Gıda Hattı

Girişimci gençlere Başbakan müjdesi

20 Aralık 2015, 00:10
Paylaş
Girişimci gençlere Başbakan müjdesi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) gençlik yapılanması Genç MÜSİAD tarafından İstanbul’da düzenlenen 5. Uluslararası Genç İşadamları Kongresi’nde konuşan Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, iş kurmak isteyen girişimci gençlere yönelik yeni desteklerin müjdesini verdi.

genc-musiad-www.gidahatti.comDünya genelinde artan adaletsizliğe dikkat çekerek, adil bir girişimin gerekliliğini anlatmak amacıyla bu yıl beşincisi düzenlenen Uluslararası Genç İşadamları Kongresi kapanış oturumu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla yapıldı.

“Yeni Türkiye” vurgusu

Konuşmasında eski Türkiye’nin kendi kabuğuna çekildiğini, yeni Türkiye’nin de kabuğunu kırarak, her açıdan dünyaya açıldığını vurgulayan Başbakan Davutoğlu, “Genç girişimcilerimizi bütün dünyada görmek istiyorum. Ekonomik faaliyetler açısından son derece gereklidir. 2002’de 87,6 milyar dolar olan dış ticaret hacmimiz 400 milyar dolara yükseldi. 2002’de 36 milyar dolar ihracatımız, 2014’te 158 milyar dolar seviyesine çıktı. Müteahhitlik bedelleri arasında en önemli ülkeler arasına girdik. Düşük gelir seviyesinden orta gelir seviyesine yükseldik. Yüksek gelir seviyesine çıkaracağız. 2023 ve daha sonrasına bakacağız” dedi.

İş kurmak isteyen her gence karşılıksız 50 Bin TL

Gençlere geleceğe yönelik yeni desteklerin müjdesini de veren Davutoğlu, kendi işini ilk defa kurmak isteyen her gence 50 bin TL’ye kadar karşılıksız sermaye vereceklerini açıkladı. Davutoğlu, “Gençlerimiz ihtiyacı olan sermayeyi harcayacaklar. Devletin bir ana ve baba olarak el uzatması. 50 bin TL yetmiyorsa gelecek bize, al şu 100 bin TL’yi işlerin yoluna girince faizsiz ödersin diyeceğiz. Önümüzdeki hafta attığımız adımları gözden geçireceğiz” diye konuştu.

İş kuran gençlerden 3 yıl gelir vergisi alınmayacak

İş kuran gençlerin yükünü azaltmak için 3 yıl boyunca gelir vergisi alınmayacağını da belirten Davutoğlu, “Genç çiftçilerimize 30 bin TL karşılıksız destek vereceğiz. İlk kez iş bulan gençlerimizin 1 yıllık maaşlarını vereceğiz. Türkiye’de genç olmak başlı başına bahtiyarlık. Genel sağlık sigortası prim borçlarını sıfırlıyoruz, meslek lisesi ve üniversite stajlarına yeni düzenleme yapacağız” ifadelerini kullandı.

Pasaport harcı yok, THY’den indirim

Öğrenci kredisini 330 TL’den 400 TL’ye çıkarttıklarını hatırlatan Başbakan Davutoğlu, gençler için GENÇDER programını hayata geçirdiklerini vurgulayan Davutoğlu, şunları söyledi:

“Sanatsal faaliyet ve sportif etkinliklerde bulunan gençlerimize proje bazlı destek vereceğiz. Genç kabiliyetlerin ortaya çıkması için her türlü engeli kaldıracağız. Dünyayı tanımak için pasaport lazım. Taahhütlerimizden biri idi. Öğrenim gören gençlerimizin pasaport harcını kaldırıyoruz. Ayrıca THY ile konuştuk, gençlerimizin yurt dışı seyahatlerinde yüzde 20 indirim sağlıyoruz.

genc-musiad-www.gidahatti.com‘Vaatler 3 ayda hayata geçecek’

Verilen vaatlerin bir kısmını hayata geçirdik. Türkiye’de artık her şey çok daha kolay olacak. Yerine getirdiklerimiz dışındaki bütün vaatlerimiz 3 ayda hayata geçecek. Eskiden vaatler seçim öncesinde yapılır, unutulurdu. Şimdi vaatler seçimden 3 ay sonra hayata geçiriliyor. Türkiye geçmişte ne vaatler gördü. ‘Herkese 2 anahtar vereceğiz’ dediler, sonra eldeki anahtarlar da gitti.

Devlet her zaman vatandaşı için var. Biz her zaman sizler için varırız. Sizin iyiliğiniz için, size bir gelecek sunmak için de ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. Ne fedakarlık gerekiyorsa onu da yapacağız. Bu toprağın her karışında sevginin, hoşgörünün ve huzurun tesis edilmesi için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz.”

genc-musiad-www.gidahatti.comHelal Lokma” kardeşliği

Özellikle genç girişimcilerden bir ricası da olduğunu belirten Başbakan Davutoğlu, “Bugün Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da hendeklerden, barikatlardan ve bunların getirdiği olumsuz ortamdan etkilenerek iş dünyasında önemli engellerle karşılaşan bölgedeki genç esnafa sahip çıkın. Her biriniz Diyarbakır’da, Mardin’de, Şırnak’ta, Hakkari’de, Bingöl’de, Van’da bir genç esnafı kan kardeşi, dava kardeşi, can kardeşi edinin. Ekonomi Bakanlığımız devreye girebilir. İş teşkilatlarımız, MÜSİAD devreye girebilir. Buradaki her kardeşimin Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da bir helal lokma kardeşi olsun. Lokmaları paylaşacağı, silahlara, hendeklere, barikatlara karşı lokmalarını, aşını paylaşacağı bir kardeşi olsun” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na günün anlam ve önemine dair bir hediye takdim edildi. Kongre’ye sponsor olan firmalara da Başbakan Davutoğlu eşliğinde MÜSİAD ve Genç MÜSİAD Başkanları tarafından sertifika verildi. Aile fotoğrafı çekiminin ardından program sona erdi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.