Gıda Hattı

Gıdaya özel teşvik paketi geliyor!

9 Nisan 2018, 12:53
Paylaş
Gıdaya özel teşvik paketi geliyor!

Hükümet, çift hanelerde seyreden enflasyonu tek haneye çekmek için gıdaya özel teşvik paketi hazırlıyor. Ekonomi Bakanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından ortaklaşa hazırlanan paketle, gıdada üretim, tedarik ve satış başta olmak üzere her aşama için özel teşvikler verilecek. Böylece başta sebze-meyve olmak üzere gıda fiyatlarının aşağı çekilmesi hedefleniyor.

Sabah Gazetesi’nden Hazal Ateş’in haberine göre hükümet, mutfak enflasyonunu düşürmek için yeni bir teşvik paketi hazırlıyor.

market-gidahattiGıdaya özel teşvik paketi

Habere göre, Ekonomi Bakanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın birlikte hazırladığı paketle atılacak adımlar sebze-meyve olmak üzere gıda fiyatlarını aşağı çekecek. Gıdada üretim, tedarik, perakende başta olmak üzere her aşama için özel teşvikler verilecek.

meyve-sebze-hal-gidahattiMayıs ayında Başbakanlık’a gönderilmesi beklenen paketle sebze-meyvenin tarladan toplanmasından depolanmasına, soğuk hava zincirine taşınmasından merkeze ulaşmasına kadar her aşama teşvikle desteklenecek. Paketleme tesisi kuran, lojistiğini, taşımasını yapana farklı oranlarda teşvik uygulanacak. Frigolu araçların yerli olması koşuluyla yüzde 75'e kadar destek sağlanacak. Bu kapsamda hal ile ilgili yatırımlar da stratejik yatırım kapsamına alınıyor. Sebze-meyve ticaretini yapanların yatırım yükünü devlet paylaşacak.

bulent-tufenkci-gidahattiBülent Tüfenkci: “Piyasa ciddi anlamda disipline olacak”

Haberde, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin açıklamalarına da yer verildi.

Gıda fiyatlarının vatandaşa yük olmaması için sebze-meyvenin tarladan toplanmasından taşınmasına kadar her alanda destek vereceklerini bildiren Tüfenkci, “Bu konuyu Ekonomi Bakanlığı üzerinden yapacağız. Hal Yasası'nı Mayıs’ta Meclis'e getirdiğimizde süreci tamamlamış olacağız. Piyasa ciddi anlamda disipline olacak” ifadelerini kullandı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.