Gıda Hattı

Gıdada ayıplı mala cezayı kesti!

28 Ekim 2015, 11:54
Paylaş
Gıdada ayıplı mala cezayı kesti!

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Ekim ayı Meclis Toplantısı’nda bir ilk yaşandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ayıplı mal sattığı gerekçesiyle teşhir edilen oda üyesi üç firmaya, ceza kesildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bakanlığı Temmuz ayındaki taklit ve tağşişli ürünler satan firmalara ilişkin duyurusunda, İSO üyesi Şimşek Gıda, İstko Kasabımız ve Sofram Gıda da yer aldı. Duyuruda, Şimşek Gıda’nın pişmiş dana kavurmasında tek tırnaklı eti, İstko Kasabımız’ın ısıl işlem görmüş sucuğunda at eti, Sofram Gıda’nın ise yetişkin erkekler için bitkisel karışımlı kapsülünde sildenafil etken maddesi tespit edildiği bilgisine yer verildi.

İSO Disiplin Kurulu’na sevk edilen firmalardan Şimşek Gıda, “ayıplı ürünü üretmeyip, sadece sattığı”, İstko Kasabımız, bir araya gelen kasaplar tarafından kurulmuş olduğunu hatırlatarak, kasaplardan gelen ürünleri analiz etme fırsatının olmadığı, Sofram Gıda ise “incelenen ürünün kendi ürünleri değil, piyasadaki taklit ürünlerden olduğu” şeklinde savunma yaptı.

Disiplin Kurulu’nun iki oda üyesine kınama ve yıllık aidatlarının 10 katı kadar ceza, Sofram Gıda’ya uyarı cezası verilmesi istemi, İSO Meclisi’nin Ekim ayı olağan toplantısında oylamaya sunularak, Meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.

Oylamanın ardından İSO Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay, “Umarım bunları tekrar yaşamayız” derken, İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan da, “Yanlışa yanlış deriz” ifadesini kullandı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.