Gıda Hattı

Giresun Tarım il Müdürlüğü telefon numarası - Giresun Tarım Kredi Kooperatifi iletişim bilgileri

25 Mayıs 2022, 17:24
Paylaş
Giresun Tarım il Müdürlüğü telefon numarası - Giresun Tarım Kredi Kooperatifi iletişim bilgileri
Giresun Tarım il Müdürlüğü telefon numarası ve Tarım Kredi Kooperatifi bilgileri, birçok kişi tarafından araştırılıyor. İşte Giresun Tarım il Müdürlüğü telefon numarası ve Giresun Tarım Kredi Kooperatifi iletişim bilgileri...

Giresun Tarım il Müdürlüğü telefon numarası ve Tarım Kredi Kooperatifi bilgileri, birçok kişi tarafından araştırılıyor. İşte Giresun Tarım il Müdürlüğü telefon numarası ve Giresun Tarım İl Müdürlüğü iletişim  bilgileri...

Giresun Tarım il Müdürlüğü telefon ve iletişim bilgileri

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü  

 • Adres : Teyyaredüzü Mahallesi Atatürk Bulvarı No: 261 GİRESUN
 • Telefon : 0 (454) 215 16 72 0 - (454) 215 16 73
 • Faks : 0 (454) 215 15 59
 • İnternet sitesi: https://giresun.tarimorman.gov.tr/

Giresun Tarım İl Müdürü kim?

Giresun Tarım İl Müdürü şu anda Dr. Muhammet ANGIN'dır.

Giresun tarım ürünleri neler?

Giresun ilinin ana geçim kaynağı tarıma dayalıdır. İlde monokültür tarımı yapılmakta olup,  hakim ve alternatifsiz ürünümüz fındıktır. Toplam tarım alanının %62’sinde  fındık üretimi yapılmaktadır. Giresun ilindeki fındık alanı Ülkemizdeki fındık alanının %17’sine, üretimimiz ise ülke üretiminin %20’sine sahiptir.

Karadeniz iklimine sahip sahil kuşağında; 60.000 çiftçi ailesi fındık tarımı ile iştigal etmekte olup, toplam tarımsal üretim gelirlerinin %82’sini bitkisel üretim gelirleri oluşturmakta , bitkisel üretim gelirlerinin de %88-90’ını fındık geliri oluşturmaktadır. Fındık tarımı yanında; seracılık, kivi, çilek, ahududu yetiştiriciliği yapılmaktadır.

İlin karasal iklime sahip Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk ilçelerinde ise başta hayvancılık olmak üzere, hububat, kuru fasulye, nohut, patates, ceviz ve yem bitkileri tarımı yapılmaktadır.

Giresun’da yaygın olarak üretilen sebzeler başta karalâhana olmak üzere patates, fasulye ve domatestir. Buğday daha çok ekmek yapımında kullanılmakta olup Şebinkarahisar, Dereli, Alucra ve Çamoluk ilçelerinde üretilir. Bu buğday üretimi Giresun’un ihtiyacını karşılamaktan uzaktır.

Arpa, Giresun’da buğdaydan sonra en çok üretilen tahıldır. Yaz yağışları nedeniyle kıyıda arpa üretimi yapılamadığından arpa da buğday gibi içi kesimlerde Şebinkarahisar, Dereli, Alucra ve Çamoluk ilçelerinde üretilir. Mısır, Giresun’da yaygın olarak üretilen üçüncü tahıl türüdür. Mısırın 1950’li yıllarda 232 bin dekarlık üretim alanı varken bu miktar günümüzde 38 bin dekara kadar düşmüştür. Mısırın üretim alanlarının giderek daralmasının en önemli nedeni mısırın yerini fındığın almasıdır.

Giresun Tarım Kredi Kooperatifi telefon ve iletişim bilgileri

 • Adres: Hacısiyam, Fatih Cad. 60/A, 28200 Giresun Merkez/Giresun
 • Telefon: (0454) 212 39 42

Tarım nedir?

Çiftlik, sebzecilik, meyvecilik, tütüncülük faaliyetlerinin hepsi tarım faaliyetleri olarak isimlendirilir. Tarih öncesi zamanlardan beri insanların beslenme gereksinimi karşılaması için tarım ve hayvancılık faaliyetleri önemle sürdürmektedir. Son zamanlarda ise sağlıklı ve doğal beslenme önem kazandığı için organik beslenme, tarım faaliyetleri tekrar önem kazanmıştır. Tarım nedir? Neden yapılır? soruları ise herkes tarafından merak edilir hale geldi.

Tarım neden yapılır?

Tarım, ürün almak için toprağı sürüp ekme ve hayvan yetiştirme işidir. Bahçecilik, çiftçilik, meyvecilik, hayvancılık, sebzecilik, bağcılık, tütüncülük tarımın başlıca kollarını meydana getirir. Özellikle bahçe ve çiftlik faaliyetleri ülkemizde tarımın en sık yapıldığı dallardan biridir. Aynı zamanda Türkiye iklim koşulları nedeni ile tarıma elverişli olduğu için ülkemizde çeşitli tarımcılık faaliyetleri yapılmaktadır. Bir ülke endüstri alanında ne kadar ilerlemiş olursa olsun, tarımla uğraşmak zorundadır. Bir ülkede tarımın ilerlemiş olması, endüstri halini alması ile belli olur. Endüstri faaliyetleri ile tarım faaliyetleri birbiri ile orantılı olarak ilerleme kaydetmektedir. Kalabalık ülkelerde tarım faaliyetleri daha fazla olmak zorundadır, bu durumda tarımın gelişmesine katkı sağlamıştır.

Tarım faaliyetleri dendiği zaman akla sadece sebze, meyve yetiştiriciliği gelen ülkemizde tarımın çok farklı kollarının olduğu ve hayvancılık faaliyetlerinin de tarım hareketlerinin içine girdiği bilinmelidir. Hayvancılık ise Bakara Farm gibi işinin uzmanı kişiler tarafından yapılmalı ve yanlış hayvan yetiştiriciliğinin önüne geçilmelidir.

Tarım faaliyetleri nelerdir?

Tarım, kısaca kişilerin toprağı işleyerek ekme ve dikme yoluyla topraktan ürün elde edilmesidir. Tarım ile ilgili yapılan işlere ise tarım faaliyeti denir.

Tarımsal üretim insanların belirli ihtiyaçlarını karşılar. Bu ihtiyaçlar;

 • Beslenme
 • Ekonomik faaliyetler ( Yani tarım yaparak para kazanma)
 • Giyinme
 • Sağlık
 • Barınma

gibi ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.