Gıda Hattı

Gıdahattı gözüyle 2017-5: Gıda sektörü zirveyi sevdi!

2 Ocak 2018, 18:38
Paylaş
Gıdahattı gözüyle 2017-5: Gıda sektörü zirveyi sevdi!

2017 yılı boyunca Türkiye’de gerçekleştirilen çeşitli araştırmalar sonucu hazırlanan listelerde zirveyi zorlayan gıda firmaları, dünya listelerinde de boy gösterdi.

Türkiye gıda ve içecek sanayi firmaları, Türk sanayinin en büyüklerinin sıralandığı listelerde zirveyi boş geçmedi.

Gıda firmaları sanayinin devleri arasında

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) 2016 yılı üretimden satış rakamları ile oluşturduğu Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde gıda ve içecek sanayinden 103, İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde ise sektörden 84 şirket yer aldı.

Türkiye’nin en büyük 500 şirketini belirleyen Fortune 500 Türkiye 2017 sıralamasında içecek sektöründen Anadolu Efes 19’uncu sıradan ilk 20’ye girerken, listede gıda ve içecek sanayini çok sayıda şirket temsil etti.

Capital Dergisi’nin 2016 yılı cirolarına göre Türkiye’nin 500 büyük şirketini sıraladığı Capital 500 listesinde, gıda ve içecek sanayinden 74 şirket yer aldı.

Gıda sektörü, Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketlerinin sıralandığı Türkiye 100’de, 8 şirket ile ikinci büyük sektör oldu.

eti-logo-gidahatti Ekonomist Dergisi’nin Türkiye Ekonomi Bankası’nın (TEB) katkılarıyla, 2016 yılı ciroları ile hazırladığı Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi (Anadolu 500) listesinde gıda sektöründen Tiryaki Agro ikinci, ETİ Gıda üçüncü sırada yer aldı. Gıda sektörü, geçen yıl açıklanan listede 145 olan şirket sayısı 129’a düşse de, yine sektörler arasında ilk sırayı aldı.

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’ın, Türkiye’nin En Değerli Markaları – Turkey 100 listesinde, gıda ve içecek ile gıda perakende sektöründen 16 şirket yer aldı.

Gıda ve içecekte en itibarlı markalar

Türkiye İtibar Akademisi tarafından 6’ncısı gerçekleştirilen Türkiye İtibar Endeksi (TİE) Araştırması’nda Türkiye’nin en itibarlı markası gıda sektöründe Ülker, içecek sektöründe Coca Cola oldu.

ulker-cocuk-senligi-gidahattiCapital Dergisi’nin 2017’de bu yıl 17’incisini düzenlediği Türkiye'nin En Beğenilen Şirketleri Araştırması sonucu oluşan listenin ilk 20’sinde gıda ve hızlı tüketim ürünleri sektöründen Unilever, Coca-Cola, Ülker ve Anadolu Grubu, perakende sektöründen de Migros yer aldı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) İlk 1000 İhracatçı Firma 2016 listesinde, gıda sektöründen Ferrero, geçen yıl gerçekleştirdiği 803,96 milyon dolarlık ihracatla, 10’uncu sırada yer aldı.

Platin Dergisi’nin uluslararası ticarette Türkiye’ye en çok katkı sağlayan 100 firmayı sıraladığı Platin Global 100 listesinde, gıda sektöründen Tiryaki Agro Gıda, içecek sektöründen Anadolu Efes yer aldı.

Müşteri Deneyimini En İyi Yöneten Markalar’ın sıralandığı A.L.F.A. Awards 2017’de; Fast Food Sektöründe Burger King, Alkolsüz & Gazsız İçecek ve Çay Kategorisinde Çaykur, Cips Kategorisinde Pringles, Dondurma Kategorisinde Algida, Kek Kategorisinde ETİ, Sakız & Şekerleme Kategorisinde Ülker, Süt ve Süt Ürünleri Kategorisinde Muratbey, ödül alan markalar oldu.

