Gıda Hattı

Gıdada israf uyarısı!

21 Eylül 2017, 13:23
Paylaş
Gıdada israf uyarısı!

Dünyada ve ülkemizde gıda israfının büyüklüğüne dikkati çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ülkemizde üretilen sebze meyvenin yüzde 25-30'unun daha soframıza gelmeden, yüzde 15'inin ise evlerimizde israf olduğuna dikkat çekerek, “Hem cebimizi hem ekonomimizi düşünerek, bilinçli tüketim yaparak israftan kaçınmalıyız.” dedi.

İsrafın hem dinimizde haram olduğuna hem de ekonomimizde büyük kayıplara yol açtığına vurgu yapan TESK Başkanı Bendevi Palandöken, dünyada her yıl 1.3 milyar tondan fazla gıdanın israf edildiğini kaydetti.

Palandöken, “Üretilen ürün, üretim ve dağıtım aşamasında da tüketim aşamasında da büyük kayba uğruyor. Birleşmiş Milletlere göre çöpe giden yiyeceklerin 4'te 1'ini kurtarsak dünya üzerinde açlık bitecek. Dünyada israf edilen 1,3 milyar tondan fazla yiyecek, 2 milyara yakın insanı doyurabilir” dedi.

gida-israf-gidahatti“Tüketeceğiniz kadar gıda alın”

Ülkemizde üretilen sadece meyve sebzenin bile yüzde 40'ının israf edildiğini belirten Palandöken, şöyle devam etti:

“Gerek halde gerek dükkanda gerekse mutfaklarımızda çöpe giden büyük gıda kayıplardan söz ediyoruz. Dinimizde de haram olan israf kendi cebimize de ülkemizin ekonomisinde de büyük kayıplara yol açıyor. Vatandaşımız bu sebeple tüketebileceği miktarda alışveriş yapmalı. Ülkemizde bir kişinin tabağında bıraktığı yemek yılda ortalama 114 kilo ediyor. Bu şekilde israf edilen yiyecekler hayvan barınaklarına aktarılırsa yüzlerce hayvanın karnı doyabilir. Dükkanlarda süresi geçmeye yakın ürünler büyük indirimlerle satılabilir. Bayatlayan ekmekler tatlı veya köfte yapılarak değerlendirilebilir.”

bendevi-palandoken-pazar-gidahatti“Gıda israfından her aşamada kaçınılmalı”

Gıda israfının tüketimin yanı sıra tarladan sofraya gelene kadarki aşamada da yaşandığına dikkati çeken TESK Başkanı Bendevi Palandöken, “Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin verilerine göre 2016'da üretilen 110,7 milyon ton 60 farklı bitkisel gıdanın 9,4 milyon tonu, 2017 sonunda daha vatandaşa ulaşamadan israf olacak. Tarladan sofraya gelene kadarki gıda israfı gelişmiş ülkelerde yüzde 40'ı, ülkemizde ise yüzde 30'u buluyor. Hatalı ambalaj, taşımacılık esnasındaki yaşanan durumlar, soğuk zincir sistemine özen gösterilmemesi gibi birçok sebepten ötürü üretimden sonra dağıtım aşamasında da büyük kayıplar veriyoruz. Küresel iklim değişikliğini hızlandıran gıda israfı ile çevreye 3,3 milyar ton karbondioksit yayılıyor. Üretimden ve tüketim ve sonrasına kadarki her aşamasında israftan kaçınmak herkesin öncelikli hedefi olmalı” diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.