2021, 12:11
Paylaş
Glutatyon düzeyini arttırmak sağlığınız için oldukça önemli oluyor

Glutatyon; glisin, sistein ve glutamik asit amino asitlerinden yapılan bir madde olarak tanımlanıyor. Ayrıca karaciğer tarafından üretiliyor. Birçok vücut işleminde yer alıyor.

Glutatyon, doku oluşturma ve onarımında, vücutta ihtiyaç duyulan kimyasalların ve proteinlerin yapımında ve bağışıklık sistemi işlevinde görev alıyor.  Kısaca glutatyonu hücrelerde üretilen bir antioksidan olarak tanımlamak mümkün.

Vücuttaki glutatyon seviyeleri, yetersiz beslenme, çevresel toksinler ve stres gibi bir dizi faktör tarafından azaltılabiliyor. Glutatyon seviyeleri de yaşla birlikte düşüyor.

İşte glutatyonun faydaları

Oksidatif stresi azaltıyor

Oksidatif stres, serbest radikallerin üretimi ile vücudun bunlarla savaşma yeteneği arasında bir dengesizlik olduğunda ortaya çıkıyor. Çok yüksek seviyelerde oksidatif stres, birden fazla hastalığın habercisi olabiliyor.

Bunlara diyabet, kanser ve romatoid artrit dahil. Glutatyon, sırayla hastalığı azaltabilecek oksidatif stresin etkisini ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor.

Yağlı karaciğer hastalığında hücre hasarını azaltıyor

Karaciğerdeki hücre ölümü, glutatyon da dahil olmak üzere antioksidanların eksikliği nedeniyle şiddetlenebiliyor. Bu, hem alkolü kötüye kullananlarda hem de kullanmayanlarda yağlı karaciğer hastalığına yol açabiliyor.

Glutatyonun, alkollü ve alkolsüz kronik yağlı karaciğer hastalığı olan bireylerin kanındaki protein, enzim ve bilirubin düzeylerini iyileştirdiği gösteriliyor.

Yaşlı bireylerde insülin direncini iyileştiriyor

İnsanlar yaşlandıkça daha az glutatyon üretiyorlar.  Yapılan çalışmalar düşük glutatyon seviyelerinin daha az yağ yakma ve vücutta daha yüksek yağ depolama oranları ile ilişkili olduğunu gösteriyor.

Otoimmün hastalıklara karşı savaşmaya yardımcı olabiliyor

Otoimmün hastalıkların neden olduğu kronik inflamasyon oksidatif stresi artırabiliyor.

Glutatyon, vücudun immünolojik tepkisini uyararak veya azaltarak oksidatif stresin azaltılmasına yardımcı oluyor. Otoimmün hastalıklar, belirli hücrelerde mitokondriye saldırıyor. Glutatyon, serbest radikalleri ortadan kaldırarak hücre mitokondrilerini korumaya çalışıyor.

Glutatyon, bazı gıdalarda bol miktarlarda bulunuyor. Ancak pişirme ve pastörizasyon, glutatyon seviyelerini önemli ölçüde azaltıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.