Ekonomi Bakanlığı tarafından Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) organizasyonuyla düzenlenen Marka Türkiye Konferansı kapsamında, pladis’in premium çikolata markası Godiva, “Dünyaya Tat Katanlar” Ödülü’nü, Simit Sarayı “Hedef 2023 Marka Ödülü”nü aldı.

Marketing Türkiye ve BoomSonar işbirliğiyle sosyal medyanın en iyilerinin ödüllendirildiği Social Media Awards Turkey’de gıda sektöründe Ülker, içecekte Coca-Cola sosyal medyayı en iyi kullanan marka ödülünü aldılar.

16. Altın Pusula Türkiye Halkla İlişkiler Ödülleri’nde ise Sütaş, Mondelēz International Türkiye ve ETİ Gıda ödül aldı.

Mediacat önderliğinde gerçekleştirilen 2017 yılın en sevilen markaları araştırmasında (Lovemarks 2017), gıda kategorilerinde Cipste Doritos; Soğuk Buzlu Çayda Lipton; Kahvede Nescafe; Ambalajlı Peynirde Sütaş; Bisküvide Ülker; Sıvı Yağda Yudum; Bebek Mamasında Aptamil, en sevilen marka oldu.

summer-hits-2017-kapak-gidahattiThe Brand Age Dergisi ile Xsights Araştırma işbirliğinde gerçekleştirilen "Summer Hits 2017: Yazın Sevilen Markaları” araştırmasında, yazı en iyi anlatan ve en sevilen marka geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Algida (%35) olurken, Coca Cola ikinci, Pepsi üçüncü sırayı aldı.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından, ciroları itibariyle kentin büyük firmalarını belirlemek amacıyla bu yıl 20’incisi gerçekleştirilen “İlk 250 Büyük Firma” araştırması sonucu oluşturulan listede, gıda, tarım ve hayvancılık sektöründen 26 firma yer aldı.

İnteraktif Pazarlama Zirvesi (İPZ) 11. Anadolu turunun Bursa’da gerçekleştirilen üçüncü zirvesinde, gıda sektöründen Uludağ Maden Suyu, Aroma, Sütaş ve Erikli de, Kente Değer Katan Marka Ödülü aldı.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve Londra Borsası ELITE Program işbirliğiyle hazırlanan ve 2013-2016 yılları arasındaki dönemde yüksek büyüme gösteren şirketlerden oluşan “Türkiye’nin En Parlak 100 Şirketi” listesinde ilk ilk sırayı gıda sektöründen Beşler Makarna ve Hastavuk aldı, sektörden çok sayıda şirket listeye girdi.

candy-industry-global-top-100-logo-gidahatti Türk gıda firmaları dünya listelerinde

Candy Industry tarafından dünyanın en büyük 100 çikolata ve şekerleme şirketinin sıralandığı Global Top 100 2017 listesinin zirvesinde, 18 milyar dolarlık net satışıyla Mars Inc. yer alırken, Yıldız Holding’in atıştırmalık işlerini tek çatı altında topladığı Londra merkezli pladis, 7’nci sıradan ilk 10’a girdi. Listeye Türkiye’den giren diğer şirketler Şölen Çikolata (53), Elvan Grup (68), Bifa (71) oldu.

Bu yıl 140’ıncı kuruluş yıldönümünü kutlayan İtalyan gıda devi Barilla, Global İtibar Endeksi’nde 20 sıra birden yükselerek, 23’üncü sırada yer aldı.

Dünyadaki global işverenlerin çalışanları için sunduğu şartları analiz ederek sertifikalandıran Hollanda merkezli Top Employers Institute tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda, PepsiCo Avrupa operasyonu, üst üste 6’ncı kez Avrupa’nın en iyi markası seçildi.

Sütaş, Avrupa İş Ödülleri’nde (European Business Awards - EBA) Çevresel ve Kurumsal Sürdürülebilirlik kategorisinde Avrupa’nın En İyi 10 Şirketi arasına girerek, “Onur Nişanı” ile ödüllendirildi.

Nielsen tarafından Çığır Açan Markalar Araştırması ile belirlenen Avrupa’nın en inovatif 11 markası arasında Yıldız Holding şirketi pladis’in O’lala’sı ile Eti Süt Burger de yer aldı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.