Gıda Hattı

“Gıdada KDV indirimi, maliyetler düşerse tezgaha yansır”

13 Mart 2022, 23:27
Paylaş
“Gıdada KDV indirimi, maliyetler düşerse tezgaha yansır”

Gıda ürünlerinin tarladan ya da fabrikadan esnafın tezgahına gelene kadar en az 3 kat pahalandığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Temel gıda ürünlerinde KDV indiriminin etkili olması için öncelikle bu ürünlerin maliyetleri düşürülmeli. Girdi maliyetleri ne kadar düşerse tezgahlar o kadar rahatlar” dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, gıda ürünlerinde artan maliyetlerin esnafı olumsuz etkilendiğini söyledi.

“Gıda, esnafın tezgahına gelene kadar 3-5 kat pahalanıyor”

Tüketiciyi Koruma Haftası’nda vatandaşın cebinin rahatlaması ve KDV indirimlerinin etkili olması için girdi maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini belirten Palandöken, şunları kaydetti:

“Gıda ürünleri ister tarladan çıksın ister fabrikadan, esnafın tezgâhına gelene kadar en az 3-5 kat pahalanmış oluyor. Bu da sorumlusu olmadığı halde esnafı ve tüketici konumundaki vatandaşı olumsuz etkiliyor. İçinde bulunduğumuz Tüketiciyi Koruma Haftası’nın da önemi unutulmadan özellikle akaryakıtta hem vatandaşı hem esnafı rahatlatacak adımlar atılmalı. Gıda ve tarım ürünlerinde girdi maliyetleri azaltılmalı.

“Gıda KDV indirimi, maliyetler düşerse daha etkili olur”

Temel gıda ürünlerinde yapılan KDV indiriminin etkili olması için öncelikle bu ürünlerin maliyetleri düşürülmeli. Meyve, sebze, balık ya da peynir, yağ gibi diğer gıda ürünleri işlendikten, üretildikten veya tarladan çıktıktan sonra işçilik, ambalajlama, işletme giderleri, komisyoncular, nakliye, KDV derken esnafın tezgâhına en az 3-5 kat artmış olarak geliyor. Elektrik, doğalgaz, akaryakıtta meydana gelen zamlar önce çiftçiyi, üreticiyi, sonra esnafı, esnaftan da halka olumsuz yansıyor.

Gelişmiş ülkelerin en temel özelliklerinden biri tüketici haklarını korumaktır. İçerisinde bulunduğumuz Tüketiciyi Koruma Haftası’nın önemi unutulmadan, tüketicinin ve onunla birlikte esnafın kazancını olumsuz etkileyen gıda fiyatlarının düşmesi için özellikle akaryakıt başta olmak üzere maliyetler düşürülmeli. Çünkü en çok akaryakıt fiyatları, köprü ve yol geçiş ücretleri taşıma maliyetini artırıyor. Girdi maliyetleri ne kadar düşerse tezgahlar o kadar rahatlar.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.