AramaArama
Gıda Hattı

“Türkiye gıdada verimlilik sorunu yaşıyor”

17 Mayıs 2018, 16:15
Paylaş
“Türkiye gıdada verimlilik sorunu yaşıyor”

Türkiye’nin gıdada verimlilik sorunu yaşadığına dikkat çeken Prof. Dr. Vural Gökmen, "Türkiye tarımını dünyayla kıyasladığımız zaman, geride olduğumuz konu verimlilik. Birim alandan iyi tarım pratiği uygulayan ülkeler bize göre daha fazla verim alıyor. Bizim o noktalarda çok büyük araştırmalara gerek kalmadan bilgiyi alıp adapte etmeye ihtiyacımız var" dedi.

Türkiye'nin bilimsel araştırmalarla gıda alanına katkı da bulunamadığına dikkat çeken Ulusal Gıda Teknoloji Platformu Başkanı Prof. Dr. Vural Gökmen, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) tarafından Konya'da gerçekleştirilen Sanayide Yüksek Teknolojiye Geçiş Programı Türkiye Gıda Sanayi Zirvesi'nde DHA'nın sorularını yanıtladı.

Ulusal Gıda Teknoloji Platformu Başkanı Prof. Dr. Vural Gökmen

Türkiye'nin gıda da verimlilik sorunu yaşadığını belirten Gökmen, “Dünyayla kıyasladığımız zaman geride olduğumuz konu verimlilik. Birim alandan iyi tarım pratiği uygulayan ülkeler bize göre daha fazla verim alıyor. Örneğin İngiltere bizden üç, beş kat bazen daha fazla verim alabiliyor. Bizim o noktalarda çok büyük araştırmalara gerek kalmadan bilgiyi alıp adapte etmeye ihtiyacımız var" diye konuştu.

“Ciddi bilimsel çıktı üretemedik”

Gıda alanında araştırma yapılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Vural Gökmen, "Ülkemizde belli firmalarımızın dünyayla rekabet edebilecek teknolojik seviyede iş yaptığını biliyoruz. Burada potansiyeli artırmanın ve ülke ekonomisine katkı sağlamanın yolu, diğer disiplinlerin gıda alanında araştırma yaparak katkı vermeye hazır hale gelmelerinden geçiyor. Bilimsel anlamda neredeyse İngiltere ile aynı üretimi yapıyoruz. Ama İngiltere'nin onda biri, yirmide biri kadar beslenme ve diyetetik alanında katkı yapabilir durumda değiliz. Bilim ve araştırma kanıta dayalı bir kuralsa, pek tabi ülkemize özgü beslenme alışkanlıkları üzerinden insan sağlığı konusunda nasıl konuşabileceğimiz ya da konuşmamız gerektiği konusunda ciddi bir bilimsel çıktı üretmiş değiliz” dedi.

“Dikey tarıma geçilecek”

Gelecekte yatay yaygın tarımın yerine dikey tarıma geçileceğini bildiren Prof. Dr. Gökmen, "Ortaya konulmuş çok ciddi bir teknoloji alternatifi henüz mevcut değil ama gelecekte yatay yaygın tarımın dikey tarıma döneceğini, gıda zincirinin kilometrelerce mesafeden daha kısa mesafelere geleceğini, tarımın burnumuzun dibinde yapılacağını öngören bir takım tahminleri takip ediyoruz” diye konuştu.

“Çiftçinin tarım ilaçları konusunda bilinçlenmesi gerekiyor”

Türkiye'de iyi tarım pratiklerinin uygulanması noktasında kısmi kaçakların olduğunu aktaran Prof. Dr. Vural Gökmen, “Türk tarımı dünya tarımının gerisindedir diyemeyiz. Ancak iyi tarım pratiklerinin uygulanması konusunda kısmi kaçakların olduğunu biliyoruz. Mesela, tarım ilaçları düzgün kullanılması, düzenlenmesi ve denetlenmesi gereken bir alandır. Ama aynı zamanda çiftçinin bilinçlenmesi gereken de bir alandır. Çünkü yanlış kullandığınız zaman en hafifiyle istediğiniz sonucu alamıyorsunuz, siz zarar görüyorsunuz" ifadelerini kullandı.

“Artan nüfusu beslemeyi başaracağız”

Dünyada iklimin değiştiğini ve bu değişikliğin getireceği bir takım sorunlar olduğunu söyleyen Gökmen, "Biz bunu hep karanlık senaryo diye alıyoruz. Ama insanoğlunun da başına gelen her türlü zorlukla mücadele edebilen canlı türü olduğunu da biliyoruz. Ben insanın bu noktada başarısız olacağını düşünmüyorum. Artan nüfusu da beslemeyi başaracağız, değişen iklimin getirdiği sorunları da çözmeyi başaracağız gibi geliyor bana. Gıdanın da bundan daha az önemli olmayacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

DHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.