Gıda Hattı

Gıdanın en başarılı Baykuşları!

16 Eylül 2017, 15:14
Paylaş
Gıdanın en başarılı Baykuşları!

Türkiye Araştırmacılar Derneği (TÜAD) tarafından, araştırmanın iş süreçlerinde ve kararlarında yarattığı etkiyi ve katma değerleri vurgulamak amacıyla düzenlenen ve başarılı araştırmaların ödüllendirildiği 5. Baykuş Ödülleri, sahiplerini buldu. Bu yıl, gıda sektöründen pek çok markanın yaptırdığı araştırma da Baykuş ödülüne layık görüldü.  

Türkiye Araştırmacılar Derneği (TÜAD) tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Baykuş Ödülleri’nin ilk yılından bugüne toplam 147 proje ödüllendirildi.

baykus-odulleri-2017-toren-gidahattiBaykuş Ödülleri

Meraklı, Usta, Vizyoner, İnovatif, İçgörülü, Sosyal, İnatçı, Akademik ve Genç Baykuş kategorileri olmak üzere bu yıl toplam dokuz kategoride 111 projenin yarıştığı Baykuş Ödülleri’nde 36 ödül verildi. Altı proje Altın Ödül’e, 15 proje Gümüş Ödül’e ve 15 proje Bronz Ödül’e layık görüldü.

Her yıl bilginin etkin kullanımına katkı sağlayan kişilere takdim edilen Bilgi Dostu Baykuş ödülü ise Türkiye Araştırmacılar Derneği Yönetim Kurulu kararıyla TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik’e verildi.

baykus-odulleri-2017-gidahattiGıda sektörünün kazananları

Baykuş Ödülleri Töreni’nde gıda sektörü şirketleri de yaptırdıkları araştırmalarla ödül kazandılar.

Unilever, PepsiCo Türkiye, Coca Cola, Nestle, Eti Gıda ve Dimes, çeşitli kategorilerde altın, gümüş ve bronz Baykuş ödülüne layık görüldüler.

Dimes'e Vizyoner Baykuş Ödülü

Dimes, araştırma kuruluşu GfK ile gerçekleştirdiği “Meyvelerin Gücü Adına” araştırma projesiyle Vizyoner Baykuş Bronz Ödülüne layık görüldü ve gecede ödül alan tek meyve suyu markası oldu.

baykus-odulleri-2017-dimes-gidahattiVizyoner Baykuş kategorisinin, araştırmanın marka konumlandırmada ve bununla ilgili iş kararlarına etkisini gösteren projelere ve alanında etkin kullanımını gösteren çalışmalara verildiğini belirten Dimes Pazarlama Direktörü Duygu Süleymanoğlu, “Araştırmaya sadece bir pazar fotoğrafı olarak bakmıyoruz. Araştırmalar bize pazardaki ihtiyaç ve fırsat alanlarını, bu konuda yapabileceklerimizi gösteriyor” dedi.

Tüketici iç görüsü, tüketim alışkanlıkları, pazar trendleri üzerine düzenli araştırmalar gerçekleştirdiklerini vurgulayan Süleymanoğlu, “GfK ile gerçekleştirdiğimiz araştırma projemizde, marka stratejilerimiz açısından durum tespiti yapmak için kantitatif ve kalitatif bir çalışma yaptık” dedi.

Meyve suyu iletişim rekabetinin, doğallık, lezzet, sağlık, enerji gibi söylemler üzerinde şekillendiğini, pazardaki oyuncuların benzer bir dil kullandığını ve bu anlatımın artık tüketici gözünde ayrıştırıcı olmadığını gördüklerini dile getiren Duygu Süleymanoğlu, şöyle devam etti:

“Farklılaşmayı getirecek ifadelerin, ürün fonksiyonlarından çok marka çağrışımına odaklanması gerektiğini gördük. Tüketicilerin bir meyve suyu markasından beklentilerinin, kendisine değer veren, eğlenceli, modern, ve meyvenin özünü koruyan bir marka olması yönünde olduğunu gördük. Bu doğrultuda, marka stratejilerimizde kendimizi anlatmak yerine, tüketicilerimizin hayatına meyvenin iyiliği ve renkliliği ile değer katmaya odaklandık, kendi öykümüzden, köklerimizden gelen, bize ilham veren ‘hayata başka bakmayı’ tüketicilerimizin hayatlarına dokunarak anlatma kararı aldık.”

meyve-suyu-gidahattiMeyve suyu sabahları tüketiliyor

Araştırma sonuçlarının meyve suyunun temel olarak sabahları tüketildiğini ve tek başına içilmekten çok, paylaşılan, en çok aileyle birlikte tüketilen bir içecek olduğunu gösterdiğini vurgulayan Süleymanoğlu, meyve suyunun aileyi, dostları birleştiren bir içecek olma özelliğini vurgulamak istediklerini ve bunun için hedef kitlenin farklı alt gruplarına, farklı dokunuşlarla temas etmeye öncelik verdiklerini söyledi.

dimes-duygu-suleymanoglu-gidahattiDimes tüketicide meyveyi çağrıştırıyor

Dimes ve GfK tarafından gerçekleştirilen araştırma bulgularının, markanın tüketicilerin zihninde rakiplere kıyasla daha yüksek oranla meyveyi çağrıştırdığını ortaya koyduğunu da sözlerine ekleyen Duygu Süleymanoğlu, “Dimes denilince aklınıza ne gelir sorusuna, doğrudan Meyve cevabını verilmesinden gurur duyduk. Bu araştırma sonucu, çok iyi tanıdığımız meyvenin yalın ve küçük görüntüsünün altındaki beklenmedik ‘iyi’leştirici gücünü iletişimin odağına alma stratejimize de ilham verdi” şeklinde konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.