Gıda Hattı

Gilaburu nedir? Gilaburu faydaları nelerdir? Gilaburu nerede satılır?

28 Ekim 2021, 15:56
Paylaş
Gilaburu nedir? Gilaburu faydaları nelerdir? Gilaburu nerede satılır?
Gilaburu nedir? Gilaburu faydaları nelerdir? Gilaburu nerede satılır? Faydaları bilimsel olarak kanıtlanan gilaburu, son senelerde Türkiye’de de rağbet görüyor.

Gilaburu nedir? Gilaburu faydaları nelerdir? Gilaburu nerede satılır? Faydaları bilimsel olarak kanıtlanan gilaburu, son senelerde Türkiye’de de rağbet görüyor. Ekim ayının ilk haftasında hasadı tamamlanan gilaburu, salamura olması için şişelere doldurularak bekletiliyor. Kış aylarında meyvesi ezilen gilaburu tatlandırılarak meyve suyu biçiminde içiliyor. Peki gilaburu nedir? Gilaburu faydaları nelerdir? Gilaburu nerede satılır?

Gilaburu nedir?

Gilaburu, Adoxaceae familyasından kırmızı renkli, nohut büyüklüğünde bir meyve veren ağaç türü. Türkiye'nin farklı bölgelerinde "gilabolu, gilaboru, giraboru, kirabolu, frenk üzümü" gibi çeşitli isimlerle anılan gilaburu, içeriğindeki mineraller ve asit dolayısı ile "gençlik iksiri" olarak da anılıyor.

Daha ziyade Kayseri ve dolayında yetişir. Bol miktarda suyla yetiştirilir. Acımsı bir tadı vardır. Ekim ayı içerisinde dalından toplanarak yıkanır ve arpa ile beraber mayalanmak üzere bol suyla şişelenir.

Gilaburu faydaları nelerdir?

Yoğunlukla Kayseri'nin Bünyan ilçesi ile dolayında yetişen ve "gilaburu" bitkisi, böbrek taşı düşürme ve ağrı kesici özelliğinin bilimsel olarak kanıtlanmasıyla eczanelerde takviye edici gıda olarak satılıyor.

Yüksek miktarda C vitamini içeren gilaburu ve gilaburu suyu böbrek hastalıklarına, astım, romatizma, yüksek tansiyon, kabakulak, uyku bozukluğu gibi problemlere iyi geliyor.

Gilaburu kabuğunun kramplara ve kas gerginliklerine iyi geldiği söylenmektedir.

Gilaburu kabuğun fazla görülen regl kanamalarına karşı da etkili olduğu söylenmektedir.

İdrar söktürücü bir etkisi olan gilaburu vücuttan fazla suyu uzaklaştırarak ödem ve ödeme bağlı şişkinliklerin de hızla geçmesini sağlıyor.

Gilaburu nerede satılır?

Yoğunlukla Kayseri'nin Bünyan ilçesi ile dolayında yetişen ve "gilaburu" bitkisi, böbrek taşı düşürme ve ağrı kesici özelliğinin bilimsel olarak kanıtlanmasıyla eczanelerde takviye edici gıda olarak satılıyor. Ayrıca güvenilir ve büyük aktarlardan ya da doğal ürünler satan güvenilir online siteler üzerinden de gilaburunu temin edebilirsiniz.

Gilaburu nereden bulunur?

Gilaburu bitkisi yetiştirilirken bolca sulamaya ihtiyaç duyar. Genellikle Kayseri ve çevresi başta olmak üzere neredeyse tüm İç Anadolu Bölgesinde yetiştirilir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.