Gıda Hattı

Gidanın 2006 Kongresi Gerçekleştirildi

21 Aralık 2006, 15:29
Paylaş
Gidanın 2006 Kongresi Gerçekleştirildi

Gýdanýn Devleri Toplandý  

 

 

 

Gıdanın devleri CIAA' da toplandı.CIAA 2006 Kongresi 26-27 Ekim tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi.

    

 “Yaşam İçin Gıda-Tüketici İhtiyaçlarını Karşılamak” adıyla gerçekleştirilen kongrenin açılışını CIAA Başkanı Jean Martin ile Warmia ve Mazury Üniversitesi Polonya Gıda Bilimleri Fakültesi’nden Prof. Andrzej Babuchowski yaptı.  Jean Martin konuşmasına gıda ve içecek sektörünün 300 bin şirket ile Avrupa’nın en büyük üretici sektörü olduğuna ortaya koyarak başladı. Kongrenin amacının yeni gelişmeler, rekabetin geliştirilmesi ve tüketici memnuniyetinin arttırılması yönündeki sunumları ortaya koymak olduğunu belirten Martin, “obezite” konusunun da kongrenin alt başlıklarından biri olduğunu söyledi. Bu konunun tüm Avrupa’nın gündemde bir konu olduğuna dikkat çeken Martin, konunun kongrede değerlendirilecek maddelerden sadece biri olduğunu vurguladı

     Gıda ve içecek sektörünün obeziteyle savaşta görevini yerine getirdiği konusunda Avrupa Komisyonu ile ortak görüşe sahip olduklarını belirten Martin, “Bu konuya eğiliyoruz, çünkü bir sorun olduğunu biliyoruz, çünkü biliyoruz ki beslenme bu sorunun bir kısmını oluşturuyor ve biz çözümün de bir kısmıyız” dedi.

     Bu yöndeki çalışmalara örnek olarak Temmuz ayında uygulamaya koydukları CIAA besin etiketleme önerilerinin birçok gıda ve içecek firması tarafından kabul edildiğini ifade eden Martin, bu etiketler sayesinde tüketicilerin ürün satın alırken, ambalajın ön yüzünde bulunan ve gıda içerikleri konusunda bilimsel temellere dayanan bilgilerle daha iyi bilgilendirildiklerini kaydetti.

     Martin, “ Toplumumuzda özellikle çocuklar arasındaki obezitenin artması konusunda gıda ve içecek sektörünün suçlandığını biliyorum. Belki de burada bulunanlardan bazıları da obeziteyle savaşmak için gıda ve içecek sektörünü ‘doğru yola getirecek’ düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu düşünüyorlar. Bu düşüncelerin yanlış olduğunu onlara kanıtlamayı amaçlıyoruz ve şunlara dikkat çekiyoruz; Kendi kendini denetim daha etkili ve hızlıdır. Etkili düzenlemeler bilimsel olmalı ve yenilikleri desteklemelidir, onları engellemelidir. Sektörümüz global değişimlere uyumlu olarak müşteri ihtiyaçlarını duymakta ve değişen taleplere göre yerel çözümler üretmektedir. Obeziteye karşı savaş uzun dönemde eğitimle başlamalıdır, çünkü fiziksel aktivitenin yokluğu ve ebeveynlerin yanlış beslenme tercihleri ile mücadele etmekte gıda ve içecek sektörünün büyük yatırımları bile yetersiz kalmaktadır.

     Gerçek şu ki biz şeker, yağ, tuz, kalori bakımından düşük, küçük miktarlarda yeni ürünler üretmenin yanı sıra yeni çeşitleri –örneğin kolestrolü düşüren, daha az kalori ile daha sağlıklı yaşam sağlayan fonksiyonel gıdalar gibi- tüketicinin hizmetine sunuyoruz. Sağlıklı gıdalar bizim sektörümüzün en hızlı gelişen kısmı. Bu ürünler müşterinin arzu ettiği ürünler.” dedi.

    Açılış konuşmalarından sonra kongre, üç ayrı salonda paralel gerçekleştirilen sunumlarla devam etti. “Gıda ve Sağlık”, “Gıda Güvenliği” ve “Gıda ve Tüketici” başlıklarıyla gerçekleştirilen sunumlarda Avrupa Komisyonu, EFSA, Dünya Sağlık Örgütü gibi kurumlar ile Coca Cola, Danone, Nestle gibi firmaların temsilcileri Avrupa gıda ve içecek sektörünü masaya yatırdılar.

     Konferansın ikinci gününde kongrenin kapanış konuşmaları gerçekleştirildi. Kapanışta konuşan Sağlık ve Tüketicinin Korunması ile Görevli Avrupa Komisyonu Başkanı Markos Kyprianu, birçok sağlık sorununun kötü beslenme veya fiziksel aktivitenin yokluğu nedeniyle oluştuğuna dikkat çekti. Sağlığı etkileyen en önemli sorunlardan birinin de obezite olduğunu belirten Kyprianu, bu soruna hiçbir aktörün tek başına çözüm bulacak güce sahip olmadığını, bu nedenle ortak çalışmanın önemli olduğunu söyledi. Kyprianu, “ Gıda sektörü mevcut obezite konusunda çözümün hayati bir parçasıdır. Bu konuda CIAA’nın katkılarını önemsiyorum. Bu toplantının da bu konudaki katkıları artıracağını düşünüyorum.” dedi.  Kyprianu obezite konusunda 2007 yılında uygulanacak bir strateji geliştirildiğini, İstanbul’da gerçekleştirilecek Dünya Sağlık Örgütü bakanlar düzeyindeki konferansın bu konuda önemli bir yer işgal ettiğini bildirdi.  Obezite konusunda besin etiketlerinin de önemine dikkat çeken Kyrianu, besin etiketleri konusunda yeni düzenlemelerin yapılmasının amaçlandığını, taslakların 2007’de kamuoyu ile paylaşılacağını müjdeledi.

      Kapanış konuşmalarında gıda sektörü adına konuşan Unilever CEO’su Patrick Cescau, sektörün uzun yıllar tadı öne çıkararak tüketicilerin şişman ve sağlıksız durumlarına duyarsız kaldığına dikkat çekti. Zamanla besin değerlerinin öne çıktığını belirten Cescau, gıda sektörünün bu tür aktivitelere ve bir manifestoya ihtiyacı olduğunu söyledi. Cescau besin etiketlerinin önemli olduğunu, bu konuda CIAA’nın gerçekleştirdiği çalışmaların takdir edildiğini söyledi. Sağlık beyanlarının sağlıklı beslenmedeki önemine dikkat çeken Cescau, ulusal otoritelerin sağlık beyanları konusunda hassas olmalarını, ama bu hassasiyetin yeni ürünlerin gelişiminde bir engel oluşturmaması gerektiğini belirtti.

      Tüm çalışmaların ötesinde yetersiz beslenme ve obezite ile savaşta uzun dönemde en önemli unsurun eğitim olduğunu söyleyen Cescau, halkın tümünü kapsayan bir eğitim programının bu mücadeledeki önemine dikkat çekti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.