Gıda Hattı

Global ısnma, kuraklık eylem planı hazırlatıyor

22 Ocak 2007, 12:50
Paylaş

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, küresel ısınma ve kuraklıkla mücadele için bir eylem planı çalışması yaptıklarını açıkladı. Çalışma kapsamında bir Kuraklık Yönetimi Koordinasyon Kurulu oluşturulacağını söyleyen Eker, kuraklık nedeniyle şu anda tarımda oluşmuş ciddi bir sıkıntı olmadığını belirtti. Eker, "Ancak Nisan, Mayıs’a kadar hiç yağış alınmazsa, bazı bölgelerde sorunlar olur" dedi
Bakanlığının 2006 yılı çalışmaları ve 2007 yılı projelerini düzenlediği basın toplantısında değerlendiren Eker, küresel ısınma ve kuraklık sorununa değindi. Eker, dünya genelinde yaşanabilecek 1 derecelik sıcaklık artışının hububat üretiminde en az yüzde 10'luk bir düşüşe neden olabileceğini söyledi. Bu nedenle küresel ısınma ve kuraklığın neden olacağı sonuçları değerlendirmek için  “Kuraklık Eylem Planı” hazırlandığını bildiren Eker, plan kapsamında “Kuraklık Yönetimi Koordinasyon Kurulu” kurulacağını aktardı. Eker, kurulun “Türkiye'nin küresel ısınmadan ne şekilde etkileneceği, hangi bölgelerin risk altında olduğu ve ısınma nedeniyle oluşacak fırsatlar" gibi konularda çalışmalar yapacağına işaret etti.
Türkiye'de bazı bölgelerin uzun süredir yağış almadığını, geçmişte de buna benzer durumların yaşandığını ve bunları izlediklerini belirten Eker, yağışların istenilen düzeyde olmamasının şu anda sıkıntı yaratmadığını söyledi. Ancak Nisan ayına kadar yağış olmaması halinde bazı problemlerle karşı karşıya kalınabileceğini kaydeden Eker, bundan sonra yağışların normal seyri halinde hububatta herhangi bir rekolte sorunuyla karşı karşıya kalınmayacağını vurguladı.
 
20 üründe dünya liderliği
Bakanlığının 2013 perspektifini de anlatan Eker, önümüzdeki 6 yıl sonunda tarımsal ihracatın 10 milyar dolardan 30 milyar dolara yükseltilmesini, halen 38-39 milyar dolar seviyesinde bulunan tarımsal gayri safi yurtiçi hasılanın 62 milyar dolara çıkarılmasını ve yüzde 28 düzeyinde olan tarımsal istihdam oranının yüzde 19'a indirilmesini hedeflediklerini belirtti. Halen Türkiye'de 140 tarımsal ürünün üretildiğini de belirten Eker, "Biz bunlar arasından 20 temel ürünü belirleyip, bu ürünlerde dünya liderliğine oynamalıyız" dedi. Eker, pazar garantili sözleşmeli üretimin yaygınlaştırılmasını hedeflediklerini de sözlerine ekledi.   
Bu yıl uygulamaya koyacakları sözleşmeli tarım danışmanlığı projesi ile 2500 danışmanı 30 bin köye paylaştıracaklarını kaydeden Eker, bu danışmanların sürekli olarak köylülere hizmet vereceğini söyledi. Miras hukukunda yaptıkları değişiklikle, tarım yapılan alanların 20 dekarın altına inmesini engelleyeceklerini kaydeden Eker, bu yıl itibariyle havza bazlı tarımsal destek dönemine geçeceklerini söyledi. Eker, halen, 322 bin hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.
 
KDV indirimi gecikti
Gıda ürünlerinde KDV indirimi çalışmalarına yönelik sorular üzerine de Eker, bu konuda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Maliye Bakanlığı ve Hazine gibi kurumlara gerekli talimatı verdiğini, bu kurumlar tarafından yapılan çalışmaların da sürdüğünü, ancak araya bütçe çalışmaları girmesi nedeniyle gıdada KDV indirimine yönelik çalışmaların biraz geciktiğini ifade etti.
Eker, 2002'de 2 milyar 188 milyon YTL olan tarım kesimine sağlanan desteğin, geçen yıl sonu itibariyle 5 milyar YTL'ye ulaştığını, bunun 4 milyar 744 milyon YTL'sinin ödendiğini bildirdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.