Gıda Hattı

Gliyal hücreler vücutta büyük işler yapabilirler!

4 Haziran 2022, 10:10
Paylaş
Gliyal hücreler vücutta büyük işler yapabilirler!

Dalakta, kalpte ve akciğerlerde bulunan kimi zaman göz ardı edilebilen bu hücreler vücudumuzun yıldız oyuncuları mı? 

Beynin tiyatrosunda, sinir hücreleri uzun zamandır baş rolde görev almış, elektriksel ve kimyasal performanslarıyla zihinsel sahnelere hayat vermişlerdir. Yine de insan beynindeki hücresel aktörlerin çoğu, muhtemelen destekleyici oyuncular ve sahne arkası sahne görevlileri olan glial hücreler diyebiliriz.

Bununla birlikte, son yıllarda, biriken kanıtlar, glia hücrelerinin tiyatro oynundaki figuran olmadığını gösteriyor. Aslında beynin hatırlama, öğrenme ve düşünme gibi en önemli eylemlerinin çoğunda başrol oynarlar.

Şimdiden, bu hücrelerin ne yaptığına dair heyecan verici ipuçları gelmeye başladı. Örneğin, Glia, kalbin atışını düzenlemeye yardımcı oluyor gibi görünüyor.

Beyin dışı gliaların rolleri yavaş yavaş anlaşılıyor!

Dalaktaki glia, sinir hücreleri ve bağışıklık hücreleri arasında bulunur. Bu bölge sağlık ve stres arasındaki bağlantıyı etkilemek için mükemmel bir nokta. Akciğerlerde bulunan gliaların görevlerinin ne olduğu bilinmiyor, ancak ne kadar önemli olduğunu yapılan erken deneyler gösteriyor. Örneğin akciğer gliası olmayan fareler ölüyor.

Louis'deki Washington Üniversitesi'nde nörobiyolog olan Sarah Ackerman, "Artık benzersiz organlarda keşfedilen bu yeni glial hücre popülasyonlarının olması, umarım çok sayıda keşfe zemin hazırlar" diyor. Glia üzerinde çalışan çoğu araştırmacı gibi, Ackerman da beynin içindeki gliaya odaklanıyor.

Glia'nın beyin dışındaki rollerini anlamak, insan sağlığı için büyük etkilere sahip olabilir ve bazı bilim adamlarının şüphelendiği gibi, kalp rahatsızlıklarını, bağışıklık sistemi sorunlarını ve hatta akciğer kanserini tedavi etmenin daha iyi yollarına yol açabilir.

San Francisco'daki Genentech'te nöroimmünolog olan Tawaun Lucas, “Bu hücreleri görmezden gelmeye devam edersek, bu bizi sadece yavaşlatacak” diyor.

Örneğin enterik glia, bağırsakların yiyecekleri sindirmesine yardımcı olur ve beynin oligodendrositlerinin benzeri olan Schwann hücreleri adı verilen bir tür glia, sinyalleri hızlandırmak için periferik sinirlere miyelini yayar.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.