Gıda Hattı

Gıdalara “siyah-beyaz” olarak bakmak…

20 Ekim 2015, 10:14
Paylaş
Gıdalara “siyah-beyaz” olarak bakmak…

Bilim insanları, gıdaları toptancı bir bakışla “sağlıklı-sağlıksız” gibi “siyah-beyaz” olarak görmenin ve buna bağlı olarak daha basit etiketlerin daha sağlıklı gıda seçimlerini sağlamayabileceğini belirtiyor.

Gıdayı ‘sağlıklı’ ve ‘sağlıksız’ gibi siyah ve beyaz olarak görmek, ‘ya hep ya hiç’ yaklaşımını desteklediği için kilo yönetimini engelleyebilir. Peki bu durum gıda etiketleri için ne ifade eder?

Hollanda’da Wageningen Üniversitesi’nden araştırmacılara göre, dikotom, yani ‘iyi ya da kötü’, ‘siyah ya da beyaz’, ‘sağlıklı ya da sağlıksız’ gibi ikili karşıtlık şeklinde düşünme, kilo yönetimi yeteneğimizi etkiliyor.

Araştırmacılar, böyle basit ve işlevsiz düşünce tarzlarından kaçınılması gerektiğini, çünkü bu düşünce tarzlarının sert diyet geçişlerine neden olduğunu ve böylece insanların sağlıklı vücut ağırlığını koruma yeteneğini olumsuz yönde etkilediğini vurguluyor.

Ayrıca “ya hep ya hiç” şeklinde algılanan gıdaların ufak diyet kaçamaklarında bile tamamen diyetin dışına çıkılması ya da aşırı yeme gibi sonuçlara neden olduğu belirtiliyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.